Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Anthony Giddens.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Anthony Giddens."— Zapis prezentacji:

1 Anthony Giddens

2 Anthony Giddens Urodził się 18 stycznia 1938 w Edmonton pod Londynem
Anthony Giddens Urodził się 18 stycznia 1938 w Edmonton pod Londynem. Jest jednym z współczesnych klasyków myśli społecznej, twórca teorii strukturacji. Do roku 2003 był Dyrektorem London School of Economics and Politcal Science, a także profesorem socjologii i członkiem King's College na uniwersytecie w Cambridge. Jest współautorem programu Nowej Partii Pracy Tony'ego Blaira, premiera Wielkiej Brytanii i pozostaje jednym z jego najważniejszych doradców. Zasiada w brytyjskiej Izbie Lordów.

3 Publikacje 1998 Trzecia droga. Odnowa socjaldemokracji 1991
Nowoczesność i tożsamość 1976 Nowe zasady metody socjologicznej. Pozytywna krytyka socjologii interpretatywnych 1984 Stanowienie Społeczeństwa

4 Jest autorem 34 publikacji tłumaczonych na 30 języków świata
Jest autorem 34 publikacji tłumaczonych na 30 języków świata. W publikacji "Beyond Left and Right", rozwija tezę, że pojęcie lewicy i prawicy jest przestarzałe i że w społeczeństwach krajów rozwiniętych dominuje dziś radykalne centrum (Radical Center). Sprowadza się to do "indywidualizmu rozwijającego się w kontekście społeczeństwa rynku globalnego". Ostatnio przylgnął do niego przydomek "guru Tony'ego Blaira".

5 Autor prac dotyczących reinterpretacji socjologicznej tradycij min
Autor prac dotyczących reinterpretacji socjologicznej tradycij min.Capitalism and Modern Social Theory 1971) oraz teorii klas społecznych.Skupił się na budowie własnego systemu teoretycznego.Zasadniczą cechą teorii Gidensa jest dążenie do przezwyciężenia tradycyjnej opozycij jednostki i społeczeństwa , działania i struktury społecznej , która z działania się wyłania i na działanie z kolei wpływa , a także uwzględnia w analizie zjawisk społecznych wymiarów przestrzeni i czasu. Gidens przedstawił własną teorię zmiany społecznej , narodu - państwa i stosunków międzynarodowych , rozwoju osobowości.

6 Dokonał rozrachunku z marksizmem i wystąpił z krytyką postmodernizmu jako teorii społecznej.W latach 90 tych zaangażował się w sprawę odnowy brytyjskiej socjaldemokracij jako teoretyk " trzeciej drogi " i doradca T.Blaira.Opublikował także Socjologia.Zwięzłe lecz krytyczne wprowadzenie.

7 Źródła 1) Socjologia Przewodnik encyklopedyczny,wyd PWN,Warszawa2004 2) Europa w epoce globalnej Wyd.PWN. 2009 3) 4) 5)


Pobierz ppt "Anthony Giddens."

Podobne prezentacje


Reklamy Google