Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

RADY DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY CHCĄ BYĆ DOBRYMI RODZICAMI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "RADY DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY CHCĄ BYĆ DOBRYMI RODZICAMI"— Zapis prezentacji:

1 RADY DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY CHCĄ BYĆ DOBRYMI RODZICAMI
Opracowanie Beata Kowalska

2 „RODZICEM SIĘ NIE JEST. RODZICEM STAJESZ SIĘ PRZEZ TO, CO ROBISZ”

3 Bardzo subtelna jest granica pomiędzy motywowaniem dzieci do tego, by starały się robić jak najlepiej to, czego się podejmują, a zaszczepieniem błędnego przekonania, że muszą być we wszystkim najlepsze.

4 Poparcie dla wysiłków dziecka, a nie dla stopnia jego osiągnięć, zwiększy samoocenę i motywację do podejmowania wysiłków w przyszłości.

5 Dzieci, które są otaczane przez rodziców bezwarunkową miłością, bezpieczniej się czują i ich samoocena jest wyższa. Stają się bardziej pewne własnej wartości.

6 Celem naszym- rodziców – powinno być uzmysławianie dzieciom, że mają prawo do swoich uczuć, a silne emocje są normalne.

7 Rodzice powinni uświadomić dzieciom, że nie da się uniknąć konfliktów oraz że chociaż należy wysłuchać odmiennych punktów widzenia.

8 Jeśli w domu utrzymuje się wspierającą atmosferę, dzieci najprawdopodobniej wyniosą z niego pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa.

9 Rodzice muszą nauczyć się szukać pozytywnych zachowań u swoich dzieci, a potem nagradzać je uwagą i pochwałą.

10 Konsekwencja oznacza kierowanie się przyjętymi zasadami i logiką
Konsekwencja oznacza kierowanie się przyjętymi zasadami i logiką. Jeśli ustalane są zasady, należy postępować zgodnie z tym, co zostało wcześniej ustalone.

11 Konsekwentna struktura daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, przewidywalności i kontroli. Dzieci nie są zmuszane do sprawdzania swoim zachowaniem granic tolerancji i wytrzymałości rodziców.

12 Pomimo oczywistych korzyści, bycie konsekwentnym może stać się jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed rodzicami. Biorąc pod uwagę tempo naszego życia, utrzymanie porządku i przewidywalności może się okazać zadaniem zniechęcającym do podjęcia wysiłku.

13 Aby komunikacja z dziećmi była otwarta i skuteczna, muszą one czuć, że rodzice naprawdę wysłuchają je z pełną i szczerą uwagą.

14 Złość to rodzaj „emocji-parasola”, pod którym chowają się inne uczucia
Złość to rodzaj „emocji-parasola”, pod którym chowają się inne uczucia. Kiedy dzieci okazują złość, w rzeczywistości mogą czuć jedną z kilku możliwych emocji.

15 Dzięki gotowości na rozmowę z dziećmi i byciu dobrym słuchaczem, możesz stworzyć atmosferę sprzyjającą poczuciu bezpieczeństwa oraz zaufaniu potrzebnemu do skutecznej i otwartej komunikacji.

16 Uwrażliwienie na niewerbalne sygnały wysyłane przez dzieci może rodzicom wiele powiedzieć o ich nastroju, uczuciach i aktualnym stanie umysłu. Również dzieci są wyjątkowo wrażliwe na sygnały niewerbalne wysyłane przez rodziców.

17 Jedną z najskuteczniejszych metod, jaką rodziny mogą wykorzystać w tworzeniu atmosfery współpracy, jest spotkanie rodzinne.

18 Spontaniczne włączanie rodziny do dyskusji na temat ważnych kwestii bieżących jest także skuteczne i prowadzi do większej spójności w rodzinie.

19 Kiedy pożądana jest dyscyplina, jej celem jest zmiana pewnych zachowań, a nie udowadnianie, kto ma rację, a kto jej nie ma.

20 Tak jak w wypadku innych problemów wieku dziecięcego, również wielu zaburzeniom lękowym można zapobiec, jeśli rodzice dążą do otwartej komunikacji ze swoimi dziećmi i obdarzają je bezwarunkową miłością.

21 Ucząc dzieci samodzielności i odpowiedzialności, rodzice powinni również pielęgnować ich naturalną ciekawość świata i radość jaką wnoszą w nasze życie.


Pobierz ppt "RADY DLA WSZYSTKICH, KTÓRZY CHCĄ BYĆ DOBRYMI RODZICAMI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google