Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MECHANIK Opracowali: Michał Firański oraz Joanna Sadowska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MECHANIK Opracowali: Michał Firański oraz Joanna Sadowska"— Zapis prezentacji:

1 MECHANIK Opracowali: Michał Firański oraz Joanna Sadowska
„Vademecum zawodów” MECHANIK Opracowali: Michał Firański oraz Joanna Sadowska

2 Mechanik Podstawowym celem pracy mechanika pojazdów samochodowych jest troska o prawidłowość i odpowiedni poziom techniczny eksploatowanych samochodów używanych w transporcie drogowym. Zależne jest to od efektywnej obsługi oraz wysokiej jakości dokonywanych napraw. Zadania i czynności robocze mechanika pojazdów samochodowych obejmuje sumienne i zgodne z obowiązującą technologią wykonywanie prac demontażowych, montażowych i regulacyjnych w pojazdach oraz w poszczególnych zespołach i układach (z wyłączeniem zespołów i układów elektrycznych.

3 Mechanik – Pojazdy Naprawcze
Prace naprawcze obejmują pojazdy drogowe wolnobieżne (autobusy, samochody osobowe, samochody ciężarowe, pojazdy jednośladowe) ciągniki i pojazdy bezsilnikowe tzn. przyczepy i naczepy.

4 Środowisko pracy Prace naprawcze wykonywane są w:
halach warsztatowych, garażach warsztatach usługowo – naprawczych, na wolnym powietrzu.

5 Wymagania fizyczne i zdrowotne
Kandydat na mechanika powinien odznaczać się dobrą sprawnością ruchową, prawidłowym rozwojem fizycznym oraz psychicznym. Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są m.in.: - choroby skóry rąk, skłonność do uczuleń, alergii na paliwa płynne, oleje smarne lub płyny eksploatacyjne (płyn hamulcowy) lub płyny chłodnicze (spirytus); - wady wzroku nie dające się korygować szkłami optycznymi, (astygmatyzm, jednooczność, brak widzenia obuocznego, daltonizm, zaburzenia adaptacji wzroku w ciemności); - zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej; -zaburzenia słuchu (niedosłuch); - zaburzenia czucia.

6 Wymagania fizyczne i zdrowotne:
Przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu są m.in.: zmiany anatomiczne i czynnościowe ograniczające sprawność rąk i palców, zaburzenia znacznego stopnia ruchliwości w stawach biodrowych, kolanowych i skokowych; - wady serca uniemożliwiające wykonywanie zawodu; - przewlekłe schorzenie układu oddechowego; - wzmożona pobudliwość nerwowa, zaburzenia równowagi, napady drgawkowe (epilepsja) i inne stany przebiegające z utratą przytomności; - zaburzenia psychiczne.

7 Zawody pokrewne Diagnosta samochodowy, Lakiernik samochodowy,
Mechanik lotniczy, Mechanik statków powietrznych, Mechanik maszyn i urządzeń, przemysłowych, Monter maszyn i urządzeń mechanicznych, elektromechanik, ślusarz, Mechanik precyzyjny, monter maszyn i urządzeń mechanicznych, Mechanik ciężkich maszyn drogowych, ślusarz.

8 Warunki podjęcia pracy w zawodzie
Warunkiem podjęcia pracy w zawodzie mechanika pojazdów samochodowych jest ukończenie co najmniej szkoły zawodowej o kierunku „budowa i eksploatacja pojazdów samochodowych”. Pracodawcy preferują jednak osoby posiadające wykształcenie średnie.

9 Możliwość uzyskania zawodu
Kwalifikacje do wykonywania zawodu mechanika pojazdów samochodowych można uzyskać w: - liceum zawodowym, - zasadniczej szkole zawodowej, - zasadniczej szkole rzemiosła, - bezpośrednio w zakładzie pracy, który posiada warunki do prowadzenia praktycznej nauki zawodu.

10 Dziękujemy za uwagę !


Pobierz ppt "MECHANIK Opracowali: Michał Firański oraz Joanna Sadowska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google