Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Anoreksja – choroba czy fanaberia?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Anoreksja – choroba czy fanaberia?"— Zapis prezentacji:

1 Anoreksja – choroba czy fanaberia?
Karolina Łukaszewicz kl. IId

2 Spis treści 1. ANOREKSJA 2. PRZYCZYNY 3. Zmiany psychiczne i fizyczne
5. PRO - ANA 6.Typowa strona pro ana zawiera następujące elementy: 7. FAKTY I MITY 8. Główne cele leczenia anoreksji: 9. NIE MOŻNA SĄDZIĆ, ŻE DOPÓKI KTOŚ JE I NIE SKŁADA SIĘ TYLK... 10. Nie pozwólmy, by anoreksja była wzrokiem śmierci! 11. BIBLIOGRAFIA

3 ANOREKSJA Jadłowstręt psychiczny –zaburzenie odżywiania, polegające na celowej utracie wagi wywołanej i podtrzymywanej przez osobę chorą.

4 PRZYCZYNY Elementy brane pod uwagę jako potencjalne przyczyny anoreksji można podzielić na następujące grupy: czynniki biologiczne, czynniki psychologiczne, czynniki socjologiczne i kulturowe.

5 Zmiany psychiczne i fizyczne
nastroje depresyjne znaczna utrata włosów bezsenność niskie ciśnienie krwi omdlenia bóle głowy anemia zachowania obsesyjne

6 PRO - ANA Termin odnoszący się do promocji anoreksji jako stylu życia, który jest świadomym wyborem, a nie zaburzeniem psychicznym. Znakiem rozpoznawczym w życiu codziennym jest czerwona bransoletka. Nastolatki identyfikujące się z pro-ana nazywają siebie "porcelanowymi motylami" bądź "motylkami".

7 Typowa strona pro ana zawiera następujące elementy:
10 przykazań pro ana (przykładowo: jedzenie jest twoim wrogiem, lepiej być chudą, niż zdrową); 40 powodów dla, których warto być chudą (przykładowo: wszyscy ci zazdroszczą, wraz z ubytkiem wagi wzrasta pewność siebie) tzw. thinspiracje - zdjęcia niezwykle chudych aktorek i modelek, wiersze i piosenki, które stanowią motywację do odchudzania; linki do stron z tabelami zawierającymi informacje dot. kaloryczności różnych produktów, stron poświęconych dietom i ćwiczeniom fizycznym; linki do innych stron pro ana.

8 FAKTY I MITY Anoreksja to fanaberia młodych dziewczyn - FAŁSZ
Anoreksja to poważne zaburzenie o podłożu psychicznym. Nie da się go przerwać przez uregulowanie jedzenia, niezbędna jest psychoterapia. - PRAWDA Anoreksja dotyczy tylko kobiet. - FAŁSZ Kobiety to większość pacjentek, jednak choruje coraz więcej mężczyzn. - PRAWDA

9 Główne cele leczenia anoreksji:
przywrócenie normalnej masy ciała, a także leczenie ewentualnych fizycznych następstw długotrwałego niedożywienia; leczenie problemów psychicznych związanych z zaburzonym jedzeniem; wyeliminowanie zachowań i myśli, które towarzyszyły zaburzonemu jedzeniu, głównie celem zapobiegnięcia nawrotowi choroby.

10 NIE MOŻNA SĄDZIĆ, ŻE DOPÓKI KTOŚ JE I NIE SKŁADA SIĘ TYLKO ZE „SKÓRY I KOŚCI” JEST ZDROWY!
Anoreksja zaczyna się dużo wcześniej i rozgrywa przede wszystkim w psychice.

11 Nie pozwólmy, by anoreksja była wzrokiem śmierci!

12 BIBLIOGRAFIA http://www.anoreksja.org/


Pobierz ppt "Anoreksja – choroba czy fanaberia?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google