Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotował: Daniel Pisarek kl. 6g

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotował: Daniel Pisarek kl. 6g"— Zapis prezentacji:

1 Przygotował: Daniel Pisarek kl. 6g
Ameryka Przygotował: Daniel Pisarek kl. 6g

2 Ameryka Leży na półkuli zachodniej.
Od Europy oddziela ją Ocean Atlantycki, a od Azji Ocean Spokojny. Ameryka składa się z 2 kontynentów: Ameryki Północnej Ameryki południowej Połączone są Przesmykiem Panamskim. Zamieszkuje ją ponad 900 milionów osób. Największymi państwami są: Kanada USA Brazylia

3 Ludy Ameryki przed jej odkryciem
Przed odkryciem Ameryki przez Europejczyków zamieszkiwali ją: Inkowie Aztekowie Majowie Nazywani byli Indianami.

4 Kto odkrył Amerykę i kto się przyczynił do rozwoju przemysłu?
Krzysztof Kolumb: Był włoskim żeglarzem w służbie hiszpańskiej 11 października 1492 roku odkrył Amerykę Ignacy Domeyko: Był polskim geologiem i inżynierem górnictwa Przyczynił się do rozwoju przemysłu w Ameryce. Stworzył podstawy eksploatacji.

5 Ameryka Północna Ameryka Północna to kontynent o powierzchni km² położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa. Od zachodu Amerykę Północną otacza Ocean Spokojny, od północy Ocean Arktyczny, a od wschodu Ocean Atlantycki. Ameryka Północna posiada bardzo urozmaiconą linię brzegową. Tworzą ją liczne półwyspy, wyspy i zatoki. Największym półwyspem kontynentu jest Półwysep Labrador.

6 Ameryka Południowa Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkulach południowej oraz północnej i zachodniej. Od wschodu graniczy z Oceanem Atlantyckim, a od zachodu z Oceanem Spokojnym. Ameryka Południowa jest kontynentem wielojęzycznym: hiszpański, portugalski, niderlandzki, angielski, francuski i języki indiańskie. Pierwsi ludzie przybyli do Ameryki Południowej z Azji .

7 Zwierzęta Ameryki Piżmowół Wilk Niedźwiedź

8 Linia brzegowa i ukształtowanie powierzchni Ameryki
Ameryki Północnej jest dobrze rozwinięta Ameryki Południowej jest słabo rozwinięta W ukształtowaniu terenu Am. Północnej dominują wyżyny, a w Am. Południowej niziny.

9 Systemy górskie w Ameryce
Najdłuższy system górski to: Kordyliery ( najwyższy szczyt to Mc Kinley wys m n.p.m. – Am. Północna) Andy ( najwyższy szczyt to Aconcagua wys m n.p.m. Am. Południowa) Biegną wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki.

10 Strefy klimatyczne Ameryki
Na Ameryce występują strefy klimatyczne: Strefa klimatów równikowych Strefa klimatów zwrotnikowych i podzwrotnikowych Strefa klimatów umiarkowanych Strefa klimatów okołobiegunowych

11 Rzeki Ameryki Największe rzeki Ameryki to:
Amazonka ( dł km ), leży w Brazylii Mackenzie ( dł km ), leży w Kanadzie.

12 Amazonka i jej mieszkańcy
Mieszkańcy Indianie trudnią się: myślistwem zbieractwem rybołówstwem Rośliny żywieniowe: maniok kukurydza fasola

13 Prerie Cechy klimatu: Mało opadów,
W części północnej temp. jest wyższa niż w części południowej, Klimat zależy od położenia geograficznego. Formacje roślinne: Kaktusy Sucholubne trawy Byliny

14 Tajga Tajga - lasy szpilkowe występują w Ameryce Północnej (Alaska i Kanada). Tajgę w większości porastają lasy iglaste oraz w niewielkim stopniu lasy liściaste. Na obszarach tajgi rosną głównie drzewa iglaste: świerki, sosny, limby, jodły syberyjskie i modrzewie. Występuje tam wiele gatunków ssaków, takich jak łosie, łasice, gronostaje, wiewiórki, rosomaki, borsuki, rysie, lisy, wilki, niedźwiedzie i kuny.

15 Tundra Tundra - bezleśne zbiorowisko roślinności w zimnym klimacie strefy arktycznej i subarktycznej. Charakteryzuje się występowaniem gleb tundrowych, stale zamarzniętym podglebiem i bardzo niską pokrywą roślinną, zdominowaną przez mchy i porosty. Latem temperatura nie przekracza 15°C, trwa dzień polarny, a w zimę temperatura dochodzi do -48°C. Trwa noc polarna. Najliczniejszymi i najbardziej charakterystycznymi ssakami tundry są lemingi. Ludy zamieszkujące tundrę to: Inuici (Eskimosi), Samowie (Lapończycy), Jakuci, Jukagirzy, Nieńcy, Czukcze

16 Las Równikowy Las równikowy położony jest w Ameryce Południowej.
Cechy klimatu lasu równikowego: Wilgotno Gorąco Mgliście Deszczowo Występują tam deszcze zenitalne.

17 Zwierzęta i rośliny lasu równikowego.
Tapir Małpy Leniwce Tukany Papugi Jaguary Pumy Węże Rośliny: Kauczukowiec Puchowiec Liany Epifity

18 Czy wiecie, że… Nazwa „Indianie” została nadana ludom Ameryki przez Krzysztofa Kolumba, który myślał, że dopłynął do Indii. Na pograniczu Argentyny i Brazylii znajduje się cud natury wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zespół 275 wodospadów w kształcie podkowy przy rozwidleniu rzeki Iguazu ma 82 m wysokości i aż 2,5 km szerokości.

19 Most Tęczowy jest nie tylko największym naturalnym mostem na świecie, ale również jednym z najpiękniej ukształtowanych i ubarwionych dzieł natury. Rozciąga się nad kanionem w czerwonej, skalistej i pustynnej okolicy w stanie Utah, w USA. Ten wspaniały most ma 94 m długości i łączy brzegi kanionu o szerokości 85 m. Wyobraźcie sobie parę rękawiczek z jednym palcem skierowanych kciukami ku niebu, wysokich na setki stóp, zbudowanych ze skały o rdzawym kolorze. Są to jedne z wielu wspaniałych form skalnych w Dolinie Pomników, leżącej na granicy między stanami Utah i Arizona w USA.

20 Bibliografia www.pl.wikipedia.org www.bryk.pl www.cudaswiata.pl
Polityczny Atlas Świata „Nowe Czasy” Encyklopedia Zwierząt – Wydawnictwo Elżbieta Jarmołkiewicz

21 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Przygotował: Daniel Pisarek kl. 6g"

Podobne prezentacje


Reklamy Google