Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UKŁAD SŁONECZNY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UKŁAD SŁONECZNY."— Zapis prezentacji:

1 UKŁAD SŁONECZNY

2 UKŁAD SŁONECZNY - układ ciał astronomicznych znajdujących się pod dominującym wpływem pola grawitacyjnego Słońca, związanych wspólnym pochodzeniem.

3 MERKURY Pierwsza wg oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego,
znana w starożytności. Merkury jest najmniejszą planetą Układu Słonecznego, jego średnica wynosi 4840 km. Masa wynosi przypuszczalnie 0,05 masy Ziemi. Na półkuli zwróconej do Słońca średnia temperatura wynosi ok. 600°K, na półkuli odwróconej od Słońca ok. 100°K.

4 WENUS Druga od Słońca planeta Układu
Słonecznego, znana od starożytności. Średnia odległość od Słońca 108,2 mln km, orbita prawie kołowa (mimośród 0,0068), okres obiegu 224,70 dnia, okres obrotu wokół własnej osi 243,16 dnia, obrót w kierunku przeciwnym niż reszta planet (złożenie obu ruchów powoduje, że dzień na Wenus trwa 116,8 doby ziemskiej).

5 ZIEMIA Trzecia planeta Układu Słonecznego
o masie 5,9742×1024 kg, przeciętnej średnicy równikowej 12756,28 km, średnicy biegunowej 12713,50 km (spłaszczenie 0, ). Kształt Ziemi opisuje tzw. geoida, bryła zbliżona do elipsoidy. Obraca się wokół własnej osi z okresem 23 godz. 56 min 22,10 s (tzw. doba gwiazdowa. Doba słoneczna równa 24 godz. jest dłuższa od gwiazdowej na skutek złożenia ruchów obrotowego i orbitalnego).

6 MARS Czwarta wg oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego,
znana w starożytności. Na powierzchni Marsa obserwuje się bardzo wiele kraterów, w większości prawdopodobnie pochodzenia meteorytowego. Powierzchnia Marsa nie jest jednolita. Widoczne są na niej miejsca ciemne, zwane morzami, oraz jaśniejsze - lądy.

7 JOWISZ Największa planeta Układu Słonecznego,
piąta wg oddalenia od Słońca, znana w starożytności. Jowisz ma rozległą, nieprzezroczystą atmosferę, złożoną przede wszystkim z wodoru dwuatomowego (wodór), helu, metanu i amoniaku. Charakterystyczna dla Jowisza jest duża tzw. czerwona plama w okolicach równika. Jowisz ma 12 satelitów.

8 SATURN Szósta w kolejności od Słońca planeta
Układu Słonecznego, druga pod względem wielkości, ostatnia ze znanych już w starożytności. Otacza go odkryty przez Ch. Huygensa układ kilkuset współpłaszczyznowych pierścieni o złożonej strukturze, których średnica zewnętrzna wynosi ok km, a grubość ok. 5 km.

9 URAN Siódma planeta Układu Słonecznego, odkryta przypadkowo 13 marca. Widoczna jako obiekt o zielonkawo niebieskim kolorze. Ma 7 księżyców i pierścień, stanowiący w rzeczywistości układ 10 pierścieni. Średnia odległość Uranu od Słońca wynosi 2869 mln km.

10 NEPTUN Ósma wg oddalenia od Słońca planeta Układu Słonecznego.
Neptun jest widoczny przez teleskop jako maleńka tarcza, o jasności wizualnej ok. 8m,0. Pod względem właściwości fizycznych jest podobny do Urana.

11 PLUTON Dziewiąta planeta Układu Słonecznego odkryta w 1930 roku.
Jest on oddalony od Słońca średnio o 39,529 jednostek astronomicznych(5914 mln km), jego orbita ma największe z planet nachylenie względem płaszczyzny ekliptyki.

12 Sprawdź co zapamiętałeś/aś z opisu prezentowanych planet?!
Podsumowanie lekcji. Sprawdź co zapamiętałeś/aś z opisu prezentowanych planet?!

13 Którą z planet odkryto przypadkowo (13 marca)?
URAN

14 Skalista, czerwona planeta z kraterami?
MARS

15 Planeta z najwyższą średnią temperaturą (ok. 600K)?
MERKURY

16 Planeta sąsiadująca z Plutonem?
NEPTUN

17 Okrążenie Słońca zajmuje jej ok. 365 dni?
ZIEMIA

18 Tę planetę charakteryzuje czerwona plama w okolicach równika?
JOWISZ

19 Wokół własnej osi obraca się w innym kierunku niż reszta planet?
WENUS

20 Planeta odkryta w 1930 roku? PLUTON

21 Planeta otoczona charakterystycznymi pierścieniami?
SATURN


Pobierz ppt "UKŁAD SŁONECZNY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google