Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MAZURY Kraina Tysiąca Jezior

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MAZURY Kraina Tysiąca Jezior"— Zapis prezentacji:

1 MAZURY Kraina Tysiąca Jezior

2 Kraina Tysiąca Jezior to tereny wyjątkowo piękne z rezerwatami przyrody, różnorodnymi jeziorami, rzekami i kanałami. Poza tym teren o bogatej kulturze i historii z jej licznymi pamiątkami jak zamek krzyżacki w Rynie, twierdza Boyen w Giżycku, czy leśniczówka Gałczyńskiego: Pranie. Również dziś wiele się tu dzieje. W Popielnie znajduje się instytut PAN, w Kadzidłowie Park Dzikich Zwierząt, jest wiele tętniących życiem miejscowości wypoczynkowych, dostarczających masy atrakcji turystycznych. W urokliwych przystaniach odbywają się liczne imprezy żeglarskie, koncerty i festiwale szantowe.

3 Mazury to region leżący w północno-wschodniej Polsce
Mazury to region leżący w północno-wschodniej Polsce. Pod względem administracyjnym teren ten należy do województwa warmińsko-mazurskiego, a geograficznie jest częścią Pojezierza Mazurskiego oraz Pojezierza Iławskiego.

4 Określenie ‘Kraina Tysiąca Jezior’ to wcale nie jest przesadne – naliczono ich na mazurach co najmniej trzy raz więcej, czyli około trzech tysięcy. Mazurskie jeziora łączą się ze sobą za pomocą rzek, przesmyków i kanałów. Tworzą w ten sposób długie, wielokilometrowe szlaki wodne.

5 Jezioro Śniardwy - największe polskie jezioro - powierzchnia 113 km2
Jezioro Śniardwy - największe polskie jezioro - powierzchnia 113 km2. Żegluga przez Śniardwy to dla większości osób niezapomniane przeżycie. Śniardwy nie bez powodu nazywane są "Mazurskim Morzem" - przy silniejszym wietrze nie widać drugiego brzegu.

6

7 Jezioro Śniardwy – widok z wioski Nowe Guty.

8

9

10 Jezioro Śniardwy – widok z Niedźwiedziego Rogu.

11 Widok z na jezioro Śniardwy z miejscowości Orzysz.

12 Szeroki Ostrów – największa wyspa na jeziorze Śniardwy o powierzchni 70ha. Położona jest w jego południowej części. Połączona jest z lądem groblą, stad niekiedy nazywana jest półwyspem.

13 Szeroki Ostrów - widok na Jezioro Śniardwy

14 Jezioro Śniardwy – widok na wyspy Czarcia i Pajęcza

15 Jezioro Mamry – jedno z większych jezior w Polsce, jezioro polodowcowe morenowe.

16 Węgorzewo nad Jeziorem Mamry

17 Stare niemieckie bunkry nad jeziorem Mamry.

18 Zachód słońca nad jeziorem Mamry.

19 Najczęściej spotykane na mazurskich jeziorach? - Żaglówki

20

21

22 Będąc na Mazurach warto zobaczyć również:
Kadzidłowo - Park Dzikich Zwierząt. Niezwykły ośrodek badawczy udostępniany dla turystów. W warunkach zbliżonych do naturalnych (jedynie ograniczonych przestrzennie do dużych zagród czy wolier w lesie) żyją tu bardzo liczne gatunki dzikich zwierząt.

23 Rezerwat Jezioro Nidzkie - to kolejne piękne jezioro położone głównie pośród lasów Puszczy Piskiej będące domem licznych dzikich zwierząt. Ten akwen można jednak zwiedzać żeglując po nim - zabronione jest jedynie używanie silników.

24 Jezioro Łuknajno - rezerwat ze światowej grupy rezerwatów biosfery, włączony do projektu Aqua, pod patronatem UNESCO. Znajduje się tu największa w Europie ostoja łabędzi (do osobników), poza tym bardzo liczne stanowiska lęgowe ptaków wodnych i błotnych, a nad brzegami drapieżnych. Spotkać tu można m in. następujące gatunki: mewa śmieszka, kormoran, błotniak stawowy i popielaty, żuraw, bąk, bączek, kureczka zielona, perkozy, liczne gatunki kaczek, trzciniak i wiele innych

25 Giżycko, Twierdza Boyen - to zespół fortyfikacji zbudowany w połowie XIX wieku. Jest ona dostępna do zwiedzania z przewodnikiem. Na jej terenie znajduje się muzeum fauny i flory mazurskiej.

26 Most obrotowy nad kanałem Łuczańskim w Giżycku
Most obrotowy nad kanałem Łuczańskim w Giżycku. Ciekawa konstrukcja mostu, który aby umożliwić przepłynięcie jednostek przez kanał obraca się wzdłuż niego wokół osi na brzegu. Co ciekawe mechanizm mostu napędzany jest ręcznie przez obsługę.

27 Źródła: Przeglądarka Google i Google Grafika Książka Joanny Knaflewskiej ‘Najciekawsze miejsca w Polsce’


Pobierz ppt "MAZURY Kraina Tysiąca Jezior"

Podobne prezentacje


Reklamy Google