Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Konkurs na najlepiej oświetloną gminę i miasto roku O historii Konkursu słów kilka …

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Konkurs na najlepiej oświetloną gminę i miasto roku O historii Konkursu słów kilka …"— Zapis prezentacji:

1 Konkurs na najlepiej oświetloną gminę i miasto roku O historii Konkursu słów kilka …

2 Konkurs na najlepiej oświetloną gminę i miasto roku Pierwszy konkurs odbył się w 1998 roku. Przeznaczony był tylko dla małych gmin i miast, nie było też podziału na grupy (tj. gminy i miasta poniżej i powyżej 70 tys. mieszkańców) i kategorie. Początki konkursu były dość trudne. Do I-ej edycji wpłynęło tylko 8 zgłoszeń. W kolejnych latach ich ilość wzrosła do 14-u. W 2001 roku zmianie uległ regulamin Konkursu. Wprowadzono trzy kategorie: 1. Kompleksowe inwestycje i modernizacje oświetlenia dróg i ulic, 2. Oświetlenie wybranej przestrzeni lub obiektu, 3. Oświetlenie wnętrz obiektów użyteczności publicznej.

3 Konkurs na najlepiej oświetloną gminę i miasto roku Popularność Konkursu zaczęła wyraźnie wzrastać od 2003 roku. Otrzymaliśmy wówczas 21 zgłoszeń. Podobnie było rok później.

4 Konkurs na najlepiej oświetloną gminę i miasto roku Przełom nastąpił w 2005 roku, kiedy to do Konkursu dopuszczono duże miasta. Wówczas gminy i miasta zostały podzielone na dwie grupy, tj. poniżej i powyżej 70 tys. mieszkańców. W 2005 roku wpłynęło 29 zgłoszeń, w tym 7 z dużych miast. W 2006 i 2007 roku było 31 zgłoszeń, 60% z nich stanowiły gminy i miasta poniżej 70 tys. mieszkańców.

5 Konkurs na najlepiej oświetloną gminę i miasto roku W ciągu 10-u lat w Konkursie uczestniczyło około 140 gmin i miast z całej Polski. Niektóre z nich brały kilkakrotny udział, np. Gierałtowice, Lubliniec i Ornontowice – 4-krotnie, Gdańsk, Płock, Toruń, Wejherowo, Jędrzejów, Ostrołęka, Warszawa Białołęka – udział 3-krotny. 20 spośród 140 gmin i miast wzięło udział 2-krotnie.

6 Konkurs na najlepiej oświetloną gminę i miasto roku Ze zgromadzonej dokumentacji konkursowej wynika, że najbardziej aktywnym województwem pod względem ilości realizowanych inwestycji oświetleniowych jest województwo wielkopolskie (21 zgłoszeń). Bardzo dobrze prezentuje się także województwo śląskie i pomorskie (17 zgłoszeń) oraz mazowieckie i zachodniopomorskie (14 zgłoszeń).

7 Konkurs na najlepiej oświetloną gminę i miasto roku Ze zgłoszeń w latach 2002-2007 (łącznie 5 edycji Konkursu) wynika, że gminy i miasta najczęściej inwestują w budowę i modernizację oświetlenia dróg i ulic (49%), a także w iluminacje obiektów i przestrzeni architektonicznych. Najmniejszym zainteresowaniem jednostek samorządowych cieszą się inwestycje w zakresie oświetlenia wnętrz obiektów użyteczności publicznej (tylko 6%).

8 Konkurs na najlepiej oświetloną gminę i miasto roku Porównując ilość zgłoszeń do poszczególnych kategorii w latach 2002-2007 największy dodatni skok wystąpił w kategorii 2. oświetlenie wybranej przestrzeni lub obiektu. Ilość zgłoszeń w kat 1. kompleksowe inwestycje i modernizacje oświetlenia dróg i ulic utrzymywała się przez te lata na wyrównanym poziomie.

9 Konkurs na najlepiej oświetloną gminę i miasto roku Na tej podstawie można wnioskować, iż jednostki samorządu terytorialnego w ciągu ostatnich 5 lat dostrzegają potrzebę inwestowania w oświetlenie ulic. Wzrasta natomiast ilość inwestycji w zakresie iluminacji obiektów i przestrzeni architektonicznych.

10 Konkurs na najlepiej oświetloną gminę i miasto roku Gminy i miasta, które uzyskały tytuł Najlepiej oświetlonej gminy/miasta 2007 Urząd Miasta Olsztyn za zakończenie modernizacji i rozbudowę oświetlenia ulic w skali całego miasta z uwzględnieniem stworzenia centrum sterowania oświetleniem ulicznym. Urząd Gminy w Gierałtowicach za oświetlenie drogi przed i za wiaduktem kolejowym w Przyszowicach przy ul. Gliwickiej. 2006 Urząd Miasta Szczecin za iluminację Placu Solidarności i pomnika Anioła Wolności. Urząd Miasta Bytom Odrzański za system oświetlenia iluminacyjnego zabytkowego zespołu Rynku i jego otoczenia oraz kompleksowe inwestycje i modernizacje oświetlenia dróg i ulic. 2005 Urząd Miasta Ostrowiec Świętokrzyski za oświetlenie wewnętrzne krytej pływalni "Rawszczyzna" przy ul. Mickiewicza 32. Urząd Miasta i Gminy Kalisz Pomorski za kompleksową modernizację oświetlenia ulic w mieście.

11 Konkurs na najlepiej oświetloną gminę i miasto roku 2004 Urząd Miejski w Chojnicach za kompleksowe oświetlenie dróg i ulic miasta, a w szczególności za urokliwe oświetlenie strefy śródmiejskiej. Urząd Miasta i Gminy Gryfino za wyróżniającą się iluminację Kościoła p.w. Najświętszej Marii Panny. 2003 Urząd Gminy Masłów za znakomity efekt iluminacji kościoła parafialnego. 2002 Miasto Świdnica za oświetlenie Starówki. 2001 Urząd Miejski w Krotoszynie za oświetlenie obiektu krytej pływalni z ośrodkiem rehabilitacyjnym Wodnik. Urząd Miejski w Wieluniu za iluminację Ratusza. 2000 Urząd Miasta Prudnik za kompleksową modernizację oświetlenia ulicznego.

12 Konkurs na najlepiej oświetloną gminę i miasto roku Podsumowując – w ostatnich latach widoczny jest wzrost popularności Konkursu, napływa coraz więcej zgłoszeń. Zdecydowana większość pochodzi z małych gmin i miast. To właśnie one wykazują największą aktywność w podejmowaniu inwestycji oświetleniowych.


Pobierz ppt "Konkurs na najlepiej oświetloną gminę i miasto roku O historii Konkursu słów kilka …"

Podobne prezentacje


Reklamy Google