Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Janusz Korczak- człowiek ze złotym sercem

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Janusz Korczak- człowiek ze złotym sercem"— Zapis prezentacji:

1 Janusz Korczak- człowiek ze złotym sercem
Janusz Korczak i ja Autorka: Maja Kaczyńska

2 Janusz Korczak- dzieciństwo i studia
Janusz Korczak, a właściwie Henryk Goldszmit urodził się w Warszawie, 22 lipca 1878r (lub 1879). Był synem Józefa i Cecylii z domu Gębickich. W wieku piętnastu lat napisał w swoim pamiętniku, że wpadł w furię czytania i tylko książka się dla niego liczyła. 26 kwietnia 1896r zmarł ojciec Korczaka. Jego syn, żeby pomóc rodzinie się utrzymać po stracie ojca, dawał dzieciom korepetycje. Studiował na Wydziale Lekarskim Cesarskiego Uniwersytetu w Warszawie sześć lat (powtórzył pierwszy rok). W latach 1903–1912 pracował jako pediatra w Szpitalu Dla Dzieci im. Bersonów i Baumanów jako pediatra. 23 marca 1905r otrzymał dyplom lekarza. Grób Józefa Goldszmita na cmentarzu żydowskim →

3 Dom Korczaka Rodzina Goldszmitów mieszkała przy ulicach: Bielańska 18, w roku 1881 przeprowadziła się na Krakowskie Przedmieście 77, w zamieszkali na ul. Miodowej 19, pl. Krasińskich 3, Nowosenatorska 6 (dziś Moliera), na Świętojerskiej i na Leszno 18 mieszkanie 10.Mieszkał razem z rodzicami (Celiną i Józefem), siostrą Anną, babcią ze strony matki- Emilią.

4 Działalność na terenie
Warszawskiego Getta Getto Warszawskie zostało utworzone w 1940r. przez władze hitlerowskie. Janusz Korczak ostatnie chwile spędził właśnie w Warszawskim Getcie, gdzie tworzył swój pamiętnik. Nie pisał w swoim pamiętniku prawie 2,5 roku, wszystko dlatego, że opiekował się dziećmi z Domu Sierot. Dom dla ← Sierot.

5 Człowiek ze złotym sercem- -śmierć z dziećmi w Treblince
Janusz Korczak dobrowolnie poszedł do Treblinki, razem ze swoimi wychowankami. Był to bardzo szlachetny czyn, ponieważ nie każdy poszedłby tam z własnej woli. Zmarł 6 sierpnia 1942 r.

6 Dziękuję za obejrzenie!
Źródła informacji Informacje zostały napisane na podstawie Wikipedii. Zdjęcie grobu ojca Janusza Korczaka zostało zrobione przez Mzungu. Wszystkie zdjęcia zostały pobrane z Wikipedii. Zdjęcie tabliczki z napisem „Treblinka” zostało zrobione przez David Shankbone. Dziękuję za obejrzenie!


Pobierz ppt "Janusz Korczak- człowiek ze złotym sercem"

Podobne prezentacje


Reklamy Google