Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Alfred Nobel szwedzki chemik i wynalazca

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Alfred Nobel szwedzki chemik i wynalazca"— Zapis prezentacji:

1 Alfred Nobel 1833 - 1896 szwedzki chemik i wynalazca
Jego najbardziej znanym i najważniejszym osiągnięciem było wynalezienie dynamitu. Niestety nie przewidział, że dynamit będzie wykorzystywany nie tylko w celach pokojowych ( w budownictwie dróg, kolei, w kopalniach) lecz i podczas działań wojennych jako środek służący do niszczenia i zabijania. 

2 Nagrody są przyznawane zawsze
Aby zrekompensować światu szkodliwość swego wynalazku w swej ostatniej woli Nobel przeznaczył cały majątek o wartości około 31,5 mln koron szwedzkich na nagrody dla naukowców, artystów i polityków działającyc na rzecz ludzkości i pokoju. Pierwsza uroczystość wręczenia Nagrody Nobla miała miejsce w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie w 1901 roku. Nagrody są przyznawane zawsze 10 grudnia - w rocznicę śmierci A. Nobla.

3 Corocznie, od 1901 roku, Nagrody Nobla przyznawane są w następujących dziedzinach:
Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki Nagroda Nobla w dziedzinie chemii Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny Nagroda Nobla w dziedzinie literatury Pokojowa Nagroda Nobla  Od 1968 roku Bank Szwecji przyznaje nagrodę imienia Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii

4 Nagrody Nobla przyznane Polakom
1903 — Maria Skłodowska-Curie w dziedzinie fizyki łącznie z Henri Becquerelem i mężem Piotrem Curie 1905 — Henryk Sienkiewicz w dziedzinie literatury 1911 — Maria Skłodowska-Curie w dziedzinie chemii 1924 — Władysław Reymont w dziedzinie literatury 1980 — Czesław Miłosz w dziedzinie literatury 1983 — Lech Wałęsa Pokojowa Nagroda Nobla 1996 — Wisława Szymborska w dziedzinie literatury

5 Maria Skłodowska – Curie 1867 - 1934
Wybitna uczona urodzona w Polsce, większość życia i kariery naukowej spędziła we Francji. Zajmowała się badaniami z zakresu fizyki i chemii. Do jej największych dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków: radu i polonu. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze w świecie badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Była prekursorem nowej gałęzi chemii - radiochemii. Po raz pierwszy Nagrodę Nobla otrzymała w roku z fizyki wraz z mężem Piotrem Curie za badania nad odkrytym przez Antoine Henri Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, a drugi raz w roku z chemii za wydzielenie czystego radu. Do dzisiaj pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie !!!

6 Jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich
Henryk Sienkiewicz Pseudonim Litwos urodził się w Woli Okrzejskiej. Zmarł w Szwajcarii Polski powieściopisarz i publicysta. Studiował prawo i nauki filologiczno-historyczne w Warszawie. Dwa lata spędził w Ameryce Północnej. Pozostawił „Listy z podróży do Ameryki”. Dużo podróżował – głównie po Europie Zachodniej, był także na wyprawie myśliwskiej w Zanzibarze. Autor m.in. „Trylogii” i „W pustyni i w puszczy”. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1905 za "całokształt twórczości". Jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich przełomu XIX i XX wieku.

7 Nagrodę Nobla otrzymał za czterotomową powieść „Chłopi”
Władysław Reymont Władysław Stanisław Reymont urodził się 7 maja 1867 we wsi Kobiele Wielkie k. Radomska. Zmarł 5 grudnia w Warszawie. Właściwie to Stanisław Władysław Rejment. Syn wiejskiego organisty, od 1880 mieszkał w Warszawie, gdzie był m.in. uczniem krawieckim. Polski pisarz, prozaik i nowelista. Nagrodę Nobla otrzymał za czterotomową powieść „Chłopi”

8 Czesław Miłosz Urodził się na Litwie zmarł w Krakowie. Polski oraz litewski poeta, laureat literackiej nagrody Nobla w 1980 roku. Otrzymał tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Jedna z najwybitniejszych postaci polskiej kultury. "Poeta wieku, poeta myśli trudnej, przewodnik duchowy, nauczyciel wiary, filar polskiej kultury" - tak na wieść o jego śmierci wypowiadali się jego przyjaciele i znawcy jego twórczości, podkreślając, że odejście poety to niepowetowana strata dla Polski.

9 był prezydentem Polski.
Lech Wałęsa Urodził się 29 września 1943roku. Polski działacz związkowy, polityk, wykształcenie zawodowe, z zawodu elektryk. Absolwent Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Lipnie. Był członkiem stoczniowego komitetu strajkowego w czasie tzw. wydarzeń grudniowych na Wybrzeżu w 1970 r. Od 1980 r. do 1990 r. był przewodniczącym związku zawodowego "Solidarność" W czasie stanu wojennego był internowany. Przewodniczył stronie solidarnościowej podczas obrad „okrągłego stołu". W latach był prezydentem Polski.

10 Wisława Szymborska Urodzona 2 lipca polska poetka i krytyk literacki, a także tłumaczka literatury francuskiej. Od 1931 mieszka w Krakowie. W 1988 współzakładała Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Twórczość Szymborskiej cechuje precyzja i oszczędność słowa, język potoczny, posługiwanie się ironią i paradoksem, treści filozoficzne. Nagrodę Nobla otrzymała w 1996 roku za „poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".

11 Warto wiedzieć…

12 Józef Rotblat Polski fizyk i radiobiolog. W 1939 roku wyjechał do Liverpoolu na stypendium, gdzie zastała go wojna. Otrzymał obywatelstwo brytyjskie. Przyczynił się do budowy bomby atomowej, ale całe życie poświęcił walce o pokój. Zawsze podkreślał, że zaangażował się w projekt budowy broni jądrowej, ponieważ obawiał się, że Hitler może ją zbudować pierwszy. Kiedy jednak okazało się, że Niemcy nie są w stanie skonstruować bomby atomowej, profesor Rotblat wycofał się z prac nad bombą. Doprowadził do powstania ruchu pacyfistycznego * Pugwash W 1995 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Do końca życia świetnie mówił po polsku i podkreślał swoje związki z polskością, akcentując iż jest Polakiem z brytyjskim paszportem.. * ruch pacyfistyczny - ruch społeczno-polityczny dążący do pokoju, potępiający wszelkie wojny

13 koniec w prezentacji wykorzystano materiały z artykułu „Polscy Nobliści” Portalu DumnizPolski.pl tworzonego przez Dominus.net.pl Opracowanie: Wiesława Ciuksza


Pobierz ppt "Alfred Nobel szwedzki chemik i wynalazca"

Podobne prezentacje


Reklamy Google