Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Najwyższe szczyty górskie na świecie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Najwyższe szczyty górskie na świecie"— Zapis prezentacji:

1 Najwyższe szczyty górskie na świecie

2 Spis treści Mount Everest K2 Aconcagua Mc Kinley Kibo Puncak Jaya
Vinson Mont Blanc

3 Najwyższe szczyty według kontynentów
m n.p.m. Góry Kontynent Kraj Mount Everest 8850 Himalaje Azja Nepal/Chiny K2 8611 Karakorum Kaszmir Aconcagua 6960 Andy Ameryka Pd. Argentyna McKinley 6194 Kordyliery Ameryka Pn. USA Kibo 5895 Kilimandżaro Afryka Tanzania Puncak Jaya 5029 Śnieżne Australia Indonezja Vinson 4897 Ellswortha Antarktyda Mont Blanc 4807 Alpy Europa Francja/Włochy

4 Mount Everest Jest to najwyższy szczyt świata, po- łożony w środkowej
            Mount Everest Jest to najwyższy szczyt świata, po- łożony w środkowej części Himalajów Wysokich, na granicy Nepalu i Tybetu (Chiny).

5 Masyw Mount Everest objęty jest parkiem narodowym
Masyw Mount Everest objęty jest parkiem narodowym. Zbudowany z granitów, gnejsów oraz z wapieni i łupków. Tworzy potężny masyw podcięty z trzech stron lodowcami. Przez miejscową ludność uważany za siedzibę bogów (Czomolungma - Bogini Matka Ziemi).

6 K2 Jest to szczyt w Indiach (Kaszmir), najwyższy szczyt Karakorum, w pasmie Baltoro Mustagh. Wysokość 8611 m n.p.m. Drugi pod względem wysokości (po Mount Everest) szczyt na Ziemi. Zbudowany ze skał krystalicznych, głównie gnejsów i granitów. Z jego stoków spływa lodowiec Boltoro.

7 Aconcagua Aconcagua, najwyższy szczyt w Ameryce Południowej, w Argentynie, przy granicy z Chile, w Kordylierze Głównej (Andy Południowe). Zbudowana głównie z andezytów nasuniętych w wyniku ruchów górotwórczych. Do niedawna uważana za wygasły wulkan. Na szczycie wieczne śniegi i lodowce.

8 McKinley McKinley, najwyższy szczyt Ameryki Północnej, położony w Kordylierach Północnych, w górach Alaska, w USA. Wysokość 6194 m n.p.m. Zbudowany z odpornych skał krystalicznych. Tworzy masyw pokryty wiecznym śniegiem i lodowcami. Został zdobyty w Od 1917 masyw McKinley obejmuje park narodowy.

9 Kibo Kilimandżaro, wulkan, najwyższy w Afryce masyw górski, wznosi się w Tanzanii, na południowy wschód od Jeziora Wiktorii. Najwyższy szczyt- Kibo (5895 m). Rozbudowany układ pięter roślinnych - od podnóża: stepy, rzadkie suche lasy, wiecznie zielone lasy górskie, roślinność krzewiasta, łąki górskie, wieczne śniegi.

10 Puncak Jaya Puncak Jaya, szczyt na Nowej Gwinei, w Indonezji, kulminacja Gór Śnieżnych. Jaya jest najwyższym (5030 m n.p.m.) wzniesieniem zarówno Nowej Gwinei, jak i całej Oceanii. Zaznacza się piętrowość roślinna, od dołu: wilgotne lasy równikowe, równikowe lasy górskie, górskie lasy szpilkowe, łąki alpejskie, wieczne śniegi i lodowce. Zdobyty w 1962.

11 Vinson Vinson, Masyw Vinsona, najwyższy szczyt Antarktydy, na Antarktydzie Zachodniej, kulminacja Gór Ellswortha. Wznosi się do 5140 m n.p.m. Vinson stanowi nunatak skalny otoczony ze wszystkich stron lądolodem.

12 Mont Blanc Mont Blanc, grupa górska w Alpach Zachodnich (na pograniczu Francji, Włoch i Szwajcarii) i równocześnie najwyższy jej szczyt (na granicy włosko-francuskiej). Mont Blanc jest najwyższym szczytem w Alpach oraz - przy prowadzeniu granicy europejsko-azjatyckiej północym przedpolem Kaukazu - również w Europie.

13 Zbudowany głównie ze skał krystalicznych
Zbudowany głównie ze skał krystalicznych. Tworzy rozbudowany masyw, rozcięty licznymi dolinami glacjalnymi (17 lodowców o łącznej powierzchni 200 km2). Jest młodym, stale rosnącym masywem górskim (przyrost roczny wynosi ok. 2-3 mm). Na wysokości 4347 m znajduje się obserwatorium meteorologiczne i astronomiczne.


Pobierz ppt "Najwyższe szczyty górskie na świecie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google