Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz"— Zapis prezentacji:

1 Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz
Jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX wieku .

2 Dzieciństwo Urodził się 5 maja 1846 r. w rodzinie szlacheckiej na Podlasiu w Woli Okrzejskiej pod Łukowem. Chłopięce lata spędził na wsi, obserwując z bliska życie ludu, którego niedole przedstawił w swych wczesnych nowelach.

3 Lata młodości W 1858 r. rozpoczął naukę w gimnazjum w Warszawie. W tamtym czasie w roku zdobył swą pierwszą nagrodę za wypracowanie. W szkole nie uzyskał jednak wysokich not, najlepiej szły mu przedmioty humanistyczne. W 1866 r. uzyskał świadectwo dojrzałości. Zdał na wydział lekarski, jednak zrezygnował z medycyny i podjął studia prawnicze, później zaś filologiczno-historyczne.

4 Podróże zagraniczne W lutym 1876 r. wyjechał z przyjaciółmi do USA.
W r. wrócił do Europy i zatrzymał się w Londynie. Potem przez rok przebywał w Paryżu. W 1886 r. udał się do Konstantynopola. W 1888 r. odbył podróż do Hiszpanii. W grudniu r. wyruszył w podróż do Afryki.

5 Ciekawostki z życia pisarza
Pracował jako dziennikarz w ,,Przeglądzie Tygodniowym'' i w ,,Tygodniku Ilustrowanym''. W 1894 r. powstały pierwsze rozdziały ,,Quo vadis''- za którą j otrzymał nagrodę Nobla W 1900 r. obchodził jubileusz 25-lecia pracy twórczej i otrzymał od narodu majątek ziemski w Oblęgorku. Był trzykrotnie żonaty, każda z nich miała na imię Maria. Zmarł 15 XI 1916 r. w Szwajcarii .

6 Twórczość Jego pierwszą powieścią była ,,Ofiara’’.
Napisał także cieszące się sławą : ,,Quo vadis’’ ,,Krzyżaków’ ,,W pustyni i w puszczy’’ ,,Na marne’’ ,,Rodzinę Połanieckich’’ oraz trylogię : ,,Pan Wołodyjowski’’ ,,Potop’’ ,,Ogniem i mieczem’’

7 Klasa VI Autorki prezentacji : Dominika Pych Marcelina Kokot źródło:
https://pl.wikipedia.org/ Encyklopedia szkolna GREG, Kraków 2007


Pobierz ppt "Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz"

Podobne prezentacje


Reklamy Google