Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonała: Magda Pokorska klasa 2M

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonała: Magda Pokorska klasa 2M"— Zapis prezentacji:

1 Wykonała: Magda Pokorska klasa 2M
Mars Wykonała: Magda Pokorska klasa 2M

2 MARS - czwarta planeta od Słońca - nazwa pochodzi od barwy -> „czerwona planeta” - planeta zawiera tlenki żelaza - znajdują się tu * najwyższa góra w Układzie Słonecznym: Olympus Mons * największy kanion: Valles Marineris

3

4 Geologia Na podstawie obserwacji orbitalnych oraz badań meteorytów marsjańskich, wydaje się, że powierzchnia Marsa jest złożona głównie z bazaltu. Planeta posiada słabe pole magnetyczne o lokalnym charakterze.

5 Geografia Pierwszymi twórcami map Marsa byli Johann Heinrich Mädler i Wilhelm Beer.

6 Klimat Pory roku są bardzo podobne do ziemskich. Spowodowane jest to podobnym nachyleniem osi obrotu obydwu planet do płaszczyzny orbity. Pory roku są dwa razy dłuższe niż na Ziemi. Jest to spowodowane większą odległością Marsa od Słońca. Temperatura na Marsie waha się od około - 5°C w lecie, do około - 87°C w zimie.

7 Wyprawy Badawcze Około 2/3 wszystkich misji na Marsa nie zostało zakończonych powodzeniem, np. z powodu awarii Chociaż wysoki odsetek niepowodzeń wynika z problemów technicznych, liczba drobnych awarii lub przypadków niewyjaśnionej utraty łączności jest bardzo duża.

8 Czapy polarne To obszar okołobiegunowy planety pokryty lodem. Marsjańskie czapy polarne są złożone z zamarzniętej wody z dodatkiem dwutlenku węgla, czyli suchego lodu.

9 Czapa lodowa

10 Atmosfera Mars ma bardzo cienką atmosferę.
Ciśnienie na powierzchni osiąga zaledwie Pa (0,30 hPa) na szczycie Olympus Mons. Średnie ciśnienie atmosferyczne na Marsie to 600 Pa. Atmosfera jest silnie zapylona.

11 Zdjęcie orbitalne Marsa z niskiej orbity

12 Księżyce Mars posiada dwa małe księżyce o nieregularnych kształtach:
Fobosa Deimosa Odkryte one zostały w 1877 r. przez Asapha Halla.

13 Fobos i Deimos

14 Obserwacje Obserwowany gołym okiem z Ziemi Mars ma wyraźnie żółty, pomarańczowy lub czerwony kolor, a jego jasność zmienia się w trakcie ruchu po orbicie. Rzeczywisty kolor powierzchni Marsa jest bliższy karmelowego.

15 Zakończone misje Pierwszy udany przelot miał miejsce w roku 1964 przez statek Mariner 4. Mariner 9 stał się pierwszą sondą na orbicie Marsa, która wylądowała 14 listopada 1971 roku. Pierwsze udane lądowanie dokonały sondy Mars 2 i Mars 3 w 1971 roku.

16 Orbita i obrót Średnia odległość Marsa od Słońca to około 230 000 000 km Czas obiegu wokół Słońca jest równy 687 dni ziemskich, czyli 1 rok, 320 dni i 18,2 godziny Doba słoneczna trwa 24 godziny, 39 minut i 35,244 sekundy. Nachylenie osi obrotu Marsa to 25°19”, jest ono podobne do nachylenia osi obrotu Ziemi.

17 KONIEC


Pobierz ppt "Wykonała: Magda Pokorska klasa 2M"

Podobne prezentacje


Reklamy Google