Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ludwig van Beethoven 1770-1827 Autor: Małgorzata Romanek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ludwig van Beethoven 1770-1827 Autor: Małgorzata Romanek."— Zapis prezentacji:

1 Ludwig van Beethoven Autor: Małgorzata Romanek

2 Ludwig van Beethoven, największy kompozytor w historii, urodził się w Bonn w 1770r. Bardzo wcześnie ujawnił swój talent; jego pierwsze opublikowane utwory pochodzą z 1783r. Jako młody człowiek odwiedził Wiedeń, gdzie poznał Mozarta; ich znajomość trwała stosunkowo krótko w 1792r. Beethoven powrócił do Wiednia i przez pewien czas studiował kompozycję pod kierunkiem Haydna, czołowego wówczas kompozytora wiedeńskiego. W Wiedniu, który był w tym czasie muzyczną stolicą świata, Beethoven miał spędzić resztę swojego życia.

3 Gdy Beethoven zbliżał się do trzydziestki, pojawiły się pierwsze oznaki zanikania słuchu. Bardzo przejęty złowieszczymi oznakami, myślał przez pewien czas o samobójstwie. Lata uważane są za okres środkowy kariery Beethovena. W miarę nasilania się utraty słuchu zaczął unikać ludzi. Jednak nadal wiele komponował, lecz nie przywiązywał wagi do upodobań ówczesnych słuchaczy, lecz mimo to nadal osiągał sukcesy. Przed ukończeniem Pięćdziesięciu lat Beethoven ogłuchł zupełnie. Komponował coraz mniej głównie dla siebie i dla przyszłych a nie teraźniejszych audytoriów, zaprzestał występów. Podobno powiedział kiedyś krytykowi: "to nie dla was, to dla przyszłych czasów„. Gdyby Beethoven nadludzkim wysiłkiem woli, mimo głuchoty utrzymał dotychczasowy poziom swoich kompozycji, był by to niewiarygodny wyczyn. Rzeczywistość okazała się jednak jeszcze bardziej zaskakująca i zdumiewająca - właśnie w okresie zupełnej głuchoty powstały największe arcydzieła - jego sztuka wzniosła się na jeszcze wyższy poziom.

4

5 Najważniejsze dzieła w twórczości Ludwiga van Beethovena to:
Symfonie (9): I C-dur op. 21 II D-dur op. 36 III Es-dur op.55 "Eroica" IV B-dur op. 60 V c-moll op. 67 VI F-dur op.68 "Pastoralna" VII A-dur op. 92 VIII F-dur op. 93 IX d-moll op.125 (z finałem o obsadzie wokalno- instrumentalnej) Koncerty na fortepian i orkiestrę(5): I C-dur op. 15 II B-dur op.19 III c-moll op.37 IV G-dur op.58 V Es-dur op.73 "Cesarski"

6 Sonaty fortepianowe (32), m.in.:
c-moll op.13 "Patetyczna" cis-moll "Księżycowa" f-moll op.57 "Appassionata" D-dur op. 28 "Pastoralna" C-dur op.53 "Waldsteinowska" B-dur op.106 "Hammerklavier'' Muzyka kameralna: 10 sonat skrzypcowych m.in. : F-dur op.24 "Wiosenna", A-dur op.47 "Kreutzerowska" 7 triów fortepianowych , w tym Trio B-dur op.97 "Arcyksiążęce" 5 sonat na wiolonczelę i fortepian kwartety smyczkowe Wielka Fuga B-dur na kwartet smyczkowy op. 133 Wokalno -instrumentalne: Fantazja c-moll op. 80 na fortepian , chór i orkiestrę Opera "Fidelio"op.72 2 msze : Missa solemnis D-dur op. 123 oraz Msza C- dur op.86 Oratorium "Chrystus na Górze Oliwnej" op.85

7

8 Utwory Beethovena, przesiąknięte są dramatyzmem, duchem walki, ideą wolności, nie mieściły się w przyjętych w jego czasach konwencjach stylistyczno-formalno-estetycznych. Warsztat kompozytorski, wypracowany przez Beethovena stał się punktem wyjścia rozwoju muzyki XIX wieku. Od romantyków jednak różni kompozytora aktywny stosunek do rzeczywistości, na którą XIX wieczni twórcy patrzyli przez pryzmat liryzmu i mistycyzmu. Z pewnością Beethoven był najbardziej indywidualnym z wielkich muzyków. W jego sztuce mamy poczucie osobistego zaangażowania. Słyszymy, jak się gniewa, uśmiecha, cierpi, weseli. Jego twórczość to doskonała synteza treści muzycznych i ludzkich. Na drodze tej syntezy, tej chemii, stworzył muzykę która dociera i do ludzi prostych i do znawców. Beethoven mówił bowiem językiem wszystkich ludzi.

9 Test sprawdzający 1.Ile symfonii napisał Ludwig van Beethoven? 24 9

10 2. Zwana „księżycową” to:
Kwartet smyczkowy Sonata Opera

11 3. Ile lat żył Beethoven? 57 69 80

12 Źle Spróbuj jeszcze raz

13 Źle Spróbuj jeszcze raz

14 Źle Spróbuj jeszcze raz

15 Koniec


Pobierz ppt "Ludwig van Beethoven 1770-1827 Autor: Małgorzata Romanek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google