Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mała cząstka świata przyrody

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mała cząstka świata przyrody"— Zapis prezentacji:

1 Mała cząstka świata przyrody
Autorzy: Uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej w Łężanach maj 2013 r.

2 Zapraszamy do poznania kilku niezwykłych roślin z naszego szkolnego ogrodu

3 Bodziszek Czerwony Może rosnąć niemal w każdym zakątku ogrodu.
Jest łatwy w uprawie i przez cały sezon wygląda efektownie. Bodziszek ma kwiaty w kolorze różowo – fioletowym.

4 Tak wygląda bodziszek

5 Tawuła Nippońska Łatwa w pielęgnacji, krzew wytrzymały na mrozy, o małych wymaganiach glebowych. Lubi miejsca słoneczne lub półcień. Tawuła ma najwięcej kwiatów kiedy jest posadzona na stanowisku słonecznym. Tawuła ma kwiaty koloru białego.

6 Tak wygląda piękna tawuła

7 Jaśminowiec Wonny Często jest wykorzystywany na formowane żywopłoty.
Jest odporny na zanieczyszczenia powietrza. Jego kwiaty są białe i pięknie pachną.

8 Jaśminowiec wygląda tak

9 Goździk kropkowany

10 Informacje Goździk kropkowany to roślina wieloletnia. Występuje w Europie i w Azji. W Polsce jest dość pospolity na niżu i w niższych położeniach górskich.

11 Budowa Roślina darniowa tworząca luźne darnie o wysokości 10–40cm. Cała roślina ma zielony lub sinawy kolor. Łodyga Płożąca się i wznosząca, rozgałęziona. Tworzy kolanka, z których wyrastają liście. Jest omszona krótkimi włoskami.

12 Kwiaty Kwiaty są drobne, zebrane w luźną wiechę, siedzące lub wyrastają na krótkich szypułkach.  Mają one różowo purpurowy kolor, jasne plamki i ciemny pierścień w środku korony. Wewnątrz kwiatu 1słupek i 10 pręcików.

13 Owoc Torebka otwierająca się czterema ząbkami.  Nasiona drobne, liczne.

14

15 Tawuła japońska łac. Spirea japonica

16 Wygląd Tawuła japońska ma różowe lub różnych odcieni karminowe liście.
Ta roślina jest niewielka dorasta do 1m.

17 Uprawa Tawuła jest wytrzymała na mrozy i dobrze znosi suszę.
Powinna być w pełnym słońcu, ale również toleruje półcień. Potrafi przystosować się do prawie każdej gleby. Długo kwitnie od końca czerwca przez lipiec, sierpień, a czasem nawet we wrześniu.

18 Zastosowanie Tawułę japońską najczęściej sadzi się wzdłuż dróg, ścieżek czy ogrodzeń. Nadaje się na niewysokie żywopłoty. Może rosnąć w większych ogrodach skalnych.

19 Ciekawostki Tawuły japońskie pochodzą z Dalekiego Wschodu z obszarów Chin, Japonii i Korei.

20 Brzoza brodawkowata łac. Batula pendula

21 Cechy Wysokość wynosi do 25 m. Średnica ok. 60 cm. Kora biała.
Zwisające liście.

22 Sok Orzeźwiający słodkawy napój. Ma właściwości lecznicze.

23 Ciekawostki Pochodzi z Europy i Azji. Najstarsza brzoza brodawkowata ma 171 lat i rośnie w Gdańsku.

24 Forsycja Pośrednia

25 ZASTOSOWANIE Jest uprawiana w parkach i ogrodach. Jest to jeden z najwcześniej zakwitających krzewów i kwitnie, gdy drzewa i krzewy nie posiadają jeszcze liści. Kwitnące gałązki wykorzystywane są na kwiat cięty. Można również uzyskać ich przyspieszone kwitnienie na Boże Narodzenie. W tym celu ścina się je przed 4 grudnia i umieszcza zanurzone końcami w wodzie w chłodnym miejscu. Gdy nabrzmieją już pąki przenosi się je do ciepłego pomieszczenia i wówczas zakwitają.

26 Kwiaty Forsycji Kwiaty Jasno lub ciemnożółte, lejkowate, 4–płatkowe, o długości do 5 cm. Wyrastają bardzo gęsto na krótkich szypułkach na wieloletnich pędach. Roślina kwitnie wczesną wiosną (marzec – kwiecień), jeszcze przed rozwojem liści.

27 Odmiany forsycji Niektóre z nich to:
„Goldzaube” – ma cienkie pędy, ciemnożółte kwiaty „Lynwood ”– ma ciemnożółte kwiaty regularnie rozmieszczone na sztywnych i wzniesionych pędach. „Maluch” – polska karłowata odmiana o wysokości do 1 m, o drobnych kwiatach i gęsto rozmieszczonych, cienkich pędach. „Spectabilis” – jedna z bardziej popularnych odmian. Osiąga wysokość do 2,5 m, ma złocistożółte, duże kwiaty i kwitnie bardzo obficie.

28 WRZOSY

29 Zastosowanie i uprawa Wrzos to roślina lecznicza, ozdobna i miododajna. Wrzos w Polsce jest całkowicie odporny na mróz. W czasie wilgotnego i ciepłego lata jego korzenie mogą gnić.

30 Ciekawostki o wrzosie Wrzos ma liście ciemnozielone drobne, kształtu igiełkowatego, ułożone naprzeciw siebie. Owoce wrzosu to torebka pękająca czterema komorami, zawierająca liczne, drobne nasiona.

31 Siedlisko Siedlisko wrzosu to bory sosnowe, polany, zręby leśne. Czasem tworzy tzw. wrzosowiska.

32 Oto wrzos

33 Barwinek ”Variegata” Ta zimozielona krzewinka dorasta do wysokości cm. Tworzy cienkie, ulistnione, płożące się pędy. Liście odmiany „Variegata” są jasnozielone błyszczące, skórzaste, z bladożółtymi brzegami.

34

35 Krzewuszka Cudowna ”M”
Jeden z najpiękniejszych krzewów kwitnących. Największą jej ozdobą są kwiaty: trąbkowate, wydłużone, w kształcie dzwonków o długości około 4 cm. Pokrywają krzew obficie tworząc kiście. Barwa kwiatów różowa, karminowa lub czerwona. Są też odmiany o kwiatach białych lub czerwono fioletowych.

36

37 SŁONECZNICZEK SZORSTKI

38 Słoneczniczek szorstki (Heliopsis helianthoides) – gatunek byliny należący do rodziny astrowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. Jest uprawiany w wielu krajach świata, również w Polsce.

39 ZASTOSOWANIE Jest uprawiany jako roślina ozdobna. Nadaje się także na kwiat cięty. Wymaga stanowiska słonecznego i żyznej gleby, ale udaje się też na gorszych glebach. Jest łatwy w uprawie, w Polsce całkowicie mrozoodporny. Po przekwitnięciu całą roślinę ścina się tuz przy ziemi.

40 Łodyga: Wysokość do  cm, sztywna, wzniesiona i szorstko owłosiona, zwykle nie rozgałęziona. Liście: Liście naprzeciwległe, karbowane, szorstkie i owłosione. Kwiaty: Zebrane w koszyczek. Kwitnie od czerwca do września.

41

42

43

44

45 SOSNA GÓRSKA

46 W Polsce: Tatry, Sudety, Babia Góra i Pilsko.
Sosna górska ( kosodrzewina) – gatunek drzewa lub krzewu iglastego. Występuje na terenach pasm górskich Europy Środkowej i Południowej. W Polsce: Tatry, Sudety, Babia Góra i Pilsko.

47

48 ZAGROŻENIA I OCHRONA Gatunek objęty w Polsce ścisłą ochroną na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska. Dawniej była masowo wypalana i wycinana, aby przygotować tereny pod wypas.

49 ZASTOSOWANIA: Wykorzystywana jest do zalesiania obszarów wydm, w tym nadmorskich, umacniania zboczy nasypów. Dobrze toleruje piaszczyste gleby, także zasypywanie pędów przez piasek. Kosodrzewina odgrywa ważną rolę chroniąc glebę przed wymywaniem i zapobiega osuwaniu się ziemi oraz lawinom.

50

51

52 W prezentacji wykorzystano materiały zamieszczone na stronach:


Pobierz ppt "Mała cząstka świata przyrody"

Podobne prezentacje


Reklamy Google