Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autorzy: Mateusz Kopciński Filip Kucharski Kl. VIa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autorzy: Mateusz Kopciński Filip Kucharski Kl. VIa"— Zapis prezentacji:

1 Autorzy: Mateusz Kopciński Filip Kucharski Kl. VIa
Bezpieczny Internet Autorzy: Mateusz Kopciński Filip Kucharski Kl. VIa

2 Zasady gry Do uzyskania maksymalnie 27 punktów.
W każdym pytaniu są trzy odpowiedzi. Za poprawną odpowiedź dostajesz 5 punktów, jednak każda podpowiedź kosztuje Cię po jeden punkt. Punkty zapisuj na kartce. Nie oszukuj. To nie ma sensu. To, że oszukasz wcale nie świadczy o tym, że jesteś mądrzejszy, a jedynie iż jesteś oszustem!!!

3 Pytanie 1 Co zrobisz jeśli jakaś osoba umieściła w Internecie Twoje zdjęcie lub film wykonany w czasie zajęć szkolnych, który Cię upokarza? Porozmawiasz z tym kimś samemu. Powiesz rodzicom. Powiesz nauczycielowi.

4 Podpowiedź Jesteś pewien, że dasz radę samemu przekonać tą osobę, że to niewłaściwe? Pamiętaj, że najprawdopodobniej ta osoba nie uzna swojej winy i będzie uważać, że nic się nie stało. Minus 1 punkty!!!

5 Podpowiedź Pamiętaj, że mama lub tata - nawet jeśli wiedzą, że jesteś ofiarą cyberprzemocy - mogą nie mieć możliwości spotkania z winowajcą. Minus 1 punkt!!!

6 Gratulujemy! Odpowiedź 3 jest poprawna. Powinieneś poprosić nauczyciela o pomoc, gdyż może i powinien zareagować . Wszystko, co dotyczy naszego pobytu w szkole jest ważne. Nauczyciel, wychowawca lub szkolny pedagog wiedzą jak rozwiązać ten problem!!! Przeszedłeś do pytania drugiego! Masz 3 punkty!!!

7 Pytanie 2 W jakiej sytuacji możesz zamieścić w Internecie zdjęcie lub film, w którym pojawia się inna osoba? Kiedy ta osoba nie wyraża zgody. Kiedy ta osoba wyraża zgodę. Kiedy ten film lub zdjęcie jej nie upokarza.

8 Podpowiedź Postaw się w sytuacji tej osoby. Przypomnij sobie przysłowie „nie czyń drugiemu. co Tobie nie miłe” Minus 1 punkt!!!

9 Podpowiedź Pamiętaj, że nie masz prawa rozpowszechniać filmów albo zdjęć gdzie występuje ktoś inny niż ty, w innym wypadku dojdzie do złamania prawa. Minus 1 punkt!!!

10 Gratulacje Odpowiedź 2 jest poprawna. Tylko za zgodą osób występujących w danym dziele masz prawo je rozpowszechniać. Przeszedłeś do pytania trzeciego! Masz 3 punkty!!!

11 Pytanie 3 Co zrobiłbyś, gdyby jakaś nieznajoma osoba z sieci zaproponowałaby Ci znajomość? Zgodziłbyś się z wielką ochotą. Odmówiłbyś, mówiąc, że jest jeszcze za wcześnie spotkanie Kategorycznie omówiłbyś

12 Podpowiedź Skąd możesz wiedzieć, że ta osoba jest tym za kogo się podaje. To BARDZO NIEBEZPIECZNE Minus 1 punkt!!!

13 Podpowiedź Nieźle – jeśli taka znajomość jest dla Ciebie czymś ważnym i uważasz, że warto - to dobry sprawdzian intencji osoby poznanej przez Ciebie za pośrednictwem internetu. Pamiętaj: W rozmowach z rodzicami trzeba ich informować, że masz takich znajomych To rodzice decydują z kim i kiedy się spotykasz Żelazna zasada: Internet to niezbyt dobry sposób na zawieranie bliższych znajomości. Dopisz sobie 1 punkt

14 Nie żałuj takich decyzji.
Gratulacje Nie żałuj takich decyzji. Jeśli ktoś tak intensywnie szuka kogoś, z kim mógłby się spotkać, to nie wygląda to zbyt dobrze! Masz następne 3 punkty!!!

15 Pytanie 5 Jakie – wykonane przez siebie - zdjęcie umieściłbyś w sieci?
Portret z wakacji. Zdjęcie, na którym jesteś w stroju kąpielowym. Wakacyjny krajobraz.

16 Podpowiedź Pamiętaj, że istnieją programy, które pozwalają każdemu przerobić jakiekolwiek zdjęcie zamieszczone w sieci w sposób, który Cię obraża. Minus 1 punkt!!!

17 Podpowiedź Zastanów się czy chcesz aby każdy mógł Cię oglądać w takim stroju, a także nie zapominaj, że takie zdjęcie bardzo łatwo można przerobić. Minus 1 punkt!!!

18 Gratulacje Zdjęcia z Twoim wizerunkiem to Twoja prywatna własność, nikt nie ma prawa ich oglądać, jeśli tego nie chcesz. Wiadomo, fajnie się pochwalić przed kolegami, ale…. jest wiele innych sposobów żeby obejrzeli twoje fotki. Za chwilę pytanie szóste… Masz następne 3 punkty!!!

19 Pytanie 7 Masz zredagować swoją opinię i spostrzeżenia o książce, którą przeczytałeś? Szukasz i spisujesz z Internetu. Czytasz i piszesz pracę na dany temat. Zgłaszasz „BZ”.

20 Podpowiedź Uważasz, że skoro znasz treść, to możesz się przywłaszczyć sobie coś, co ktoś już napisał? To, że przeczytałeś tą książkę, to nie znaczy, że możesz korzystać z czyjejś pracy – powiedzmy sobie wprost - to zwyczajna kradzież. Weź się w garść – masz szansę na zaprezentowanie swojej pracy - pokaż wszystkim jakie wnioski Ci się nasuwają.

21 Podpowiedź Pomyśl czy ten brak zadania nie przyda się kiedy indziej, np. kiedy nauczyciele zadadzą bardzo dużo na zadanie i nie będziesz miał czasu na zrobienie tego zadania.

22 Gratulacje Odpowiedź 2 jest poprawna Pamiętaj że w ten sposób możesz więcej się nauczyć. Korzystasz z cudzych tekstów? Cytuj autora – to nic złego, pokażesz, że dużo czytasz!!

23 Pytanie 8 Chcesz sobie kupić nawą grę, ale jest ona bardzo droga. Twój kolega proponuje Ci abyś ściągnął ją z Internetu. Co robisz? Decydujesz się na kupno gry. Ściągasz ją z Internetu. Rezygnujesz z kupna jej.

24 Podpowiedź W ten sposób popełniasz przestępstwo oraz narażasz swój komputer na wirusy, które znajdują się w sieci.

25 Podpoowiedź W ten sposób jedyne co możesz osiągnąć to uzyskać „rangę” tchórz wśród kolegów.

26 Gratulacje Odpowiedź 1 jest poprawna. W ten sposób nie popełnisz przestępstwa oraz będziesz mógł się pochwalić, że masz oryginalną płytę.

27 Pytanie 9 Kupiłeś nową grę i obiecałeś sobie że będziesz w nią grał w sobotę, jednak twoi przyjaciele proponują Ci żebyście spędzili ją razem. Co robisz? Odmawiasz i zostajesz w domu. Zgadzasz się z nimi. Próbujesz pogodzić jedno i drugie.

28 Podpowiedź Takie zachowanie będzie niekoleżeńskie względem Twoich przyjaciół, gdyż pokażesz w ten sposób, iż komputer znaczy dla ciebie więcej niż oni. Minus 1 punkt!!!

29 Podpowiedź Zastanów się kto jest dla ciebie ważniejszy prawdziwy przyjaciel czy komputer, ponieważ może Ci nie starczyć czasu na jedno i drugie. Minus 1 punkt!!!

30 Gratulacje Odpowiedź 2 jest poprawna. W ten sposób okażesz przyjaźń względem swoich przyjaciół oraz unikniesz uzależnienia się od komputera. Masz następne 3 punkty!!!

31 Gratulujemy! Ukończyłeś/-aś nasz mały teścik. Mamy nadzieję, że teraz będziesz mógł/-a bezpiecznie surfować po Internecie.

32 Gratulujemy! Gratulujemy Tobie ukończenia naszego skromnego teściku. Mamy nadzieję, że nie oszukiwałeś i Twoje zapisy punktów są prawdziwe. Oto są zakresy punktów, które pokażą Ci czy znasz się wystarczająco dobrze na zasadach związanych z Internetem i grami: punktów- możesz nie obawiać się Internetu!!! punktów- musisz trochę bardziej uważać!!! 14 albo mniej- przepraszamy, ale nie powinieneś korzystać z sieci, ponieważ jest to dla Ciebie niebezpieczne!!! Mamy nadzieję, że ukończyłeś/-aś ten teścik bezbłędnie albo prawie bezbłędnie, Autorzy.


Pobierz ppt "Autorzy: Mateusz Kopciński Filip Kucharski Kl. VIa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google