Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Typy wybrzeży morskich

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Typy wybrzeży morskich"— Zapis prezentacji:

1 Typy wybrzeży morskich

2 Wybrzeże – to wąski pas na styku lądu z morzem
Wybrzeże – to wąski pas na styku lądu z morzem . Jego rzeźba ulega nieustannym zmianom . Wynika to z ciągłego oddziaływania fal morskich , pływów oraz prądów przybrzeżnych na brzeg . Ich działalność powoduje powstawanie różnorodnych form rzeźby terenu .

3 Typy wybrzeży Krajobraz na styku morza z lądem jest bardzo zróżnicowany . Ze względu na genezę wyróżnia się wiele typów wybrzeży. Fiordowe Szkierowe Riasowe Dalmatyńskie Lagunowe Zalewowe

4 Wybrzeże fiordowe – powstaje wskutek zalania bardzo długich, głębokich dolin polodowcowych w obszarach górskich. Zatoki są bardzo głębokie, brzegi tworzą ściany skalne, których wysokość może sięgać nawet kilkaset metrów. Wybrzeża fiordowe występują w Norwegii, Kanadzie, Chile, na Alasce, na Islandii, na Nowej Zelandii.

5 Wybrzeże szkierowe – Powstaje na częściowo zalanych obszarach wygładzonych przez lodowiec. Utworzone w ten sposób pagórkowate powierzchnie skalisto-ilaste (tak zwane mutony) , wystając z morza tworzą liczne wysepki. Wybrzeża szkierowe występują w południowej Finlandii , wschodniej Szwecji , Zatoce Hudsona , północnej Rosji.

6 Wybrzeże riasowe – Powstaje wskutek częściowego zalania obszarów górskich lub wyżynnych, rozciętych przez głębokie doliny rzeczne będące obecnie zatokami. Głębokość zatok wzrasta w kierunku ujścia do morza , a ich przebieg jest prostopadły do linii morza. Doliny te nie są pochodzenia lodowcowego. Wybrzeża riasowe występują na półwyspie Bretońskim , w południowo-zachodniej Irlandii , w północno-zachodniej Hiszpanii , w Chinach , na półwyspie Koreańskim.

7 Wybrzeże dalmatyńskie – Powstaje w wyniku zatopienia pasm górskich , których przebieg jest równoległy do linii brzegowej. Liczne wydłużone wyspy oddzielone są od siebie i lądu głębokimi i długimi cieśninami. Wybrzeża dalmatyńskie spotykamy w Chorwacji ( Dalmacja ) , w Kalifornii.

8 Wybrzeże lagunowe – Powstaje w wyniku usypania przez fale morskie równoległego do lądu piaszczystego wału ( tak zwanego lido ) , które odcina część morza tworząc płytkie , mało zasolone zatoki-laguny. Wybrzeża lagunowe występują w północno-wschodnich Włoszech ( Zatoka Wenecka ) , na wschodnim wybrzeżu Florydy.

9 Wybrzeże mierzejowo - zalewowe – Powstaje wskutek usypywania przez płynące w jednym kierunku prądy morskie półwyspów , które odcinają od morza zatoki lub w końcowej fazie – jeziora. Mierzeje zbudowane są z piasków. Mierzeja wychodząca w głąb morza ma nazwę kosa. Przykładem kosy jest Mierzeja Helska. Wybrzeża tego typu spotykamy w południowej części Morza Bałtyckiego, nad Morzem Azowskim.

10 Wybrzeże limanowe - Powstaje wskutek odcięcia od morza lejkowatych ujść rzek. Materiał niesiony przez rzeki osiada na linii wybrzeża tworząc wał (zwany limanem) , który z czasem zamyka jej ujście. Powstaje wówczas słone jezioro limanowe. Wybrzeża limanowe spotykamy nad Morzem Czarnym w okolicach Odessy , we wschodniej części Zatoki Gwinejskiej. Występowanie: Nad Morzem Czarnym w ok. .Odessy .

11 Źródła: Atlas Geograficzny Gimnazjum-Polska, kontynenty, świat
Źródła: Atlas Geograficzny Gimnazjum-Polska, kontynenty, świat. Internet wykonanie : Roksana Paks kl .II a.


Pobierz ppt "Typy wybrzeży morskich"

Podobne prezentacje


Reklamy Google