Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

,,W pustyni i w puszczy”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: ",,W pustyni i w puszczy”."— Zapis prezentacji:

1 ,,W pustyni i w puszczy”

2 W pustyni i w puszczy – powieść dla młodzieży z 1911 autorstwa Henryka Sienkiewicza. Książka opowiada o przygodach Stasia Tarkowskiego i Nel Rawlison w Afryce.

3 Bohaterowie główni: Stanisław Tarkowski – czternastoletni Polak. Syn jednego z inżynierów zatrudnionych przy budowie Kanału Sueskiego. Nel Rawlison – ośmioletnia Angielka, córka jednego z inżynierów zatrudnionych przy budowie Kanału Sueskiego.

4 Bohaterowie drugoplanowi:
Kali – murzyński służący i towarzysz dzieci, przywódca Wa-Himów (przypuszczalnie Szylluka).

5 Mea – murzyńska służąca, pochodząca z plemienia Dinka
Mea – murzyńska służąca, pochodząca z plemienia Dinka. Miała długie nogi, była smukła i szczupła. Została ofiarowana Nel po śmierci Dinah, kiedy dziewczynce zabrakło piastunki. Wychowywała się nad brzegiem Nilu. Była bardzo przywiązana do Nel i zakochała się w Kalim. Chciała umrzeć razem z nim, kiedy razem w czasie ostatniego etapu konali z pragnienia na pustyni.

6 Chamis – uczestniczył w porwaniu Stasia i Nel
Chamis – uczestniczył w porwaniu Stasia i Nel. Przedtem był służącym ojców Nel i Stasia. Za jego pośrednictwem porwane zostały dzieci. Przy porwaniu nie okazywał żadnych uczuć w stosunku do dzieci, dlatego Staś zabił go bez skrupułów. W ekranizacjach książki jego postać została wybielona: ma opory przy porwaniu i dobrze traktuje dzieci, a ginie od noża Gebhra, ratując Nel. Idrys – jeden z Beduinów, służący Mahdiemu, Gebhr – groźny towarzysz i brat Idrysa; nie był tak miły dla dzieci, jak Idrys, który zawsze mówił, żeby nie czynić im niczego złego.

7 Zwierzęta: King – słoń uratowany przez Stasia i Nel, King w języku angielskim oznacza -król. Saba – pies rasy mastif, towarzyszący dzieciom; Saba w języku arabskim oznacza "lew".

8

9 Streszczenie Główni bohaterowie, czternastoletni Staś Tarkowski i ośmioletnia Nel Rawlison, zostają porwani przez Beduinów i zawiezieni do Chartumu, gdzie swoją siedzibę ma Mahdi - przywódca powstania przeciwko anglikom trudem znoszą uciążliwą podróż przez pustynię. W Chartumie okazuje się, że muszą jechać dalej - Mahdi poleca porywaczom, by zawieźli dzieci do Smaina, który zaproponuje anglikom oddanie ich w zamian za swoją żonę, Fatmę, i jego dzieci. Staś i Nel zostają tym samym skazani na śmierć - okrutny przywódca powstania spodziewa się, ze zginą w tropikalnej dżungli z powodu febry lub malarii. Tymczasem Staś zabija porywaczy i wraz z Murzynami, Kalim i Meą, próbują dotrzeć do ludzkich siedzib. Bohaterowie przeżywają wiele przygód, poznają rośliny i zwierzęta Czarnego Lądu, pokonują liczne niebezpieczeństwa, z których największa to febra, na którą zapada Nel. Dzięki odwadze i wiedzy Stasia udaje im się powrócić do ojców. W Epilogu jest informacja, że Staś i Nel pobrali się.

10 Henryk Sienkiewicz

11 Informacje: Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz
Urodził się w zubożałej rodzinie szlacheckiej, w rosyjsko-rządził Polską , Sienkiewicz pisał powieści historyczne przedstawione w Rzeczpospolitej (Rzeczpospolita Polska, lub Commonwealth). Wiele z jego powieści były najpierw w odcinkach w gazetach, a nawet dziś są jeszcze w druku. Urodzony Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz 5 maja 1846 Woli Okrzejskiej , Kongres Polska ( ) Zmarł 15 listopada 1916 (w wieku 70), Vevey , Szwajcaria( ) Zawód Powieściopisarz Nagrody Nagroda nobla w dziedzinie literatury

12 Ciekawostki Pierwowzorem Stasia był jedyny syn polskiego inżyniera – Mieczysława Gieniusza – pracującego przy budowie Kanału Sueskiego. Chłopca porwali handlarze niewolników. Nigdy go nie odnaleziono. Pierwowzorem Nel była 10-letnia adoptowana córka przyjaciela Sienkiewicza – Wandzia Ulanowska Inspiracją dla charakteru stosunków łączących Stasia i Nel były relacje dwojga dziecięcych bohaterów powieści Jeanie Gould Gwiazda przewodnia, na którą Sienkiewicz natrafił u swojej znajomej – Teofili Szumlańskiej.

13 Wykonała Maja Pękała 5a Szkoła Podstawowa im. Marii Kann w Warszawie
KONIEC Wykonała Maja Pękała 5a Szkoła Podstawowa im. Marii Kann w Warszawie


Pobierz ppt ",,W pustyni i w puszczy”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google