Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dopalacze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dopalacze."— Zapis prezentacji:

1 Dopalacze

2 W ciągu ostatniego roku w prasie i TV pojawiało się wiele doniesień na temat tzw. „dopalaczy”. „Dopalacz”, czy „dopalacze” to termin nieposiadający charakteru naukowego. Używa się go potocznie, dla nazwania grupy różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym bądź faktycznym działaniu psychoaktywnym, nieznajdujących się na liście substancji kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Sprzedaż ww. substancji i ich mieszanek odbywa się za pośrednictwem wyspecjalizowanych sklepów (tzw. „smart shops”). Nazwa „smart shop” pochodzi od rzekomych własności sprzedawanych substancji, reklamowanych jako usprawniające funkcje poznawcze (tzw. „smart drugs”).

3 W praktyce „smart shopy” oferują całą gamę produktów - od literatury związanej z narkotykami, poprzez różne akcesoria (fajki wodne, fajki, fifki), po rozmaite substancje pochodzenia naturalnego (zioła i ich mieszanki) i syntetycznego (tzw. „party pills”). W asortymencie sklepów pojawiają się zarówno specyfiki o działaniu stymulującym, relaksującym, jak i psychodelicznym czy halucynogennym. Sklepy tego typu działają od kilku lat w większości krajów Europy, głównie w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii. W Polsce pierwszy sklep uruchomiono w 2008 r. Jak dotąd placówki te nie są zdelegalizowane w żadnym z krajów UE. Różnice pomiędzy krajami w dopuszczalności do sprzedaży poszczególnych substancji związane są z zakresem kontroli w ramach realizacji prawa krajowego dotyczącego narkotyków

4 Zamieszczane na stronach internetowych informacje na temat badań rzekomo potwierdzających brak szkodliwości określonej substancji stwierdzają, że przynajmniej niektóre dopalacze są ,,bezpieczną alternatywą dla szkodliwych efektów nielegalnych i uzależniających narkotyków”. Podczas gdy informacje z badań dotyczą jedynie faktu, że nie zawierają one substancji objętych kontrolą prawną, co nie jest równoznaczne z tym, że oferowane produkty są bezpieczne dla użytkowników. Nie ma zatem mowy o żadnym certyfikacie bezpieczeństwa używania. Prawdą jest, że liczba wiarygodnych badań i analiz na temat tzw. dopalaczy, w większości będących nowo zsyntetyzowanymi substancjami, jest bardzo ograniczona.

5 W ostatnim czasie było przynajmniej kilka zgłoszeń do szpitali (głównie psychiatrycznych) spowodowanych używaniem dopalaczy. Istnieją także przesłanki do tego, by przypuszczać, że niektóre z nich mogą uzależniać. Producenci podają opis produktu, jego skład, wskazują dawkowanie, informują o przeciwwskazaniach, a także przytaczają recenzje użytkowników. Na opakowaniach dopalaczy widnieją jednak wyraźne ostrzeżenia: „Nie do spożycia przez ludzi”. W sklepach sprzedawane są jako „produkty kolekcjonerskie”, co znaczy, że oferta adresowana jest do kolekcjonerów tabletek, którzy umieszczają je w klaserach i trzymają na półkach, obok kolekcji znaczków czy monet. Skoro produkty są bezpieczne, przebadane i legalne, dlaczego nie są zarejestrowane do użytku przez ludzi?

6 „Poza tabletkami imprezowymi, dopalacze to w większości zioła lub ich mieszanki od setek lat wykorzystywane w obrzędach religijnych. Wszystkie są pochodzenia naturalnego. Żadnej chemii” Ostatnie badania przeprowadzone przez ekspertów chemii, między innymi w Austrii, Niemczech, a także w Polsce wykazały, że w składzie niektórych dostępnych na rynku mieszanek ziołowych znajduje się przynajmniej kilka syntetycznych agonistów receptorów kanabinoidowych takich jak JWH-018 czy CP-47,487. Wedle posiadanej obecnie wiedzy żadna z tych syntetycznych substancji nie występuje w naturze.

7 Tylko w środę (22 września) na izbę przyjęć lubelskiej toksykologii trafiło trzech mężczyzn po zażyciu dopalaczy. – Takie przypadki zdarzają się w naszym szpitalu codziennie – mówi dr Hanna Lewandowska-Stanek, ordynator Oddziału Toksykologii szpitala im. Jana Bożego Lublinie. 20-latek i 36-latek z Lublina w środę zażyli dopalacz Gringo. Podobnie jak 16-latek spoza Lublina. Dwóch z nich dodatkowo piło alkohol. Mieli drgawki kończyn i uczucie kołatania serca. – Nie wymagali dłuższego pobytu w szpitalu. Przeszli badania, zastosowaliśmy odpowiednie leczenie i odesłaliśmy ich na obserwację do szpitala neuropsychiatrycznego – potwierdza pani ordynator. Specjaliści ze szpitala im. Jana Bożego podkreślają, że na izbie przyjęć codziennie spotykają się z pacjentami, którzy brali dopalacze. Od początku roku 21 osób po zażyciu dopalaczy wymagało trwałej hospitalizacji. – Po zażyciu substancji odurzających może wystąpić szereg komplikacji – tłumaczy dr Beata Władyczuk-Flis, psychiatra. – Każdego dnia do samej przychodni neuropsychiatrycznej trafia średnio 10 osób z powikłaniami po dopalaczach. Mają objawy psychotyczne, stany depresyjne i lękowe. Te substancje bardzo negatywnie wpływają również na psychikę pacjenta. – zaznacza. „Dziennik wschodni”

8

9 1. Zaznacz zdanie które uważasz za prawdziwe

10 Zaznacz zdanie które uważasz za prawdziwe a
Zaznacz zdanie które uważasz za prawdziwe a. „dopalacze” to rodzaj środków odurzających, które można legalnie kupić – 50%

11 b. „dopalacze” nie są w żaden sposób szkodliwe dla zdrowia – 3%

12 c. „dopalacze” są szkodliwe dla zdrowia – 88%

13 d. „dopalacze” podobnie jak narkotyki mogą uzależnić – 82%

14 e. „dopalacze” nie uzależniają – 4%

15 f. „dopalacze” to produkt kolekcjonerski i w żadnym przypadku nie można ich zażywać – 15%

16 g. aby kupić „dopalacze” trzeba mieć ukończone 18 lat – 28%

17 h. „dopalacze” można bez problemu kupić w Internecie lub sklepach – 56%

18 2. Czy kiedykolwiek ktoś namawiał Cię do zażycia „dopalaczy”
2. Czy kiedykolwiek ktoś namawiał Cię do zażycia „dopalaczy”? Tak – 10% Nie – 90%

19 3. Czy kiedykolwiek miałeś/łaś ochotę zażyć „dopalaczy”
3. Czy kiedykolwiek miałeś/łaś ochotę zażyć „dopalaczy”? Tak – 18% Nie – 82%

20 4. Czy kiedykolwiek zażyłeś „dopalaczy”? Tak – 10% (7 osób) Nie – 90%

21 Wszystkie osoby które przyznały się do zażywania „dopalaczy” robiły to kilka razy. Spośród nich było 4 dziewczyny i 3 chłopaków z klasy I, II i III gimnazjum. Wszyscy oni dostali „dopalacze” od kolegi lub koleżanki.

22 2 osoby przyznały, że odczuły negatywne skutki zażycia „dopalaczy” (mdłości, uczucie strachu i zawroty głowy)

23 5. Czy znasz jakiegoś ucznia ze szkoły, który zażywa lub zażywał „dopalaczy” Tak – 46% Nie – 54%

24 6. Czy kiedykolwiek rozmawiałeś na temat narkotyków lub środków odurzających ze swoimi rodzicami? a. nigdy – 52% b. raz czy dwa – 25% c. kilka razy – 15 % d. wiele razy – 8%

25 www.stopdopalaczom.com www.dopalaczeinfo.pl www.forum.dopalamy.com

26


Pobierz ppt "Dopalacze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google