Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dzień Bezpiecznego Internetu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dzień Bezpiecznego Internetu"— Zapis prezentacji:

1 Dzień Bezpiecznego Internetu
Katarzyna Poliwczak Klasa V Julia Secemska Szkoła Podstawowa nr 11

2 Cześć!!! Jestem Netka Hej!!! A ja nazywam się Kompel Tak, oczywiście, słyszałem. DBI to Dzień Bezpiecznego Internetu, obchodzimy go zawsze w lutym już od kilku lat. Niedawno słyszałam coś na temat DBI. Czy wiesz może, co oznacza ten skrót i co to takiego?

3 A czy możesz mi coś więcej powiedzieć na temat tego Dnia i Internetu.
Tak, oczywiście. Ten Dzień został wymyślony ze względu na nasze bezpieczeństwo. W Internecie, czyhają na nas różne niebezpieczeństwa, przed którymi dorośli muszą nas ostrzec. Ooo, nie wiedziałam. A czy możesz mi coś więcej powiedzieć na temat tego Dnia i Internetu.

4 A jakie to niebezpieczeństwa? I czy można ich uniknąć?
Tych pułapek jest dużo w sieci. Ale stosując się do kilku zasad nic nam nie będzie groziło. A jakie to niebezpieczeństwa? I czy można ich uniknąć? Nie wiemy Co to za dzień? Ale wymyślają.

5 Przecież ja wiem jak ta osoba wygląda i ile ma lat.
Pamiętaj! Nie ufaj osobom poznanym w sieci. Gdy kogoś poznasz powiedz o tym rodzicom. Dlaczego? Przecież ja wiem jak ta osoba wygląda i ile ma lat. Oj, nie zawsze wiesz z kim rozmawiasz. Po drugiej stronie może być osoba o wiele starsza od Ciebie, tylko ma wklejone inne zdjęcie i podane fałszywe dane. Pamiętaj, nie podawaj swoich prawdziwych danych, w Internecie używaj NICKA, czyli pseudonimu. Podaj swoje imię i nazwisko, adres i telefon. Ja Ci podałem!!!

6 A co mam zrobić, jeśli ta osoba będzie chciała się spotkać?
Powiedz rodzicom i idź z nimi na spotkanie. A jeśli jesteś już starsza to umów się w miejscu publicznym i nigdy nie zgadzaj się, żeby ktoś Cię odwoził do domu. A co mam zrobić, jeśli ta osoba będzie chciała się spotkać? To już jest CYBERPRZEMOC. Powiedz rodzicom oraz skontaktuj się z helpline.org.pl lub zadzwoń pod bezpłatny numer Oni Ci pomogą. A jeśli będzie mnie straszyć i nękać ?

7 Wstaw zdjęcie, podaj adres, może gdzieś wybierasz się z rodzicami?
To zależy, musisz się liczyć z tym, że zdjęcie umieszczone w sieci może być wykorzystane przeciw Tobie. Ktoś może Ci zrobić na złość i dorysować rogi, ogon. Poza tym jeśli pochwalisz się, że wyjeżdżasz na wakacje, a niedawno twoi rodzice kupili nowy telewizor to wasze mieszkanie może zostać okradzione. Przed chwilą mówiłeś coś o zdjęciach? To powinnam, czy nie umieszczać je w sieci? Pamiętaj, jeśli chcesz wykorzystać czyjeś zdjęcie to powinnaś mieć na to zgodę lub zapisać skąd pochodzi. Inaczej możesz być posądzona o kradzież, bo to jest czyjaś własność. Wstaw zdjęcie, podaj adres, może gdzieś wybierasz się z rodzicami?

8 Netka, a masz pocztę internetową i lubisz pisać e-mail?
Wszystko czytasz!? Nie można. Nie powinnaś otwierać wiadomości od nieznanych osób, tam mogą być wirusy, niepożądane treści. Uważaj także na spamy. Jasne, że tak. Tyle ciekawych informacji zawsze dostaje. I nie wiem nieraz od której mam zacząć, żeby wszystkie przeczytać. Pamiętaj, aby do swojego adresu nie wpisywać daty urodzenia. Pamiętaj też, im dłuższe i nietypowe hasło do poczty - tym większe bezpieczeństwo. Dobrze będę pamiętać, zaoszczędzę przy okazji czas.

9 A co z zakupami przez Internet? Takie modne są teraz.
Oj, nie kupuj nic bez rodziców. Nawet nie możesz. I zapamiętaj: Jeśli ktoś by Cię prosił o konto rodziców, numer kary, pin – nie podawaj. A co z zakupami przez Internet? Takie modne są teraz. Zapamiętaj też, nie ściągaj muzyki, filmów, niektórych programów – to kradzież. Podaj konto rodziców, no podaj.

10 Dobrze, poproszę. Wtedy będę bezpieczniejsza.
I najważniejsza rzecz, poproś rodziców aby zainstalowali na twoim komputerze program antywirusowy i firewall. Dobrze, poproszę. Wtedy będę bezpieczniejsza. Przeglądaj także strony, które zostały napisane z myślą o dzieciach np. Będę pamiętać.

11 Ponieważ autorzy Sieciuchów wyrazili zgodę na nasz występ.
Bezpieczna przygoda z Internetem Bym zapomniał. Obecnie możesz poszerzyć swoją wiedzę na temat „Bezpieczeństwa w sieci” na bezpłatnych kursach e-learning. Musisz mieć tylko komputer z dostępem do Internetu. 3… 2… 1… Internet Ponieważ autorzy Sieciuchów wyrazili zgodę na nasz występ. Bardzo dziękuję za wiadomości. A dlaczego my możemy tu być? Przecież też jesteśmy ściągnięci z Internetu?

12 Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkamy.
Zapraszamy w wolnym czasie młodsze dzieci do pooglądania kolejnych slajdów - historyjek. Dziękujemy za uwagę. Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś się spotkamy. A starszych do zapoznania się z bibliografią.

13 Wiele stron internetowych nie jest przeznaczononych dla dzieci.

14 Jeśli nieznajomy z Internetu zaproponuje Ci spotkanie, natychmiast poinformuj o tym rodziców.

15 Jeżeli dostaniesz przez Internet jakąś dziwną wiadomość, która sprawi, że poczujesz się zakłopotany zgłoś to swoim rodzicom.

16 Strzeż pilnie wszystkich swoich internetowych haseł
Strzeż pilnie wszystkich swoich internetowych haseł. Nie zdradzaj ich nikomu, nawet najlepszemu przyjacielowi!

17 Używając Internetu nigdy nie podawaj żadnych osobistych informacji o sobie (numer telefonu, adres).

18 Bibliografia


Pobierz ppt "Dzień Bezpiecznego Internetu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google