Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

DOPALACZE MOGĄ CIĘ WYPALIĆ! Poznaj fakty.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "DOPALACZE MOGĄ CIĘ WYPALIĆ! Poznaj fakty."— Zapis prezentacji:

1 DOPALACZE MOGĄ CIĘ WYPALIĆ! Poznaj fakty.

2 DOPALACZE – środki chemiczne inaczej nazywane smarts, legal hights, herbal hights, boosters. „Dopalacze” to termin do nazwania grupy różnych substancji o działaniu psychoaktywnym, nie znajdujących się na liście substancji kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i ustawy o substancjach i preparatach chemicznych

3 Sprzedaż dopalaczy i ich mieszanek odbywa się za pomocą wyspecjalizowanych sklepów zwanych: „smart shop”, „smart drugs”, „head shop”, „coffee shop”. Nazwy sklepów pochodzą od rzekomych właściwości substancji, reklamowanych jako usprawniające funkcje poznawcze. W praktyce „smart shopy” oferują całą gamę produktów związanych z dopalaczami.

4 Sklepy tego typu działają od kilku lat w wielu krajach Europy, głównie w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii. W Polsce społeczeństwo zwróciło uwagę na problem dopalaczy w sierpniu 2008 roku, kiedy w Łodzi rozpoczął legalną działalność pierwszy w Polsce sklep sprzedający nieznane dotąd szerszemu gronu substancje chemiczne, do tej pory dostępne wyłącznie za pośrednictwem Internetu. Jak dotąd placówki tego typu nie zostały zdelegalizowane w żadnym z krajów UE.

5 Dopalacze pojawiły się w Polsce dwa lata temu, początkowo dostępne były za pośrednictwem Internetu i bezpośrednio u dilerów w klubach i dyskotekach. Od wakacji 2008 roku na terenie całej Polski powstało ponad sklepów oferujących specyfiki w legalnej sprzedaży W ich asortymencie znalazło się około 1500 produktów. Główna grupą docelową produktów tego typu jest młodzież w wieku od do 25 lat, która najczęściej i najchętniej eksperymentuje z nowymi środkami psychoaktywnymi.      

6 „Chemistry to czysta tripowa jazda, która wykrzywia i wykręca umysł
„Chemistry to czysta tripowa jazda, która wykrzywia i wykręca umysł. Po prostu magiczny grzybek w pigułce stworzony jako alternatywa kwasa". CZY OBY NA PEWNO?

7 MITY A DOPALACZE!

8 -Dopalacze – „bezpieczna alternatywa dla substancji nielegalnych”?
MIT!!! -Dopalacze – „bezpieczna alternatywa dla substancji nielegalnych”? Producenci dopalaczy twierdzą, że ich produkt jakim są dopalacze są rzekomo szczegółowo badane i nie zagrażają zdrowiu korzystających. Tymczasem z badań wynika, że nie zawierają one substancji objętych kontrolą prawną, co nie jest jednoznaczne z tym, że oferowane produkty są bezpieczne dla użytkowników. Prawdą jest, że liczba badań i analiz dla „ dopalaczy” jako środków nowozsyntetyzowanych jest bardzo ograniczona.

9 W ostatnim czasie było około kilkanaście zgłoszeń do szpitali (głównie psychiatrycznych) spowodowanych zażywaniem „ dopalaczy”. Istnieją także przesłanki, by przypuszczać, że niektóre z nich mogą także uzależniać Czy nie jest tak, że swoje „wynalazki” producenci tzw. „dopalaczy” testują na Tobie? Szczególnie niebezpieczne jest łączenie różnych dopalaczy ze sobą oraz z alkoholem. Mogą wówczas spowodować porażenie ośrodka oddechowego i ośrodka krążenia, zaburzenia rytmu serca, nawet z zatrzymaniem jego akcji, a także gwałtowne skoki ciśnienia tętniczego prowadzące do utraty przytomności, udaru mózgu czy zawału serca W pewnych okolicznościach ich zażycie może więc okazać się śmiertelne…  

10 -DOPALACZE- „są wyrobami kolekcjonerskimi”
MIT!!! -DOPALACZE- „są wyrobami kolekcjonerskimi” Na większości opakowań „dopalaczy” widnieją napisy „ Nie do spożycia przez ludzi” lub „ W przypadku spożycia niezwłocznie udać się do lekarza”. Wynika z tego, że dopalacze sprzedawane są w celach kolekcjonerskich, co znaczy, że oferta jest kierowana do kolekcjonerów zbierających tabletki zaraz obok monet czy znaczków. A więc skoro są bezpieczne, przebadane i legalne, dlaczego nie są zarejestrowane do użytku przez ludzi?

11 -DOPALACZE- „są legalne w całej Europie”
MIT!!! Często można usłyszeć, że „dopalacze” są legalne w całej Europie, podczas gdy poziom kontroli w poszczególnych krajach jest szeroko zróżnicowany. Istnieją takie państwa jak Wielka Brytania czy Holandia, które prowadzą politykę bardziej liberalną względem ww. substancji Są także kraje prowadzące bardziej restrykcyjną politykę (Szwecja, Belgia, Irlandia), gdzie ilość substancji zakazanych obejmuje szersze spektrum niż w Polsce. Czy więc stwierdzenie, że „dopalacze” są legalne nie jest zatem trochę na wyrost?

12 MIT!!! - DOPALACZE - „Dopalacze” to w większości zioła i ich mieszanki od setek lat wykorzystywane do obrzędów religijnych. Żadnej chemii” Ostatnie badania przeprowadzone przez ekspertów w Niemczech i Austrii, a także w Polsce wykazały, że w składzie większości dostępnych na rynku mieszanek ziołowych znajduje się kilka syntetycznych receptorów kanabinoidowych takich jak JW – 018, CP – 47, 487. Wedle posiadanych informacji żadna z ww. substancji nie występuje w warunkach naturalnych.

13 RODZAJE DOPALACZY: SYNTETYCZNE
TFMPP MEFEDROM BZP JWM-018 NATURALNE SZAŁWIA WIESZCZA FLY AGARIC KRATOM ARGYREIA NERVOSA MIESZANKI ZIOŁOWE CALEA ZACATECHICHI LION

14 BZP jedna z najniebezpieczniejszych substancji syntetycznych, chemiczna i psychoaktywna. Nie odnotowano dotychczas przypadków śmierci po zażyciu BZP ani też uzależnienia od tej substancji, jednak istnieje cały szereg skutków ubocznych związanych z jej przyjmowaniem. Do najczęściej występujących objawów należą drgawki, podniesienie temperatury ciała, mdłości, uczucie zagubienia, psychozy, bóle głowy czy bezsenność trwająca nawet przez 3 doby po przyjęciu dawki.

15 Szałwia wieszcza - ekstrakty i susze z tej występującej w stanie naturalnym w Meksyku rośliny znajdują się w ofercie sklepów z dopalaczami. Wywołuje silny efekt halucynogenny, powoduje utratę kontroli nad zachowaniem oraz znaczne trudności w poruszaniu się. Osoba, która przyjęła preparat może całkowicie stracić kontrolę swojego zachowania. Taki stan nie trwa długo, jednak ze względu na możliwość wyrządzenia sobie w tym czasie krzywdy może zagrażać zdrowiu lub nawet życiu danej osoby. Ponadto po zapaleniu skręta nawet przez kilka godzin utrzymuje się silny ból głowy, spowodowany wdychaniem wraz z dymem różnych produktów spalania.

16 Jak rozpoznać czy ktoś brał dopalacze?
silne pobudzenie psychomotoryczne brak łaknienia rozszerzenie źrenic przyspieszona akcja serca i szybki oddech podwyższone ciśnienie krwi i zwiększone wydalanie moczu jadłowstręt suchość w ustach

17 Więcej informacji można uzyskać na stronach internetowych: www
Więcej informacji można uzyskać na stronach internetowych: oraz na stronie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii Radzimy nie korzystać z nieznanych stron internetowych.

18


Pobierz ppt "DOPALACZE MOGĄ CIĘ WYPALIĆ! Poznaj fakty."

Podobne prezentacje


Reklamy Google