Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JEZIORA POJEZIERZA MAZURSKIEGO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JEZIORA POJEZIERZA MAZURSKIEGO"— Zapis prezentacji:

1 JEZIORA POJEZIERZA MAZURSKIEGO
Na obszarze północno-wschodniej Polski znajduje się kraina geograficzna nazywana Pojezierzem Mazurskim. Występuje tu wielkie skupisko jezior, w tym największe pod względem powierzchni jeziora w naszym kraju – Śniardwy i Mamry. Wiele z nich połączonych jest rzekami i kanałami w systemy dróg wodnych. Piękno jezior, urozmaicona rzeźba terenu, rozległe lasy, niezbyt duże zaludnienie – wszystko to zachęca turystów do odwiedzania tej krainy. Jest tutaj dużo ośrodków wypoczynkowych i ośrodków sportów wodnych, wyznaczone są liczne kąpieliska, szlaki żeglugowe i kajakowe. Na kolejnych slajdach przedstawiono największe jeziora Pojezierza Mazurskiego.

2 JEZIORO ŚNIARDWY To największe jezioro w Polsce zajmuje powierzchnię 113,8 km2. Przez liczne kanały i przesmyki łączy się z wieloma innymi jeziorami mazurskimi. Można z niego dopłynąć m.in. na odległe o kilkadziesiąt kilometrów Mamry – drugie pod względem wielkości jezioro w naszym kraju. Śniardwy są duże, ale płytkie. Ich maksymalna głębokość wynosi 23,4 m. W południowej części jeziora znajduje się 8 wysp, z których największe to Szeroki Ostrów, Czarci Ostrów, Pajęcza i Kaczor. Brzegi Śniardw są urozmaicone półwyspami i zatokami; niezbyt wysokie, porośnięte trzcinami i miejscami podmokłe. Od strony południowo-zachodniej jezioro otaczają lasy Puszczy Piskiej, a od północy i wschodu – łąki i pola. Znajdujące się nad Śniardwami liczne ośrodki wypoczynkowe, kąpieliska i przystanie żeglarskie każdego lata przyciągają rzesze turystów.

3 JEZIORO MAMRY Jezioro Mamry, drugie po Śniardwach pod względem powierzchni w Polsce, obejmuje 6 połączonych ze sobą zbiorników wodnych (Mamry, Święcajty, Kirsajty, Dargin, Dobskie, Kisajno), tworząc tzw. system wodny jeziora Mamry. Powierzchnia Mamr wynosi 104,4 km2, największa głębokość 43,8 m. Urozmaiceniem monotonnych połaci jezior są liczne wyspy, będące rezerwatami przyrody. Mamry łączą się na południu przez system kanałów i jezior z jeziorami Niegocin i Śniardwy. Przez Mamry prowadzi szlak żeglugi śródlądowej Węgorzewo – Ruciane-Nida. Wody są czyste, ponieważ nad Mamrami nie ma większej miejscowości, a do jeziora nie wpada żadna zanieczyszczona ściekami rzeka. Brzeg południowy porasta podmokły las. Północny brzeg jeziora jest niski i pokryty polami. Nad jeziorem znajdują się ośrodki turystyczne i wypoczynkowe.

4 JEZIORO NIEGOCIN Trzecim pod względem wielkości jeziorem mazurskim jest Niegocin. Jego powierzchnia obejmuje 26 km2. Jezioro to jest rozległe, ale dosyć płytkie (największa głębokość wynosi 39,7 m). Na południu Niegocin łączy się z jeziorem Jagodne, a na północy – poprzez kanały – z jeziorem Kisajno. We wschodniej części jeziora znajduje się wyspa Grajewska Kępa. Brzegi jeziora Niegocin nie są zbyt urozmaicone. Przeważnie są niskie, oddzielone od wody pasem trzcin, jedynie w części południowo-zachodniej wysokie i miejscami zalesione. Tereny nad jeziorem to w większości pola uprawne. Nad północnym brzegiem leży miasto Giżycko, a na północno-zachodnim duże letnisko Wilkasy. Przez wiele lat Niegocin był jeziorem bardzo zanieczyszczonym. Dzięki otwarciu dużej oczyszczalni ścieków w Grajwie pod Giżyckiem udało się zmienić tę sytuację.

5 JEZIORO ROŚ Jezioro to leży na północny wschód od Pisza, ma kształt litery „S”. Jego powierzchnia wynosi 18,9 km2. Brzegi jeziora są błotniste i trudno dostępne. Jedynie południowa część jeziora ma wysoki, zalesiony brzeg, z dobrym dostępem do lustra wody. Na jeziorze znajdują się dwa półwyspy: jeden o nazwie Czarny Róg, na którym leży miejscowość o tej samej nazwie; drugi bez nazwy, na którym położona jest wieś Pilchy. Od strony północnej wpada do Rosia rzeka Wilkus, wypływająca z jeziora Kocioł. Do zachodniej zatoki wpadają 2 rzeki: Konopka, płynąca przez wieś Ruda, i nieco na północ Święcek, wypływająca z Jeziora Borowego. Poniżej półwyspu Czarny Róg wpada Kanał Jegliński, z południowego rogu jeziora wypływa rzeka Pisa. W najgłębszym miejscu Roś ma 31,8 m, ale jego północna część jest bardzo płytka – głębokość nie przekracza tu metra.

6 JEZIORO TAŁTY Tałty wraz z Jeziorem Ryńskim stanowią całość o powierzchni 18,4 km2. Największa głębokość wynosi 50,8 m. Brzegi są przeważnie wysokie, na północnym wschodzie zalesione. Tałty na wschodzie łączą się przez kanały i jeziora z jeziorem Mamry, na południu przez Jezioro Mikołajskie – z jeziorem Śniardwy. Przy połączeniu Tałt z Jeziorem Mikołajskim leżą Mikołajki, ośrodek sportów wodnych. Na północ od Mikołajek, Tałty są dosyć wąskie. Na środku jeziora leży niewielka wyspa. Na północ od niej jezioro rozszerza się. Najpiękniejsza jest część granicząca z Jeziorem Ryńskim – do linii wody dochodzi las, a w brzeg wcinają się wąskie zatoki: Jora (na zachodzie) i Skanał (na wschodzie). Na brzegu wschodnim, wąskim pasem wzdłuż jeziora ciągnie się wieś Tałty. Na północ od Tałt brzegi jeziora są niskie i porośnięte szerokim pasem trzcin.


Pobierz ppt "JEZIORA POJEZIERZA MAZURSKIEGO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google