Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Natalia Rudnicka kl.IIA

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Natalia Rudnicka kl.IIA"— Zapis prezentacji:

1 Natalia Rudnicka kl.IIA
Sposoby komunikowania się za pomocą Internetu Natalia Rudnicka kl.IIA

2 1. Korzystanie z poczty elektronicznej
Programy do obsługi poczty elektronicznej służą do pisania i wysyłania listów elektronicznych, odbierania wiadomości, zapisywania ich w pamięci komputera, porządkowania oraz drukowania. 1.1. Netykieta pocztowa Korzystając z internetu i komunikując się za jego pomocą należy przestrzegać określonych zasad. Noszą one wspólną nazwę „netykiety”. Pamiętaj! W internecie nie jesteś anonimowy. Jeśli nie będziesz przestrzegać tych reguł, możesz odpowiadać za swoje nieodpowiedzialne zachowanie w Sieci.

3 Zasady netykiety pocztowej:
Każdy list elektroniczny powinien zawierać temat (możliwie zwięzły), który wpisujemy w odpowiednim polu w części adresowej. Temat informuje odbiorcę o zawartości listu, np. „podziękowanie”, „spotkanie” itp. 2. Listy elektroniczne nie powinny być zbyt długie. Starajmy się przekazywać informację krótko, rzeczowo, a przede wszystkim w stosownej formie. 3. Listy rozpoczynamy zwrotem grzecznościowym („Szanowna Pani”, „Szanowni Państwo”, „Dzień dobry”, „Witam”) i kończymy pozdrowieniem oraz podpisem. Formę listu należy dostosować do osób, do których piszemy. 4. Mimo że czasem imię i nazwisko jest umieszczone pod adresem owym, pod treścią listu należy się podpisać imieniem i nazwiskiem lub tylko imieniem.

4 5. Nie należy pisać całego listu wielkimi literami i używać zbyt wielu wykrzykników. Taki list sprawia wrażenie, jakbyśmy krzyczeli. 6. W liście można umieścić emotikony, służące do wyrażania uczuć. 7. Do cytowania czyichś wypowiedzi najczęściej używa się znaku „>”. 8. Należy pamiętać o poznanych podstawowy zasadach redagowania tekstu i wysyłania listów bez błędów. List przed wysłaniem należy przynajmniej raz przeczytać. 9. Nie należy umieszczać w wiadomościach załączników o dużej objętości. Takie załączniki powinny być spakowane. Odbieranie listu zawierającego załączniki o dużych rozmiarach trwa długo. Czasami to może być w ogóle niemożliwe ze względu na ograniczoną pojemność skrzynki adresata.

5 10.Jeśli nie wiemy jakim programem pocztowym dysponuje odbiorca, a zależy nam, aby informacja była właściwie odczytana, lepiej zastosować do pisania listu zwykły tekst, a nie format HTML. Można też zrezygnować z polskich znaków diakrytycznych, gdy wysyłamy list do osoby mieszkającej za granicą i używającej programu pocztowego w obcym języku. 11.Nie powinno się wysyłać niechcianych listów, m.in. spamu czy tzw. „łańcuszków szczęścia”. Spam Jego istotą jest rozsyłanie dużej ilości informacji o jednakowej treści do nieznanych sobie osób. Spam może mieć charakter reklamy, oferty handlowej, apelu organizacji społecznej, charytatywnej czy ostrzeżenia o wirusach komputerowych.

6 ll*C uściśnięcie dłoni :-) uśmiech :-o okrzyk :-( smutek
Emotikony Budowane są ze znaków dostępnych na klawiaturze. :-D szeroki uśmiech :-! gafa :/) to nie jest zabawne ll*C uściśnięcie dłoni :-) uśmiech :-o okrzyk :-( smutek ;-) mrugnięcie ;P przedrzeźnianie Stosuje się je również w wiadomościach wysyłanych za pomocą telefonu komórkowego (SMS)

7 1.12. Pisanie i porządkowanie wiadomości
Programy pocztowe mogą proponować kilka formatów pisania listów, np. format HTML lub zwykły tekst. Format HTML umożliwia stosowanie parametrów formatowania tekstu, wklejania do treści listów rysunków, zdjęć, hiperłączy, zmieniania tła listu. Zwykły tekst nie ma takich możliwości. Programy pocztowe zapewniają miejsca (foldery) do przechowywania poszczególnych rodzajów listów. Nazwy tych folderów mogą być widoczne po lewej stronie głównego okna programu. Można też tworzyć dodatkowe foldery w poszczególnych folderach i w ten sposób dodatkowo porządkować wiadomości. Większość kont pocztowych na stronach WWW udostępnia takie same funkcje, jak programy pocztowe.

8 Okno programu pocztowego (Microsoft Office Outlook)

9 Na otrzymany list można odpisać nadawcy, korzystając z opcji Odpowiedź autorowi. Po jej wybraniu otworzy się okno redagowania nowej wiadomości zawierającej adresu odbiory oraz treść nadesłanego listu. Można wówczas zostawić kolejne fragmenty listu nadawcy, np. pytania jako cytaty (używany znaku „>”) i pod każdym dopisać odpowiedź. W tym przypadku należy usunąć nagłówek i podpis nadawcy. 1.3. Książka adresowa Aby wpisać adres do książki adresowej, należy: wybrać odpowiednią opcję na pasku narzędzi lub nacisnąć odpowiedni przycisk w otwartym oknie wypełnić odpowiednie pola i wybrać przycisk umożliwiający zapisanie wybranych danych

10 Adresatów można również zapisać do grup tworzonych w książce adresowej
Adresatów można również zapisać do grup tworzonych w książce adresowej. Grupę mogą stanowić np. koleżanki i koledzy z klasy. Korzystając z poczty elektronicznej, ten sam list można wysłać do wielu osób. Wpisuje się wszystkich adresatów lub wybiera się jednego głównego (Do), a pozostałych jako otrzymujących kopie wiadomości (DW). Jeśli nie chcemy, aby adresaci widzieli adresy pozostałych osób, do których list został wysłany, można wpisać adresy odbiorców w polu UDW (kopia ukryta) i nie podawać adresata głównego w polu Do. Żeby nie wpisywać za każdym razem adresów odbiorców, warto skorzystać z książki adresowej.

11 1.4. Podpis automatyczny Aby utworzyć nowy podpis, należy:
w oknie wiadomości wybrać odpowiednią opcję (z menu Wstaw lub Wstawianie), w otwartym oknie wpisać treść podpisu, nazwać go. W tym samym oknie możemy określić, który z podpisów ma być domyślnie wstawiany do wiadomości.

12 2. Inne sposoby komunikowania się za pomocą internetu
Komunikatory i czaty Komunikatory i czaty umożliwiają prowadzenie „rozmów na ekranie” w czasie rzeczywistym. Uczestnicząc w „rozmowach na żywo”, również należy przestrzegać zasad netykiety: Mimo przyjętej często formy na „ty”, rozmówcę należy szanować. Nie wolno nikogo obrażać. Nie wolno używać słów wulgarnych - sposób wyrażania naszego zdania świadczy o naszym wychowaniu (dobrym lub złym). Nie należy lekceważyć ortografii oraz pisać komunikatów wielkimi literami. Do wyrażania uczuć można używać emotikonów.

13 Skype Skype to komunikator internetowy, który umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych między użytkownikami programu.

14 Aby móc korzystać ze Skype, należy:
pobrać oprogramowanie z internetu podłączyć mikrofon, słuchawki (głośniki), kamerę internetową lub specjalny telefon zainstalować i uruchomić Skype; przy pierwszym uruchomieniu zostaniemy poproszenie o podanie nazwy użytkownika i hasła, możemy również sprawdzić poprawność przesyłania głosu i obrazu za pomocą specjalnego testu Grupy i fora dyskusyjne Grupy i fora dyskusyjne umożliwiają poznawanie poglądów i opinii innych ludzi oraz uczestniczenie w dyskusjach na różne tematy. Zasady netykiety grup i forów dyskusyjnych: We wszystkich forach dyskusji nie wolno nikogo obrażać, używać słów wulgarnych i uwłaczających godności osobistej drugiego człowieka.

15 Przed wejściem na grupę dyskusyjną i zadaniem jakiegokolwiek pytania, należy sprawdzić, korzystając z wyszukiwarki, czy nie udzielono wcześniej odpowiedzi na podobne pytanie. Należy też wcześniej sprawdzić, czy odpowiedz na nasze pytanie nie znajdziemy w „Najczęściej zadawanych pytaniach” (ang. FAQ). Przed wzięciem udziału w dyskusji na forum czy wysłaniem nowej wiadomości do konkretnej grupy dyskusyjnej należy śledzić jaki czas dyskutują. Zawsze należy pisać na temat i nie dołączać się za swoim wątkiem do istniejącego, jeśli ich tematyka znacznie się różni. Posty na forum nie powinny zawierać błędów ortograficznych i nie powinny być pisane wielkimi literami. Pisząc wiadomości i odpowiadając na listy w grupie dyskusyjnej, należy przestrzegać wszystkich zasad netykiety pocztowej.

16 TEST

17 Programy do obsługi poczty elektronicznej służą do:
ZADANIE 1 Programy do obsługi poczty elektronicznej służą do: pisania i wysyłania listów elektronicznych, odbierania wiadomości, zapisywania ich w pamięci komputera, porządkowania oraz drukowania pisania i wysyłania listów elektronicznych, odbierania wiadomości, zapisywania ich w pamięci komputera, porządkowania oraz plotowania pisania i nie wysyłania listów elektronicznych, odbierania wiadomości, zapisywania ich w pamięci komputera, porządkowania oraz drukowania

18 DOBRA ODPOWIEDŹ

19 ZADANIE 2 Skype to: komunikator internetowy, który umożliwia prowadzenie darmowych rozmów osobistych między użytkownikami programu komunikator internetowy, który nie umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych między użytkownikami programu komunikator internetowy, który umożliwia prowadzenie darmowych rozmów głosowych między użytkownikami programu

20 DOBRA ODPOWIEDŹ

21 Grupy i fora dyskusyjne umożliwiają:
ZADANIE 3 Grupy i fora dyskusyjne umożliwiają: poznawanie poglądów i opinii innych ludzi oraz uczestniczenie w dyskusjach na jeden temat poznawanie poglądów i opinii innych ludzi oraz uczestniczenie w dyskusjach na różne tematy poznawanie poglądów i opinii innych ludzi, ale zabraniają uczestniczenia w dyskusjach na różne tematy

22 DOBRA ODPOWIEDŹ

23 ZADANIE 4 Korzystając z internetu i komunikując się za jego pomocą należy przestrzegać określonych zasad. Noszą one wspólną nazwę: netykiety natykiety nenkiety

24 DOBRA ODPOWIEDŹ

25 Istotą spamu jest: ZADANIE 5
rozsyłanie dużej ilości informacji o jednakowej treści do znanych sobie osób nie rozsyłanie dużej ilości informacji o jednakowej treści do nieznanych sobie osób rozsyłanie dużej ilości informacji o jednakowej treści do nieznanych sobie osób

26 DOBRA ODPOWIEDŹ

27 Emotikony budowane są:
ZADANIE 6 Emotikony budowane są: Z myśli Ze znaków dostępnych na klawiaturze Ze słów

28 DOBRA ODPOWIEDŹ

29 Komunikatory i czaty umożliwiają:
ZADANIE 7 Komunikatory i czaty umożliwiają: prowadzenie „rozmów na ekranie” w czasie przyszłym prowadzenie „rozmów na ekranie” w czasie rzeczywistym prowadzenie „rozmów na ekranie” w czasie przeszłym

30 DOBRA ODPOWIEDŹ

31 Programy pocztowe mogą proponować kilka formatów pisania listów, np.:
ZADANIE 8 Programy pocztowe mogą proponować kilka formatów pisania listów, np.: format HTML lub zwykły tekst format HTML lub niezwykły tekst format HTKL lub zwykły tekst

32 DOBRA ODPOWIEDŹ

33 Na otrzymany list można odpisać nadawcy, korzystając z opcji:
ZADANIE 9 Na otrzymany list można odpisać nadawcy, korzystając z opcji: Odpowiedz autorowi Oświadczenie wiadomości autorowi Odpowiedź nadawcy

34 DOBRA ODPOWIEDŹ

35 Korzystając z poczty elektronicznej, ten sam list można:
ZADANIE 10 Korzystając z poczty elektronicznej, ten sam list można: Nie wysłać do wielu osób Wysłać tylko do jednej osoby Wysłać do wielu osób

36 DOBRA ODPOWIEDŹ

37 ZŁA ODPOWIEDŹ POWRÓT DO ZADANIA

38 Dziękuje za obejrzenie pokazu…


Pobierz ppt "Natalia Rudnicka kl.IIA"

Podobne prezentacje


Reklamy Google