Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autorzy: Tomasz Krężelok i Wojciech Sawkiewicz

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autorzy: Tomasz Krężelok i Wojciech Sawkiewicz"— Zapis prezentacji:

1 Autorzy: Tomasz Krężelok i Wojciech Sawkiewicz
Henryk Sienkiewicz Autorzy: Tomasz Krężelok i Wojciech Sawkiewicz streszczenia.pl/img/authors/ PNG

2 Biografia Henryka Sienkiewicza
Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Pochodził z rodziny ziemiańskiej, a przez matkę był spokrewniony z największymi rodami szlacheckimi. henryk-sienkiewicz.eu/images/plonsk-01.jpg

3 W 1876 Sienkiewicz wyjechał do Ameryki
W 1876 Sienkiewicz wyjechał do Ameryki. Pisał stamtąd „Listy z podróży do Ameryki”. Sienkiewicz wrócił do kraju w 1879 roku. Od 1883 do 1888 roku pisarz pracował nad „Trylogią”. W 1890 roku odbył wyprawę do Afryki. Wiele lat później wrócił do tej podróży wspomnieniami pisząc „W pustyni i w puszczy”.

4 Henryk Sienkiewicz napisał również:
„Quo vadis” „Krzyżacy” „Bez dogmatu” „Rodzina Połanieckich” „Janko muzykant” „Pan Twardowski”

5 W 1914 roku wybuchła I wojna światowa.
Sienkiewicz wyjechał do Szwajcarii, gdzie organizował pomoc humanitarną dla Polaków. Działał w Generalnym Komitecie Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Współpracował z Ignacym Paderewskim.

6 Zmarł 15 listopada w 1916 roku w Vevey w Szwajcarii.

7 Jego prochy w 1924 roku sprowadzono do Warszawy, a dzień ich złożenia w krypcie katedry świętego Jana stał się świętem narodowym.

8 Jedną z największych nagród Henryka Sienkiewicza była Nagroda Nobla, którą otrzymał w 1905 roku, za powieść „Quo vadis”.

9 Cytaty i złote myśli Henryka Sienkiewicza:
Przyjaźń jak nieśmiertelnik - to blady kwiatek, ale nie więdnący nigdy. Kto kocha, ten wierzy. Miłość nie jest całkowicie ślepa, ale cierpi na daltonizm. Tylko bardzo małe świeczki gasną od westchnień. Łatwiej na świecie o filozofię, niż o dobrą radę. Nie rzeczywistość sama, ale serce, z jakim ku niej przystępujemy, daje rzeczom kształty i kolory.

10 Główne źródło: książka „W pustyni i w puszczy” wydanie 2 uzupełniane i rozszerzone wydawnictwo GREG Kraków. Strona 259 do 260. Zdjęcia nie podpisane pochodzą Grafiki Google.

11 Pytania do prezentacji:
Kiedy urodził się Henryk Sienkiewicz ? Jakie były jego 5 największych dzieł ? Za jaką powieść otrzymał Nagrodę Nobla? W którym roku otrzymał Nagrodę Nobla ? Gdzie udał się w 1876 roku ? Kiedy wrócił do Polski ? Gdzie wyjechał podczas I wojny światowej ? Z kim współpracował w Szwajcarii ? Gdzie i kiedy umarł ? Gdzie spoczywają jego prochy ?

12 KONIEC

13 Odpowiedzi na pytania:
Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku. Listy z podróży do Ameryki, „Quo vadis”, „Krzyżacy”, „W pustyni i w puszczy” i „Trylogia”. „Quo vadis”. 1905 r. Do Ameryki. 1879 r. Do Szwajcarii. Z Ignacym Paderewskim. W Vevey w Szwajcarii, 15 listopada 1916 roku. W Warszawie w krypcie katedry św. Jana.


Pobierz ppt "Autorzy: Tomasz Krężelok i Wojciech Sawkiewicz"

Podobne prezentacje


Reklamy Google