Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Konstytucja 3 Maja. Uchwalenie pierszej Konstytucji Była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Konstytucja 3 Maja. Uchwalenie pierszej Konstytucji Była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych."— Zapis prezentacji:

1 Konstytucja 3 Maja

2 Uchwalenie pierszej Konstytucji Była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Regulowała zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. 3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 maja. Dokument ten stał się symbolem tradycji niepodległościowych państwa polskiego.

3 Tworcy Konstytucji Tworcy Konstytucji trzeciego Maja sa przede wszystkimi: Stanisław Małachowski (1736-1809) Adam Naruszewicz (1733-1796) Ignacy Potocki (1750-1809) Hugo Kołłątaj (1750-1812) Adam Kazimierz Czartoryski (1732-1823)

4 Sytucja Polityczna w Polsce W drugiej połowie XVIII wieku sytuacja w Polsce nie przedstawia się najlepiej, gdyż jej sąsiadami były trzy wielkie mocarstwa: Austria, Prusy, Rosja. Na tronie Polskim zasiadał August II Mocny, którego oskarżono o próby zaprowadzenia rządów absolutystycznych na wzór francuski i o planowanie rozbioru Polski. W 1704 roku na tron Rzeczypospolitej zasiadł wojewoda poznański Stanisław Leszczyński. Jednak Szwedzi sobie łatwo go przyporządkowali. Wkrótce coraz częściej wspominano Augusta II, który w 1710 roku zasiadł ponownie na tronie.


Pobierz ppt "Konstytucja 3 Maja. Uchwalenie pierszej Konstytucji Była pierwszą nowoczesną konstytucją w Europie i drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google