Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."— Zapis prezentacji:

1 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

2 II etap edukacyjny PRZYRODA

3 Zgodnie z heliocentryczną teorią Mikołaja Kopernika Ziemia jest w ciągłym ruchu – ruchu obiegowym wokół Słońca.

4 Ruch ten trwa 365 dni 48 minut i 49,5 sekundy i odbywa się po orbicie, która ma kształt elipsy. Czas jaki Ziemia potrzebuje, aby okrążyć Słońce oraz tor jej lotu mają bezpośredni wpływ na to, jak Słońce ogrzewa Ziemię oraz na występowanie pór roku.

5 Eliptyczny tor ruchu Ziemi wokół Słońca sprawia, że odległość Ziemi od Słońca nie zawsze jest jednakowa. Najmniejsza odległość, jaka dzieli naszą planetę od Słońca to 147 mln km, a największa to 152 mln km.

6 Różnice w odległości Ziemi od Słońca przekładają się na ilość ciepła, jakie w danym momencie dociera na Ziemię oraz długość pór roku.

7 Obiegowy ruch Ziemi. Ziemia podczas wykonywania ruchu obiegowego jest nachylona do płaszczyzny osi pod kątem 66°33', co jest powodem zmiennego oświetlenia Ziemi oraz zmian pór roku.

8 Tylko 21 marca i 23 września (początek astronomicznej wiosny i jesieni) Słońce góruje w zenicie nad równikiem i równomiernie ogrzewa obydwie półkule. W tych dniach (przesilenia wiosennego i jesiennego) dni i noce na całej Ziemi trwają po 12 godzin.

9 W tym czasie dzień na półkuli północnej jest dłuższy od nocy.
Od 21 czerwca (początek astronomicznego lata) Słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem Raka, przez co lepiej oświetlona jest półkula północna. W tym czasie dzień na półkuli północnej jest dłuższy od nocy.

10 Od 21 grudnia (początek astronomicznej zimy) Słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca, co powoduje lepsze oświetlenie półkuli południowej. W tym czasie dzień na półkuli południowej trwa dłużej niż noc.

11 Astronomiczne pory roku znacznie różnią się od kalendarzowych.
Astronomiczne pory roku są wspólne dla obu półkul i wyznaczają je letnie i zimowe przesilenie oraz wiosenna i jesienna równonoc. Kalendarzowe pory roku są jednak różne dla obu półkul i zależą od ilości promieni słonecznych, które padają na daną półkulę.

12 Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.


Pobierz ppt "Materiał edukacyjny wytworzony w ramach projektu „Scholaris - portal wiedzy dla nauczycieli” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google