Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

,,Wolontariat na rzecz aktywności obywatelskiej’’

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: ",,Wolontariat na rzecz aktywności obywatelskiej’’"— Zapis prezentacji:

1 ,,Wolontariat na rzecz aktywności obywatelskiej’’
I Liceum Ogólnokształcące im Ks. Bolka I w Jaworze Ewelina Adamus i Barbara Dziadkowiec Klasa II

2 Lubimy pomagać! Nasze dotychczasowe formy pomocy w życiu codziennym:
Parafialne Koło Młodzieży (Barbara), Szkolne koło ,,CARITAS’’(Ewelina), Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży (Barbara) Poprzez działania, które zainicjowałyśmy w naszym rodzinnym mieście – Jaworze, poszerzyły się nie tylko nasze osobiste horyzonty w dziedzinie życia- wolontariacie, ale również zainspirowałyśmy wiele młodych osób do tego typu działalności, z czego jesteśmy bardzo zadowolone. Praca odzwierciedla nasze rzeczywiste działania. Zapraszamy do obejrzenia materiału poświęconemu naszej ponadmiesięcznej działalności.

3 A teraz krótka ankieta, ,,Czym właściwie jest wolontariat
A teraz krótka ankieta, ,,Czym właściwie jest wolontariat?’’, przeprowadzona w naszym liceum ( uczniowie w wieku lat) PODSUMOWANIE: Zdecydowana większość ankietowanych odpowiadała pozytywnie, choć znalazły się osoby, które uważają, że wolontariat to istna strata czasu. Ok. 50% uczniów działa społecznie w różnorodny sposób, a blisko 60% spotyka się z wolontariatem na co dzień. Najbardziej znane formy to działanie w Cartiasie i WOŚPIE. Odpowiedzi na ostatnie pytanie były przeróżne, praktycznie każdy uczeń miał swoje odrębne zdanie na ten temat. 1. Czy udzielasz się społecznie? 2. Czy spotykasz się na co dzień z wolontariatem? 3. Jak sądzisz, czy wolontariat jest potrzebny? 4. Podaj 2 najlepiej znane Ci formy wolontariatu. 5. Czym dla Ciebie jest wolontariat?

4 Czym właściwie jest wolontariat?- według różnych grup społecznych
Wywiad nr I Pan Grzegorz (46 lat) – dyrektor banku PKO BP * Słyszymy tutaj nieco odmienne zdanie…

5 Wywiad nr II Maciek (6 lat) – przedszkolak
* Jak widać dzieci także mają coś do powiedzenia…

6 Wywiad nr III Władysław (51 lat) - nauczyciel historii
* Różne formy wolontariatu to znakomita perspektywa…

7 Definicja wolontariatu według źródła ,,wikipedia’’...
(łac. voluntarius - dobrowolny) to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko- przyjacielskie.

8 A oto nasze działania... Ps. Każdy pomysł nie jest zły!
Pomysł jest światłem, gnuśność jest ciemnością...

9 Pomoc samotnym ,,Czujesz się osamotniony. Postaraj się odwiedzić kogoś, kto jest jeszcze bardziej samotny.’’ Jan Paweł II (Karol Wojtyła) Nikt na świecie nie zna swojej przyszłości, dziś mamy wspaniałą rodzinę i wielu przyjaciół, a jutro stajemy się samotni. Dlatego pomoc samotnym osobom w różnym wieku, choć szczególnie narażeni na to są ludzie starsi, jest bardzo ważna. Nie możemy nikogo pozostawiać samego. Wiele osób młodych uważa, że ich ten problem nie dotyczy. Może dziś nie czują się samotni, ale co będzie w przyszłości?... Dlatego zorganizowałyśmy kilka spotkań w naszej szkole poświęcone temu zagadnieniu. Wrażenia mamy bardzo dobre. Oczywiście część, ale na szczęście znaczna mniejszość osób nie chciała brać udziału w takich zajęciach. Jednak zdecydowana większość była zadowolona, chwaląc nasz pomysł. Wiele młodych osób przekonała się, że wolontariat to nic strasznego, a może sprawiać tyle przyjemności drugiemu człowiekowi. Aby czyny szły w parze ze słowami postanowiłiśmy pomóc naszym kolegom szukać osób potrzebujących. I tak już po kilku dniach nasi koledzy zaczeli odwiedzać osoby samotne. Obserwując prace naszych rówieśników jesteśmy zadowolone, że pomogłyśmy osobom w trudnych chwilach życiowych.

10 Marysia (15 lat) – uczennica gimnazjum
Wywiad nr IV Marysia (15 lat) – uczennica gimnazjum *Młodzież w wieku szkolnym jak widać myśli o pomocy innym ludziom…

11 II. Występy artystyczne
,,Świat jest teatrem , a aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają Szekspir W prawie każdej szkole w Polsce funkcjonuje koło teatralne, który okazyjnie wystawia sztuki. W naszej szkole również działa tego typu koło zainteresowań. Zaproponowałyśmy naszym kolegom spotkanie, na którym przedstawiłyśmy nasz pomysł. Polega on na tym, aby zorganizować serię występów artystycznych dla wszystkich mieszkańców Jawora i okolic w celu pomocy potrzebującym Zysk ze sprzedaży biletów przekażemy szkolnemu Caritasowi, które najlepiej wie jak rozdzielić te pieniądze. W chwili obecnej nasi koledzy przygotowują się do pierwszego występu, który odbędzie się niebawem. W naszą inicjatywę zaangażowało się wiele osób, którym los drugiego człowieka nie jest obojętny. Uważamy, że pomysł ten przyczyni się do budowy społeczeństwa obywatelskiego, ponieważ realizując swoją pasję pomagamy innym ludziom.

12 Krystian (17 lat) – uczeń liceum ogólnokształcącego
Wywiad nr V Krystian (17 lat) – uczeń liceum ogólnokształcącego *Jak widać ludzie są bardzo zabiegani, ale potrafią być rozsądni…

13 III. Wolontariat w szpitalach
,,Nie można wszystkim pomóc, powiada małoduszny, i nie pomaga nikomu.’’ Marie von Ebner-Eschenbach Los jest nie przewidywalny, tak naprawdę nikt z nas nie wie, co go czeka. Codziennie tysiące osób są zawiadamiane przez lekarzy o swojej chorobie. Dla większości osób jest to koszmar, dramat... Potzebują, wtedy wsparcia rodziny, przyjaciół, ale często się zdarza, że w takich chwilach chcą mieć kontakt z kimś kto ich w spokoju wysłucha, podtrzyma na duchu, pocieszy. Wolontariat w szpitalu to przede wszystkim pomoc przy obłożnie chorym, jednak nie każdy jest w stanie wykonywać takie czynności. Dlatego uważamy, że można pomagać poprzez rozmowę i dodanie otuchy osobom chorym. Zorganizowałyśmy dla naszych kolegów i koleżanek wykład na temat wolontariatu w szpitalach, a także przedstawiłyśmy nasze propozycje. Po rozmowach z dyrekcją szpitala dowiedziałyśmy się, że w chwili obecnej zainteresowanie charytatywną pomocą w tutejszym placówce jest znikome. Wierzymy w to, że przekonałyśmy naszych rówieśników do tego typu pomocy innym. Grupa młodych osób nie wiedziała o możliwości wolontariatu w szpitalach, a byli tym pomysłem bardzo zainteresowani!

14 Pani Renata (36 lat) – nauczyciel religii
Wywiad nr VI Pani Renata (36 lat) – nauczyciel religii *Kobiety są bardzo wrażliwe na cierpienie innych ludzi…

15 IV. Spotkania z trudną młodzieżą
,,Młodzieży potrzeba bardziej przykładów niż krytyki.’’ Joseph Joubert Tak wiele młodych osób nie potrafi poradzić sobie z życiem, popełnia wiele błędów, często nieświadome konsekwencji, jakie z tego wynikają. Wiele osób jest zagubiona, nie radząc sobie z trudnościami dnia codziennego. Inni zaś mają dużo czasu wolnego, którego nie potrafią pożytecznie wykorzystać. Wyszłyśmy z inicjatywą do naszego nauczyciela religii i jednocześnie wikarego tutejszej parafii, aby zorganizować spotkania dla tzw. „TRUDNEJ MŁODZIEŻY”. Od początku marca 10 osobowa grupa osób młodych spotyka się w każdy piątek. Rozmawiając o sprawach bieżących, dzieląc się przeżyciami z całego tygodnia, a także opowiedzieć o swoich problemach i krzywdach, które ich spotykają. Osoby takie poprostu nie mają komu ,,wygadać’’ się lub wyżalić. Spotkania takie bardzo im pomagają i uwrażliwiają na piękno dzisiejszego świata.

16 Ks.Piotr (30 lat) – wikariusz i nauczyciel religii
Wywiad nr VII Ks.Piotr (30 lat) – wikariusz i nauczyciel religii *,,Ksiądz jako dobry pasterz wśród stada młodzieży.’’- To nasz nauczyciel ,,BOŻEGO ŻYCIA’’…

17 V. Aukcje- czyli jak dawać nie tracąc!
,,Rzeczy niepotrzebne lepiej spożytkować dla czyjejś potrzeby’’ Ewelina Adamus i Barbara Dziadkowiec Zastanówmy się ile mamy w domu niepotrzebnych nam rzeczy? Zapewne sporo... Gromadzimy to po strychach, piwnicach i garderobach. Pytanie po co? Odpowiadamy zawsze, że szkoda to wyrzucić, przecież to jest jeszcze dobre. Przeprowadziłyśmy ankietę wśród mieszkańców Jawora z pytaniem, ,czy mają niepotrzebne im rzeczy?’’ Jeśli tak to czy są skłonni oddać je na aukcję, z której zyski będą przeznaczone dla potrzebujących. Zdecydowana większość odpowiedziała nam bardzo pozytywnie, włączajac się w naszą akcję. W chwili obecnej trwa zbiórka rzeczy, gdyż skala aktywności mieszkańców Jawora przerosła nasze oczekiwania i musiałyśmy przesunąć wcześniej zaplanowany termin. Wyprzedaż tych rzeczy odbędzie się już wkrótce...!

18 Pan Norbert (25 lat) – przedsiębiorca
Wywiad nr VIII Pan Norbert (25 lat) – przedsiębiorca *Każdy ma zdanie na temat wolontariatu, przedsiębiorcy również...

19 Podsumowanie... Jesteśmy przekonane, że dziesiątki godzin które poświęciłyśmy do przygotowania projektu pod nazwą „Wolontariat na rzecz aktywności obywatelskiej” zostały wykorzystane maksymalnie dobrze. Serie spotkań, wykładów i rozmów, które odbyłyśmy (a niektóre z nich przedstawiłyśmy na filmikach) przyczynią się do stworzenia społeczeństwa obywatelskiego w Polsce i zachęcą ludzi do niesienia pomocy innym. A wszystko to z myślą o potrzebujących.

20 DZIĘKUJEMY


Pobierz ppt ",,Wolontariat na rzecz aktywności obywatelskiej’’"

Podobne prezentacje


Reklamy Google