Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Komputer - przyjaciel czy wróg?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Komputer - przyjaciel czy wróg?"— Zapis prezentacji:

1 Komputer - przyjaciel czy wróg?
Czyli co nam zagraża, kiedy korzystamy z komputera i internetu? Jolanta Leonhardt

2 Zalety i wady komputera
Mogę kontaktować się z kolegami z dalekich miejsc. Mogę dowiedzieć się dużo o świecie. Pomaga w nauce. Mogę grać w różne gry. Zdobywam nowe umiejętności. Nie mam czasu, aby wyjść na świeże powietrze. Jestem sam. Długo siedzę w bezruchu. Bolą mnie oczy, głowa, dłoń, plecy. Nie mam czasu na zabawy z kolegami. Zabiera mi dużo czasu.

3 Zagrożenia Fizyczne Emocjonalne Społeczne
możliwość nabycia wad postawy pogorszenie funkcjonowania narządu wzroku, układu nerwowego Emocjonalne przeciążenie nadmiarem informacji, rozdrażnienie uzależnienie, stany lękowe i depresyjne Społeczne izolacja, osamotnienie unikanie bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami

4 Skąd się biorą problemy?
Wielogodzinne siedzenie przy komputerze w niewłaściwej pozycji! Schorzenia narządu wzroku: osłabienie wzroku stany zapalne oczu bóle i zawroty głowy Problemy emocjonalne: kłopoty z koncentracją rozdrażnienie Schorzenia ręki: drętwienie palców pogorszenie sprawności ręki Schorzenia kręgosłupa: bóle kręgosłupa wady postawy

5 Twoje bezpieczeństwo dobrze zorganizowane stanowisko pracy
częste przerwy na gimnastykę uprawianie sportów np. pływanie kontrola czasu, 5 min. przerwa po każdej przepracowanej godzinie spotkania z rówieśnikami na świeżym powietrzu wykonanie cyklu ćwiczeń ciała, wzroku kontrolne badania wzroku

6 Ergonomia stanowiska pracy
klawiatura biurko monitor krzesło

7 Ergonomiczne stanowisko komputerowe

8 Zasady bezpieczeństwa w Internecie
Korzystaj z Internetu za zgodą rodziców. Pamiętaj o zabezpieczeniu przed wirusami. Poproś rodziców, aby zablokowali niebezpieczne strony. Nie otwieraj podejrzanych i. Nie ściągaj podejrzanych plików.

9 Zasady bezpieczeństwa w Internecie
Nie podawaj danych osobowych swoich i innych. W kontaktach poprzez Internet używaj pseudonimu (nick). Nie podawaj adresu zamieszkania, numeru telefonu itp. Nie podawaj nieznajomemu numeru szkoły, do której chodzisz. Zachowaj czujność, gdy nawiązujesz znajomości, osoba, z którą rozmawiasz może nie mówić prawdy.

10 Zasady bezpieczeństwa w Internecie
Jeżeli chcesz nauczyć się dobrze i celowo wykorzystywać komputer, to nie marnuj czasu na gry. Uważaj! Łatwo się od nich uzależnić!

11 Zasady bezpieczeństwa w Internecie
O poznanych w Internecie osobach poinformuj rodziców. Na spotkania z osobami poznanymi w sieci możesz iść tylko za zgodą rodziców i w towarzystwie osób dorosłych.

12 zawiadom rodziców lub nauczyciela!
Gdy coś cię zaniepokoi, zawstydzi, gdy trafisz na niewłaściwe strony, dostaniesz podejrzanego a Zawsze zawiadom rodziców lub nauczyciela!

13 Adresy ciekawych stron
Pamiętaj o przestrzeganiu omówionych zasad! Dziękuję za uwagę Dziękuję za uwagę Dziękuję za uwagę Jolanta Leonhardt


Pobierz ppt "Komputer - przyjaciel czy wróg?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google