Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Energia elektryczna jest nowoczesnym, wygodnym, uniwersalnym, także bezpiecznym nośnikiem, oczywiście jeśli korzysta się z niej właściwie, zachowując.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Energia elektryczna jest nowoczesnym, wygodnym, uniwersalnym, także bezpiecznym nośnikiem, oczywiście jeśli korzysta się z niej właściwie, zachowując."— Zapis prezentacji:

1

2 Energia elektryczna jest nowoczesnym, wygodnym, uniwersalnym, także bezpiecznym nośnikiem, oczywiście jeśli korzysta się z niej właściwie, zachowując zasady bezpieczeństwa.

3 Zagrożenia przy użyciu urządzeń elektrycznych. porażenia i oparzenia prądem elektrycznym pożary wybuchy szkodliwe oddziaływanie pola elektrycznego i elektromagnetycznego na organizm ludzki Największa liczba wypadków przy użytkowaniu urządzeń elektrycznych powstaje z powodu porażenia prądem elektrycznym, tj. wtedy, gdy prąd przepływa przez ciało człowieka.

4 Dowiemy się: 1.Jak bezpieczne używać tych urządzeń ? 2.Jakie niebezpieczeństwa kryją się za tymi urządzeniami, jak im zapobiegać i jak pomagać ofiarom porażeń ?

5 Przed użyciem dowolnego urządzenia elektrycznego zawsze należy sprawdzić, czy jego obudowa lub przewód zasilający nie są uszkodzone. PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO PRACY ZAWSZE SPRAWDZAJ !!!!!

6 Zawsze przed podłączeniem urządzenia do sieci zasilającej trzeba sprawdzić, czy wtyczka przewodu zasilającego jest dostosowana do gniazda wtykowego (czy jest z bolcem czy bez).

7 NIGDY NIE WOLNO NAPRAWIAĆ URZĄDZEŃ GDY SĄ PODŁĄCZONE DO NAPIĘCIA !!!

8 W żadnym wypadku nie wolno korzystać z urządzeń elektrycznych, zażywając kąpieli w wannie lub pod prysznicem. Grozi to śmiertelnym porażeniem prądem elektrycznym, gdyż woda przewodzi prąd.

9 Nigdy nie wolno dotykać nieizolowanych przewodów, które są pod napięciem, a także zbliżać się do nich.

10 NIE WOLNO DOTYKAĆ ANI NIC RZUCAĆ NA PRZEWODY WYSOKIEGO NAPIĘCIA

11 Osoby, które nie mają odpowiednich kwalifikacji, nie mogą wykonywać podłączeń i napraw urządzeń elektrycznych

12 WSZELKIE PODŁĄCZENIA, NAPRAWY I PRZERÓBKI ZLEĆ FACHOWCOM

13 BEZPOŚREDNIE gdy przez ciało człowieka przepływa prąd elektryczny i powoduje: zakłócenie działania układu nerwowego, co może objawiać się: -skurczami mięśni, -zatrzymaniem oddychania, -migotaniem komór sercowych, -zaburzeniami krążenia krwi, oparzenia wewnętrzne i zewnętrzne. POŚREDNIE które powstaje bez przepływu prądu przez organizm człowieka. Przyjmuje się, że prąd o wartości do 30 mA jest prądem samouwolnienia się człowieka w przeciętnych warunkach otoczenia.

14 Jak uwolnić porażonego prądem elektrycznym od napięcia? Mamy kilka możliwości. Jednak najpierw musimy się upewnić czy sami jesteśmy bezpieczni i nic nam nie zagraża.

15

16 Gdy wyłączenie napięcia może spowodować upadek porażonego, Zabezpiecz go przed tym.

17 UWALNIANIE PORAŻONEGO PRZEZ ODCIĄGNIĘCIE

18 Porażonego można również odciągnąć od urządzenia pod napięciem odpowiednimi narzędziami z suchego drewna lub tworzywa sztucznego

19 Skutki porażenia prądem są tym groźniejsze, im większą powierzchnię ciała objęło porażenie. ♦ Gdy już dojdzie do porażenia prądem, szansę na uratowanie życia ludzkiego zależą od sprawności i szybkości osoby ratującej. ♦ Pierwszą czynnością jest natychmiastowe wyłączenie prądu i jak najszybsze przystąpienie do ratowania, ponieważ w pierwszej minucie istnieje 98% szansy na to, że człowiek zostanie uratowany, gdy już po 8 minutach szansa ta maleje do 5%.

20 Następnie, jeżeli jest możliwość, trzeba usunąć porażonego spod działania prądu, zabezpieczając go równocześnie przed ewentualnym upadkiem, cały czas pamiętając o tym, że ratujący musi być dobrze odizolowany w takim samym stopniu od ziemi co od porażonego. ♦ Jeśli porażony stracił przytomność natychmiast powinno zastosować się sztuczne oddychanie. ♦ Ważne jest też to, aby nie wlewać mu nic do ust, lecz okryć go ciepło i skierować go do szpitala.

21 ABY NIE DOCHODZIŁO DO ZAGROZEŃ I SKUTKÓW PORAŻENIA PRĄDEM

22 Jak unikać zagrożeń? Stosowanie się do poniższych zasad pozwoli bezpiecznie korzystać z prądu. Instalacje elektryczne:  Przystępując do naprawy domowego sprzętu elektrycznego bezwzględnie odłącz go od prądu. Zrób to nawet wymieniając żarówkę, gniazdko i wykonując podobne czynności. Sprawdź próbnikiem, czy zasilanie zostało odcięte.  Nie zapominaj o ochronie dodatkowej - zabezpieczeniu różnicowo- prądowym i zerowaniu sprzętu, który tego wymaga. Sprzęt taki (np. lodówki, pralki, piece akumulacyjne, bojlery, kuchenki elektryczne, żelazka, itp.) ma wtyczkę z otworem na bolec. Stosuj zawsze gniazdka z bolcem!  Nie dotykaj uszkodzonych lub łatanych kabli oraz uszkodzonych wtyczek. W takich sytuacjach najpierw wyłącz bezpieczniki.  Nie dotykaj mokrymi rękami urządzeń zasilanych prądem.

23 Domowe sprzęty i urządzenia:  Pamiętaj, że w łazience gromadzi się dużo pary wodnej, nie trzymaj tam więc włączonych urządzeń elektrycznych. Gniazdka elektryczne nie powinny być umieszczone blisko wanny i umywalki.  Nie dokonuj samodzielnych przeróbek, tzw. obejść czy prowizorycznych napraw, nawet jeśli się "trochę" na tym znasz. Lepiej zlecić to fachowcowi.  Nie łataj przewodów elektrycznych taśmą izolacyjną, samoprzylepną lub plastrem. Koniecznie wymień je na nowe.  Nie odchodź od włączonego żelazka, ani nie okręcaj go sznurem, gdy jest jeszcze gorące - to może uszkodzić izolację.  Jeśli w domu są małe dzieci, koniecznie załóż na gniazdka zatyczki zabezpieczające. Można je tanio kupić w każdym sklepie ze sprzętem elektrycznym.

24  Nie wyciągaj wtyczki z gniazdka ciągnąc za sznur.  W czasie burzy nie dotykaj i nie przebywaj w pobliżu urządzeń piorunochronnych.  Pamiętaj, że w Twoim ogrodzie korony drzew powinny być oddalone od linii elektroenergetycznych o 4 metry. Nie wycinaj samemu drzew rosnących blisko tych linii.  Bezwzględnie zleć zakładowi energetycznemu wyłączenie prądu, jeżeli zamierzasz malować, tynkować, naprawiać rynny, dach czy wykonywać inne prace przy elewacjach budynków, do których podłączone są przyłącza napowietrzne.

25 Należy używać przewodów i urządzeń elektrycznych, które mają znak bezpieczeństwa B. W każdym przypadku uszkodzenia urządzenia elektrycznego, podczas jego użytkowania, należy odłączyć je spod napięcia. Obecność lub brak napięcia, np. w gnieździe wtyczkowym, sprawdzamy tylko za pomocą odpowiedniego wskaźnika napięcia. Nigdy nie wolno zdejmować obudowy sprzętu elektrycznego przed odłączeniem go od zasilania. Nigdy nie wolno używać zawilgoconego sprzętu elektrycznego i urządzeń elektrycznych.

26 ŻYCZĘ UDANEGO I BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z URZĄDZEŃ ELEKTRYCZNYCH

27  Bezpieczniej z prądem www.mojaenergia.pl  BHP info www.ciop.pl  Zagrożenia spowodowane prądem elektrycznym www.eszkola.pl  Porażenia prądem – pierwsza pomoc www.pierwszapomoc.net.pl  Porażenie prądem www.112.pl  Postępowanie w sytuacjach zagrożenia www.czk.pl  BHP dla małych i średnich przedsiębiorstw www.ochronapracy.pl Rafał Mamak IIc

28 Dziękuję


Pobierz ppt "Energia elektryczna jest nowoczesnym, wygodnym, uniwersalnym, także bezpiecznym nośnikiem, oczywiście jeśli korzysta się z niej właściwie, zachowując."

Podobne prezentacje


Reklamy Google