Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ptaki zimujące w Polsce

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ptaki zimujące w Polsce"— Zapis prezentacji:

1 Ptaki zimujące w Polsce
PAMIĘTAJMY O PTAKACH W CZASIE ZIMY! ZORGANIZUJMY PTASIE STOŁÓWKI, DOKARMIAJMY JE

2 Oto one: JEMIOŁUSZKA Jemiołuszka bardzo lubi owoce takie jak: jagody, porzeczki i winogrona. W okresie zimowym zjada owoce, które ostały się na oszronionych krzewach i drzewach. Chętnie zjada również jarzębinę.

3 Ptaki: SIKORA Co je sikorka
Ptaki: SIKORA Co je sikorka? Na pewno pokarm, który zawiera sporo tłuszczu na przykład: słoninę, orzechy i drobne nasiona. Sikorkę bogatkę możemy karmić też ziarnem słonecznika lub siemieniem.

4 Sójka chętnie żywi się żołędziami, orzechami, drobnymi owocami lub ziarnem.

5 Kruk

6 Wróble najbardziej lubią nasiona różnych zbóż i chwastów.

7 Gil Głównie nasiona drzew i krzewów leśnych, np. dzikiej róży. Z owoców jarzębiny chętnie wydłubuje pestki. Wiosną odżywia się pączkami drzew, młodymi pędami. Bardzo rzadko zjada nasiona chwastów, ponieważ niepewnie się czuje na cienkich łodyżkach. Bardzo chętnie zjada nasiona (skrzydlaki) klonu. Po okresie lęgowym chętnie żywią się takimi suchymi i mięsistymi owocami jak jagody, owoce leśne - nasiona pokrzyw, łobody, jarzębiny, głogu, dzikiej róży, jaworu, czereśni, brzozy, olchy, dębu, buka, szczawiu i innych roślin, które ściągają je do parków i ogrodów.

8 Sroka Wszystkożerna, ale przeważa pożywienie pochodzenia zwierzęcego. Skład pożywienia sroki bardzo urozmaicony: od owadów i larw owadów (sroka szczególnie lubi chrząszcze), pająków, robaków, dżdżownic, jaszczurek, żab i innych płazów, ślimaków i myszy oraz szczurów, po ziarno zbóż, nasiona chwastów, różne jagody i owoce, jaja i pisklęta ptaków (sroka plądruje gniazda innych ptaków śpiewających i łownych).

9 Oto ptak płochliwy rzadko zimujący w Polsce - WILGA

10 Oto zięba: Zjada głownie nasiona oraz owoce jagodowe, jabłek, śliwek, porzeczek i gruszek, nasiona chwastów, roślin zielnych, drzew i krzewów, a czasem też pąki drzew.

11 ZIMORODEK- można go wykryć po charakterystycznym głosie – twardym i przenikliwym gwiździe.

12 DZIĘCIOŁ Jego pożywienie stanowią głównie owady i ich larwy wydobywane z drewna (np.: gąsienice motyli, mrówki, chrząszcze). Zimą i jesienią, przy ograniczonej dostępności pokarmu żywego, jego dieta wzbogaca się o nasiona drzew sosnowych oraz świerkowych a także owoce. Zimą chętnie pojawia się w karmnikach ze słoniną. Może żywić się także padliną. Pewną osobliwością tych dość dużych ptaków jest to, że najchętniej zjadają mszyce. Wiosną dzięcioły mogą nakłuwać korę brzóz i pić wyciekający sok roślinny. Czasem zjadają też ptasie jaja i pisklęta.

13 SZCZYGIEŁ Najczęściej zjada nasiona chwastów takich jak osty czy łopiany, którego kolce mu nie przeszkadzają i nie ranią go. Także wszelkie inne nasiona dzikich, polnych roślin oraz drzew. Wiosną i latem też drobne owady, pąki drzew w porze wiosennej. W karmniku najlepszym ich przysmakiem są nasiona.

14 Dziękuję z uwagę Wykonał Tomasz Gruszczyński
Korzystałem ze stron: l


Pobierz ppt "Ptaki zimujące w Polsce"

Podobne prezentacje


Reklamy Google