Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Dopalacze” i inne „legalne” substancje psychoaktywne w szkole

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Dopalacze” i inne „legalne” substancje psychoaktywne w szkole"— Zapis prezentacji:

1 „Dopalacze” i inne „legalne” substancje psychoaktywne w szkole

2 CO TO? „Dopalacze” to termin nieposiadający charakteru naukowego. Używa się go do określenia substancji lub ich mieszanek o rzekomym lub faktycznym działaniu psychoaktywnym, które nie znajdują się na liście substancji kontrolowanych przepisami ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

3 SKĄD TO? Dopalacze spotkać można w całej europie.
Ich sprzedaż odbywa się w wyspecjalizowanych sklepach zwanych: Cofe shop Smart shop Smile shop Itp…

4 Sklepy te oferują całą gamę substancji psychoaktywnych, a także bogaty wybór akcesoriów jak: Literatura dot. narkotyków Fajki wodne Fifki Itp..

5 OD KIEDY? Dopalacze występują w niemal wszystkich krajach europy od kilku lat W każdym kraju objęte kontrola są różne substancje, różni się zatem oferta sklepów z DOPALACZAMI Pierwszy smart shop w Polsce powstał w Łodzi w 2008 roku

6 PROFILAKTYKA Dopalacze w swej definicji są
legalne i prawdopodobnie jeszcze długo takimi pozostaną. Środki prawne nie zabezpieczą nas zatem przed ich napływem. Jedyna formą obrony jest skuteczna informacja, edukacja i profilaktyka.

7 PODZIAŁ DOPALACZY Dopalacze dzieli się na dwie duże grupy substancji 1) LEGAL HIGHS – to produkty o działaniu stymulującym („legalna alternatywa dla extasy”). Najczęściej zawierają BZP, która jest substancją o działaniu zbliżonym do amfetaminy lecz 10-krotnie słabszym. Legal highs to w większości syntetyczne produkty 2)HERBAL HIGHS – to substancje pochodzenia naturalnego, oparte na egzotycznych roślinach oraz mieszankach ziół.

8 SYNTETYCZNE NATURALNE JAKIES SZCZEGÓŁY?
Inny podział dopalaczy opiera się wyłącznie na ich pochodzeniu: SYNTETYCZNE NATURALNE

9 SYNTETYCZNE BZP – stymulant ośrodkowego układu nerwowego o działaniu zbliżonym do amfetaminy, występuje jako biały proszek w tabletkach lub kapsułkach. Działanie BZP porównywalne jest do działania amfetaminy lecz znacznie słabsze. Działanie niepożądane to: bóle brzucha, wymioty, kołatanie serca, stany lękowe, bezsenność, niepokój, rzadziej ataki padaczkowe Istnieją przesłanki, mówiące że BZP może silnie uzależniać Substancja ta jest objęta prawna kontrola we wszystkich krajach UE. W Polsce od 2009r.

10 TFMPP – Pochodna piperazyny o działaniu stymulującym
TFMPP – Pochodna piperazyny o działaniu stymulującym. Samo zażycie TFMPP nie powoduje efektów psychoaktywnych. Działanie uzyskuje się wyłącznie w połączeniu z BZP. Wówczas przypomina połączenie LSD z metaamfetaminą. TFMPP podobnie jak BZP może uzależniać Substancja jest objęta kontrolą prawną w kilku krajach UE W Polsce jest zupełnie legalna

11 JWH-018 – syntetyczny agonista receptorów kanabinoidowych
JWH-018 – syntetyczny agonista receptorów kanabinoidowych. Kanabinopochodna. Grudkowata, twarda, lepka substancja przypominająca haszysz. Zależnie od formy przygotowania oraz stężenia przyjmuje barwę brązową lub rudą, rdzawą. Najczęściej nie występuje w surowej postaci lecz jest dodawana do mieszanek ziołowych. Ogromna jej większość pochodzi z Chin. Nie istnieją laboratoryjnie potwierdzone efekt działania. Konsumenci porównują działanie JWH-018 do działania marihuany. Działania niepożądane to przyspieszone tętno, zawroty głowy, apatia. JWH-018 to substancja uzależniająca psychicznie. Brak badań na temat krótkotrwałego używania. JWH-018 jest w Polsce objęte kontrolą od 2009r.

12 MEFEDRON – syntetyczna substancja
o działaniu stymulującym oraz entaktogennym (wywołującym empatię). Pochodzi z Izraela. Reklamowany jako „sole do kąpieli” sprzedawany jest najczęściej w postaci proszku jak amfetamina lub jako alternatywa dla tabletek extasy. Mefedron to sól rozpuszczalna w wodzie, tabletka lub pigułka. Jego działanie porównywalne jest z amfetaminą oraz extasy. Działanie ustępuje po ok. 2godz. Niepożądane działania to nadciśnienie, kołatanie serca, nadpotliwość, drżenie rąk, nudności, ból głowy, problemy z oddychaniem. Mefedron powoduje silne uzależnienie psychiczne. Bardzo niebezpieczne wydaje się łączenie go z innymi substancjami, także alkoholem. Jest substancja neibezpieczną nielegalna w wiekszości krajów UE w tym również w Polsce

13 NATURALNE Mieszanki ziołowe – susz roślinny, często aromatyzowany, również w postaci skrętów. Działanie niemal identyczne jak po zażyciu konopi. Psychodeliczne stany, połączone z euforią lub obniżeniem nastroju. Działania niepożądane to bóle głowy i klatki piersiowej, zmęczenie Za działanie narkotyczne nie odpowiadają zioła zawarte w mieszankach lecz kanabinoidy w nich zawarte. Większość z nich jest zdelegalizowana w UE. W Polsce wszystkie oprócz JWH-018 są legalne

14 SZAŁWIA WIESZCZA – roślina występująca wyłącznie w Meksyku
SZAŁWIA WIESZCZA – roślina występująca wyłącznie w Meksyku. Sprzedawana w postaci suszu lub skrętów. Roślina silnie halucynogenna, powoduje utratę kontroli nad działaniem i poważne trudności w poruszaniu się. Palona szałwia działa krótko lecz niezwykle intensywnie. U palaczy wywołuje ataki szału, halucynacje i urojenia. Szałwia objęta kontrola jest w większości krajów Europy, a także w USA, Kanadzie i Japonii. W Polsce również nielegalna

15 FLY AGARIC – muchomor czerwony lub plamisty
Żucie świeżych lub suszonych owoców grzyba powoduje upojenie początkowo podobne do alkoholowego. Następnie występują halucynacje wzrokowe i słuchowe. Mogą pojawić się skrajne emocje, odrętwienie, uspokojenie, euforia. Nadwrażliwość zmysłów, rozdrażnienie. Powyższym objawom towarzyszy zmęczenie, zaburzenia równowagi, szum w uszach, wysoka gorączka, biegunka Istnieje ryzyko ciężkiego zatrucia grzybami, śpiączki, a nawet śmierci. Nie stosuje się kontroli nad zażywaniem FLY AGARIC

16 KRATOM – popularna nazwa drzewa liściastego Mitragyna Specioza
Wysuszone i sproszkowane liście lub brunatny, sproszkowany ekstrakt w formie kapsułek (30 razy silniejszy), stymuluje i działa depresyjnie na OUN. Używany jest za łagodniejszą formę opium. Powoduje błogostan, euforie, senność. Wywołuje wymioty, problemy jelitowe, osłabia potencję seksualną. Produkt można łatwo przedawkować W Polsce objęty kontrolą

17 ARGYREIA NERVOSA – powój hawajski
Roślina, której głównym składnikiem czynnym jest LSA. Wykazuje działanie ok. 50razy słabsze od LSD. LSA występuje w nasionach, które są twarde, brązowe o średnicy 5mm. Wywołuje silne halucynacje, euforie lub uspokojenie, bezsenność, a także silna potrzebę masowania mięśni. Może wywoływać stany silnie depresyjne. Efekty działania utrzymują się od 4 do nawet 14 godzin po zażyciu! Organizm ludzki potrzebuje co najmniej 24godz, żeby pozbyć się całkowicie objawów spożycia. Powój wywołuje ciężkie zaburzenia psychiczne, jak również objawy zatrucia, ponieważ zawiera wiele toksyn, swędzenie, mrowienie ciała. Argyreia nervosa jest nielegalna we Włoszech, Australii i Polsce.

18 CALEA ZACATECHICHI – roślina z rodziny astrowatych występująca w Meksyku i Kostaryce, stosowana do obrzędów szamańskich. Określana jako Dream Herb, liście bogów lub gorzka trawa. Nie ma badań wskazujących, która substancja odpowiedzialna jest za działanie calea Najczęściej występuje w postaci suszu, rzadziej jako świeże liście. Palenie rośliny powoduje zdziałane zbliżone do marihuany choć słabsze często występuje brak działania. Spożycie calei powoduje wydłużenie fazy REM podczas snów co objawia się wzmożoną aktywnością senną. Roślina może wywoływać różne reakcje alergiczne, powodować senność, wymioty, bóle głowy, puchniecie, podrażnienia skóry. Roślina ta nie jest kontrolowana w Europie, jednak w Polsce znajduje się pod kontrolą.

19 LION’S TAIL, LION’S EAR lub WILD DAGGA – roślina z gatunku wargowych o czerwonych lub pomarańczowych kwiatach. Stosowana jako substytut konopi lub wspomagacz jej działania. W medycynie tradycyjnej stosowana jako lek odrobaczający, przy gorączce, kaszlu, przeziębieniu. Najczęściej występuje w postaci suszu, rzadziej w postaci świeżej. Spektrum objawów porównywane jest do palenia słabych odmian konopi. Roślina nie jest kontrolowana w europie jednak w Polsce nielegalna.

20 MITY I PRAWDA O DOPALACZACH

21 DOPALACZE SĄ BEZPIECZNA ALTERNATYWĄ DLA SUBSTANCJI LEGALNYCH
Zamieszczane na stronach internetowych informacje na temat badań rzekomo potwierdzających brak szkodliwości określonej substancji stwierdzają, że przynajmniej niektóre „dopalacze” są „bezpieczną alternatywą i uzależniających narkotyków”. Podczas gdy informacje z badań dotyczą jedynie faktu, że nie zawierają one substancji objętych kontrolą prawną, co nie jest równoznaczne z tym, że oferowane produkty są bezpieczne dla użytkowników. Nie ma zatem mowy o żadnym certyfikacie bezpieczeństwa używania.

22 DOPALACZE SĄ WYROBAMI KOLEKCJONERSKIMI
Na opakowaniach dopalaczy widnieją wyraźne ostrzeżenia: „nie do spożycia przez ludzi”. Na niektórych opakowaniach można znaleźć także informacje by „w przypadku spożycia niezwłocznie udać się do lekarza (żadnej odpowiedzialności) W sklepach, dopalacze sprzedawane są jako „produkty kolekcjonerskie” co znaczy, że oferta adresowana jest do kolekcjonerów tabletek, którzy trzymają je w klaserach, obok kolekcji znaczków czy monet. Skoro produkt są bezpieczne, przebadane i legalne, dlaczego nie są zarejestrowane do użytku przez ludzi.

23 DOPALACZE SĄ LEGALNE W CAŁEJ EUROPIE
Poziom kontroli nad substancjami zawartymi w dopalaczach w poszczególnych krajach jest różny. Istnieją w europie takie kraje, jak Wielka Brytania czy Holandia, które prowadza politykę bardziej liberalną względem ww. substancji. Są także kraje, które prowadzą politykę bardziej restrykcyjną, a lista substancji zakazanych obejmuje bardzo szerokie spektrum substancji, w tym także większość składników dopalaczy (Szwecja, Belgia, Irlandia).

24 POZA TABLETKAMI IMPREZOWYMI, DOPALACZE TO W WIEKSZOŚC ZIOŁA LUB MIESZANKI OD SETEK LAT WYKORZYSTYWANE W OBRZĘDACH RELIGIJNYCH. WSZYSTKIE SĄ NATURANE, ŻADNEJ CHEMII Ostatnie badania przeprowadzone przez ekspertów chemii, m. In. W Austrii, Niemczech a także w Polsce wykazały, że w składzie niektórych, dostępnych na rynku mieszanek ziołowych, znajduje się przynajmniej kilka syntetycznych agonistów receptorów kanabinoidowych takich jak JWH-018 czy CP-47, 487. Wedle posiadanej obecnie wiedzy, żadna z tych syntetycznych substancji nie występuje w naturze.

25

26

27

28


Pobierz ppt "„Dopalacze” i inne „legalne” substancje psychoaktywne w szkole"

Podobne prezentacje


Reklamy Google