Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Oświetlenie Ziemi l.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Oświetlenie Ziemi l."— Zapis prezentacji:

1 Oświetlenie Ziemi l

2 Oświetlenie Ziemi 21 III 21 marca rozpoczyna się kalendarzowa wiosna.
Wtedy też zaczyna się równonoc wiosenna, czyli moment kiedy dzień trwa tyle samo co noc (12 godzin). Promienie słoneczne padają wówczas prostopadle na równik. Słońce wschodzi dokładnie na wschodzie , a zachodzi dokładnie na zachodzie.

3 Oświetlenie Ziemi 22 VI 22 VI rozpoczyna się kalendarzowe lato.
Jest to najdłuższy dzień w roku. Występuje wtedy przesilenie letnie. Dzień wtedy jest dłuższy od nocy. Słońce wschodzi wówczas na północnym wschodzie i zachodzi na północnym zachodzie. Słońce znajduje się wtedy najwyżej na horyzoncie (półkula północna). Na biegunie północnym (N) trwa dzień polarny (Słońce nie zachodzi przez 24 h), a na biegunie południowym (S) trwa noc polarna. (Słońce pozostaje cały czas ukryte za horyzontem przez 24 h)

4 Słońce znajduje się wtedy najwyżej na horyzoncie (półkula północna).
Na biegunie północnym (N) trwa dzień polarny (Słońce nie zachodzi przez 24 h), a na biegunie południowym (S) trwa noc polarna. (Słońce pozostaje cały czas ukryte za horyzontem przez 24 h) Promienie słoneczne padają prostopadle na Zwrotnik Raka.

5 Oświetlenie ziemi 22 VI

6 Oświetlenie ziemi 23 IX Kalendarzowa jesień rozpoczyna się 23 IX.
Wtedy występuje równonoc jesienna (taka sama jak równonoc wiosenna). Promienie słoneczne padają prostopadle na równik . Słońce wschodzi dokładnie na wschodzie i zachodzi dokładnie na zachodzie.

7 Oświetlenie Ziemi 22 XII 22 XII zaczyna się kalendarzowa zima.
Jest to najkrótszy dzień w roku. Wtedy zachodzi przesilenie zimowe . Grrr  Słońce wschodzi na południowym wschodzie i zachodzi na południowym zachodzie. Słońce znajduje się wtedy najniżej nad horyzontem.

8 Na biegunie południowym (S) panuje dzień polarny (słońce nie zachodzi przez 24h).
Na biegunie północnym (N) panuje noc polarna ( słońce nie wschodzi przez 24 h). Promienie słoneczne padają prostopadle na Zwrotnik Koziorożca.

9 Oświetlenie ziemi 22 xi

10 Bibliografia dr Piotr A. Dybczyński (2010r.) Astronomia a pory roku [ r.] Wszystkie te obrazy zostały skopiowane z tej jednej strony  Hahaha.

11 KONIEC Prezentacje multimedialną wykonały
Magdalena Niedźwiedź i Klaudia Petlic. :D


Pobierz ppt "Oświetlenie Ziemi l."

Podobne prezentacje


Reklamy Google