Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Centrum niemieckiego karnawału (Karneval/Fashing) jest północna Nadrenia-Westfalia, gdzie co roku 11 listopada o godz. 11.11 rozpoczyna się tzw. piąta.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Centrum niemieckiego karnawału (Karneval/Fashing) jest północna Nadrenia-Westfalia, gdzie co roku 11 listopada o godz. 11.11 rozpoczyna się tzw. piąta."— Zapis prezentacji:

1

2 Centrum niemieckiego karnawału (Karneval/Fashing) jest północna Nadrenia-Westfalia, gdzie co roku 11 listopada o godz. 11.11 rozpoczyna się tzw. piąta pora roku (tak nazywa się karnawał w Kolonii). Przez kolejne miesiące (w czasie adwentu nie wszędzie) odbywają się posiedzenia karnawałowe, sowicie podlewane alkoholem i intensywne przygotowania stowarzyszeń karnawałowych do karnawałowej parady końcem karnawału.

3 Święto Trzech Króli rozpoczyna powszechny karnawał. W ostatni czwartek karnawału (Weiberfastnacht) w Nadrenii i Westfalii kobiety uzbrojone w nożyce obcinają mężczyznom krawaty, oprócz tego odbywają się też kobiece szturmy na ratusze. Co roku w Weiberfastnacht, punktualnie o godzinie 11.11 kilkadziesiąt tysięcy przebranych w barwne kostiumy kobiet wdziera się do ratuszy w Düsseldorfie, Bonn, Kolonii, Moguncji i innych niemieckich miastach, by obciąć krawaty urzędnikom i otrzymać symboliczny klucz do bram miasta, przejmując na ten dzień symbolicznie władzę.

4 W ostatni poniedziałek (Rosenmontag) odbywają się duże karnawałowe parady, z muzyką, wozami pełnymi przebierańców zrzeszonych w towarzystwach karnawałowych, rzucających słodycze w tłum. Poszczególne regiony mają swoje zawołania (Narrenruf), np. Kölle Alaaf w Kolonii.

5 Poza powyższym obszarem istnieje zwyczaj świętowania karnawału pod nazwą Fasching, Fastnacht, Fastelabend lub Fasnacht - także poza Niemcami. Np. w Moguncji używa się nazw "Mainzer Fastnacht", "Määnzer Fassenacht" lub "Meenzer Fassenacht".

6 Tradycje i zwyczaje obchodzenia świąt Wielkanocnych różnią się w poszczególnych krajach. Choć przebieg świąt w Niemczech jest inny niż w Polsce, to odnaleźć można także elementy wspólne. Podobne są symbole świąt takie jak jajka i kolorowe pisanki, będące symbolem życia i odrodzenia oraz zajączek pojawiający się na wielkanocnym stole, najczęściej z czekolady, cukru, ciasta, jak również na wysyłanych do rodziny czy znajomych świątecznych kartkach z życzeniami.

7 Bardzo charakterystyczne w Niemczech są świąteczne dekoracje: wielkanocne drzewka lub inaczej "bukiety wielkanocne" czyli gałązki o zielonych listkach udekorowane wiszącymi kolorowymi pisankami lub wydmuszkami. Umieszczane są one w wazonach, na drzewach przed domem, w ogrodach i na balkonach.

8 W przebiegu świąt już Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy, podczas którego odbywają się w kościołach nabożeństwa, a po nich spotkania z księdzem podczas których wspólnie spożywany jest symboliczny posiłek składający się w wody, chleba i wina. W tym dniu jednak inaczej niż w Polsce nie ma tradycji zachowywania postu ścisłego. Nieznany jest również zwyczaj święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, w niektórych częściach Niemiec święcony jest natomiast ogień ze świecy paschalnej, zabieranej później do domów i zapalanej podczas spożywania posiłków. Kiedyś bardzo popularnym zwyczajem świątecznym było wspólne rodzinne palenie ogniska świątecznego mającego symbolizować pożegnanie zimy i gotowość na przybycie wiosny, obecnie zwyczaj ten już zanika.

9 Główną tradycją Niedzieli Wielkanocnej jest zabawa zwana potocznie szukaniem "zajączka", podczas której dzieci poszukują ukrytych w ogrodzie lub mieszkaniu, małych prezentów, kolorowych jajek czy czekoladowych zajączków. Często umieszczane są one w specjalnie uplecionych gniazdach. Zupełnie nieznany Niemcom jest popularny w naszym kraju śmigus- dyngus i zwyczaj polewania panien wodą w Lany Poniedziałek. Wśród potraw spożywanych podczas świąt przez Niemców popularne są podobnie jak u nas: jajka, kiełbasa, babki drożdżowe z rodzynkami, sernik czy owocowe strucle, lecz również mniej kojarzony u nas z Wielkanocą chleb orzechowy, owocowe musli, barania pieczeń oraz biały ser formowany w kształt jaj.

10

11 OKTOBERFEST – dożynki chmielne organizowane w Monachium w Bawarii. Odbywa się od 1810 roku we wrześniu. Jest jednym z największych na świecie festynów ludowych. W ostatnich latach przeciętna liczba odwiedzających wynosiła sześć milionów ludzi.

12 Festyny nazywane Oktoberfestem nie były w Bawarii rzadkością. Ich celem było zużycie piwa z mijającego sezonu browarskiego, zanim rozpoczęto warzyć nowe. Ponieważ Bawarskie Prawo Czystości z 1516 roku zezwalało na warzenie piwa tylko od 29 września do 23 kwietnia, przypadały tego typu festyny właśnie na okres przełomu września i października.

13 Do najpopularniejszych browarów należą: -Spaten-Franziskaner-Bräu -Augustiner -Paulaner -Hacker-Pschorr -Hofbräu -Löwenbräu

14 Boże Narodzenie u naszych sąsiadów to jedno z najważniejszych świąt w roku. Przygotowania do nich zaczynają się już cztery tygodnie wcześniej, w pierwszą niedzielę adwentu. Domy stroi się ozdobami świątecznymi i adwentowymi wiankami zrobionymi z gałązek jodły lub świerku przystrojonymi fioletowymi wstążkami i czterema świeczkami. Zieleń jodły symbolizuje -nadzieję, fiolet - refleksje nad przeszłością, a świeczki- światło. W każdą niedzielę zapala się jedną świecę, kiedy palą się wszystkie cztery, oznacza to, że przyszło Boże Narodzenie.

15 Nieodłącznym element wystroju jest choinka. Może niewiele osób wie, ale to właśnie z Niemiec wywodzi sie zwyczaj strojenia choinki. W większości niemieckich domów znajdziemy także drewniany żłobek. Inną wspaniałą tradycją niemieckich świąt jest pieczenie imbirowych ciasteczek (tzw. Plätzchen), mających kształt ludzików oraz domków. Praktycznie w każdym niemieckim mieście odbywa się w czasie adwentu kiermasz bożonarodzeniowy (Weihnachtsmärkt). Na kiermaszu tym można kupić ozdoby choinkowe, prezenty, słodycze, przyprawy wszystko co jest ładne i kojarzy sie ze świętami, posłuchać kolęd, a także napić się grzanego wina z przyprawami korzennymi (tzw. Glühwein).

16 Niemieckie dzieci nie czekają na pierwszą gwiazdkę aby dobrać się do prezentów. tzw. Bescherung. Prezentów nie znajdziecie pod choinką, lecz ułożone na stole. Ulubioną potrawą w pierwszym dniu świąt jest pieczona gęś, choć możecie też spotkać pieczoną kaczkę, indyka czy dziczyznę. Karp, który króluje prawie na każdym polskim stole wigilijnym w Niemczech nie należy do ulubionych dań świątecznych. Najsłynniejszym ciastem bożonarodzeniowym jest strucla tzw.Weihnachtsstollen. Jest to rodzaj ciasta drożdżowego z dużą ilością bakalii przede wszystkim rodzynek Stałym punktem Świąt Bożego Narodzenia jest rodzinne muzykowanie i śpiewanie kolęd.

17 adwent – der Advent bombka – die Glaskugel choinka – der Weihnachtsbaum Chrystus – Der Christ kalendarz adwentowy –der Adventskalednder kiermasz przed Bożym Narodzeniem – der Weihnachtsmarkt kolęda – das Weihnachtslied Mikołaj – der Nikolaus rózga – die Rute świeczka – die Kerzea Wigilia – der Heilige Abend żłobek – die Krippe

18


Pobierz ppt "Centrum niemieckiego karnawału (Karneval/Fashing) jest północna Nadrenia-Westfalia, gdzie co roku 11 listopada o godz. 11.11 rozpoczyna się tzw. piąta."

Podobne prezentacje


Reklamy Google