Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Henryk Sienkiewicz- życie i twórczość

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Henryk Sienkiewicz- życie i twórczość"— Zapis prezentacji:

1 Henryk Sienkiewicz- życie i twórczość

2 Urodził się we wsi Wola Okrzejska w ziemi Łukowskiej w zubożałej rodzinie szlacheckiej, pieczętującej się herbem Oszyk, po mieczu wywodzącej się z Tatarów osiadłych na Litwie. Jego rodzicami byli Józef Sienkiewicz ( ) i Stefania Sienkiewicz z domu Cieciszowska ( ). Był jednym z sześciorga dzieci (cztery siostry i brat)[3]. Wola Okrzejska należała do babki pisarza, Felicjany Cieciszowskiej. Został ochrzczony w sąsiedniej miejscowości Okrzeja w kościele pw. św. Piotra i Pawła[4], w kościele ufundowanym przez prababkę pisarza. Rodzina z czasem przeniosła się do Grotek, potem do Wygnanowa, Potkanny koło Przytyka, następnie do Grabowców i Wężyczyna, by ostatecznie od roku zamieszkać w Warszawie.

3 Gimnazjum i studia wyższe (w Szkole Głównej) ukończył w Warszawie
Gimnazjum i studia wyższe (w Szkole Głównej) ukończył w Warszawie. Działalność literacką rozpoczął dość wcześnie, już w roku 1867 pisząc krytyki literackie, felietony na aktualne tematy, wreszcie nowele. Zarówno świetna forma tych krótkich opowiadań, jak i zawarta w nich myśl postępowa i patriotyczna zjednały młodemu pisarzowi wielki rozgłos. W nieco późniejszym okresie stworzył prawdziwe arcydzieła nowelistyki. 

4 W Szczawnicy po raz pierwszy spotkał swoją przyszłą żonę Marię Szetkiewiczównę. Na wiadomość, że rodzina Szetkiewiczów wybiera się do Wenecji, ruszył za nimi i tam poznał Marię bliżej. 18 sierpnia 1881 roku odbył się ich ślub w kościele Zgromadzenia Panien Kanoniczek przy placu Teatralnym (dziś nie istnieje). Z małżeństwa tego pochodzą dzieci: Henryk Józef i Jadwiga Maria. Małżeństwo nie trwało długo, gdyż 19 października 1885 roku[5] w wieku 31 lat Maria zmarła na gruźlicę.

5 Po podróży do Ameryki talent Sienkiewicza osiąga pełnię swego rozwoju: w latach ukazuje się Trylogia czyli „Ogniem i mieczem”, „Potop” i „pan Wołodyjowski”. Ten wielki cykl powieści historycznych wywarł olbrzymi wpływ na społeczeństwo, bo chociaż przedstawiał czasy odległe – budził i podtrzymywał wolę oporu przeciw zaborcom. Trylogia przyniosła Sienkiewiczowi sławę, jakiej nie zdobył dotąd żaden polski pisarz.

6 W jego życiu prywatnym pojawiła się Maria Romanowska, przybrana córka odesskiego bogacza Wołodkowicza. Ślub odbył się 11 listopada 1893 roku, jednak w niedługim czasie (miesiąc) panna młoda opuściła męża. Sienkiewicz uzyskał papieskie potwierdzenie niezaistnienia sakramentu małżeństwa . W tym też czasie napisał powieść Rodzina Połanieckich(październik 1894).

7 Talent pisarza nadal się wzbogacał, powstają nowe wielkie powieści historyczne: Quo vadis (Dokąd idziesz 1896) i Krzyżacy (1900). Sienkiewicz zdobywa światową sławę. Jego dzieła, tłumaczone na wiele języków, rozchodzą się w dużych nakładach w krajach europejskich, w Ameryce, a nawet w Azji i Afryce (Egipt).  

8 W 1904 roku poślubił swą cioteczną siostrzenicę Marię Babską
W 1904 roku poślubił swą cioteczną siostrzenicę Marię Babską. W 1905 roku otrzymał nagrodę Nobla za całokształt twórczości. W przemówieniu wygłaszanym z tej okazji Sienkiewicz mówił, że zaszczyt ten jest szczególnie cenny dla syna Polski. Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysięcznych dowodów, że żyje. Dodał też Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać. W Kurierze Warszawskim ukazała się w 1910 w odcinkach jego powieść dla młodzieży W pustyni i w puszczy.

9 Po wybuchu wojny Henryk Sienkiewicz wyjechał do Szwajcarii
Po wybuchu wojny Henryk Sienkiewicz wyjechał do Szwajcarii. Wraz z Ignacym Janem Paderewskim był jednym z współzałożycieli Szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Zmarł w Vevey 15 listopada 1916, gdzie go pochowano.

10 Jego najsłynniejsze nowele to : 18 72 Humoreski z teki Worszyłły, 1875 Stary Sługa, 1876 Hania, Selim Mirza, 1877 Szkice Węglem, 1878 Janko Muzykant, 1880 Z pamiętnika poznańskiego nauczyciel1880a, Niewola Tatarska, Za Chlebem, 1880 Orso, Latarnik, 1882 Bartek Zwycięzca, 1882 Jamioł, Sachem, Wspomnienie z Maripozy 1880 Niewola Tatarska,

11 Jego najsłynniejsze powieści to; Na Marne, Trylogia: Ogniem i Mieczem, Potop i 1888 Pan Wołodyjowski; 1891 Bez dogmatu, 1894 Rodzina Połanieckich, 1896 Quo vadis, 1900 Krzyżacy, 1906 Na polu chwały, 1910 Wiry, 1912 W pustyni i w puszczy.

12 Dziękuje za obejrzenie prezentacji Kornelia Fąkała.
Koniec Dziękuje za obejrzenie prezentacji Kornelia Fąkała.


Pobierz ppt "Henryk Sienkiewicz- życie i twórczość"

Podobne prezentacje


Reklamy Google