Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mity i prawda o dopalaczach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mity i prawda o dopalaczach"— Zapis prezentacji:

1 Mity i prawda o dopalaczach

2 Co to są dopalacze??? Czy na pewno wiemy co to są „dopalacze”?
„Dopalacz” czy „dopalacze” to termin nie posiadający charakteru naukowego. Używa się go potocznie dla nazwania różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym lub faktycznym działaniu psychoaktywnym, a nie znajdujących się na liście kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

3 Co to są dopalacze??? Sprzedaż ww. substancji i ich mieszanek odbywa się za pośrednictwem wyspecjalizowanych sklepów (tzw. „smart shop”). Nazwa pochodzi od rzekomych własności sprzedawanych substancji, reklamowanych jako usprawniające funkcje poznawcze (tzw. „smart drugs”). W asortymencie sklepów pojawiają się zarówno specyfiki o działaniu stymulującym, relaksującym, jak i halucynogennym.

4 Mity i prawda o dopalaczach
„Dopalacze są wyrobami kolekcjonerskimi” Na opakowaniach dopalaczy widnieją wyraźne ostrzeżenia: „nie do spożycia przez ludzi”. Na niektórych opakowaniach można znaleźć również informację, że „w przypadku spożycia natychmiast zgłosić się do lekarza” W sklepach, „dopalacze” sprzedawane są jako „produkty kolekcjonerskie”.

5 Mity i prawda o dopalaczach
Mit: Oferta adresowana jest do kolekcjonerów tabletek, którzy umieszczają je w klaserach i trzymają na półkach obok kolekcji znaczków czy monet. Skoro produkty są bezpieczne, przebadane i legalne, dlaczego nie są zarejestrowane do użytku przez ludzi?

6 Mity i prawda o dopalaczach
Mit: Dopalacze są legalne w całej Europie. Nie jest to prawdą. Istnieje bardzo wiele restrykcyjnych regulacji odnośnie substancji wchodzących w skład „dopalaczy” np. w Szwecji, Belgii i Irlandii. Mit: Poza tabletkami imprezowymi „dopalacze” to w większości zioła i ich mieszanki od setek lat wykorzystywane w obrzędach religijnych. Wszystkie są pochodzenia naturalnego.

7 Mity i prawda o dopalaczach
Ostatnie badania przeprowadzone przez ekspertów chemii w Austrii, Niemczech a także w Polsce wykazały, że w składzie niektórych dostępnych na rynku mieszanek ziołowych znajduje się przynajmniej kilka syntetycznych agonistów receptorów kanabinoidowych. Wedle posiadanej obecnie wiedzy, żadna z tych syntetycznych substancji nie występuje w naturze. Zatem twierdzenie, że „dopalacze” są w 100% naturalne nie jest prawdą.

8 UWAGA Uwaga: Jakkolwiek nie można dziś z całą pewnością ustalić, że zgony, poważne zatrucia i inne komplikacje zdrowotne, o których donosiły media są spowodowane wyłącznie działaniem „dopalaczy” z całą stanowczością odradzamy eksperymenty z nieznanymi specyfikami. Ponadto, zwrócić uwagę należy na fakt, że zapasy produktów poczynione przed zamknięciem sklepów mogą zawierać substancje nielegalne.

9 LINKI Ważne i przydatne adresy internetowe: www.dopalaczeinfo.pl

10 mgr Małgorzata Szagżdowicz
Dziękuję za uwagę  Opracowała: mgr Małgorzata Szagżdowicz Na podstawie materiałów z odnośników powyżej.


Pobierz ppt "Mity i prawda o dopalaczach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google