Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Henryk Sienkiwicz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Henryk Sienkiwicz."— Zapis prezentacji:

1 Henryk Sienkiwicz

2 Dziecinstwo Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz urodzil sie w Woli Okrzejskiej, Imperium Rosyjskie. Pochodzil ze Polskej rodziny ziemianskiej, osiadłej w Warszawie w roku Byl synem Józef Sienkiewicza i Stefani Sienkiewicz, byl rowniez jednym z sześciorga dzieci, mial cztery siostry i brata. Po prawej stronje dom rodziny Sienkiewiczow.

3 Nauka W 1955 roku, Henryk Sienkiewicz osiadl w Warszawie zeby isc do gimnazjum. Po ukonczeniu gimnazjum Henryk Sienkiewicz studiował prawo, filologię i historię w Szkole Głównej i na Uniwersytecie Warszawskim. Studiowal on tam od roku 1966 do Po prawej stronje Uniwersytet Warszawski

4 Rodzina Henryka Sienkiwicza
W 1881 ozenil sie z Marią Szetkiewiczówną, rok pozniej urodzil im sie pierwszy syn, Jósef. Dwa lata pozniej urodzila im sie córka, Jadwiga. W 1885 zmarla zona Henryka, Maria. Po prawej: Maria Szetkiewiczówna, Jósef Sienkiwicz, Jadwiga Sienkiwicz

5 Praca zagraniczna W okresie pracowal jako krytyk literacki w ”Wieńcu” i ”Przeglądzie Tygodniowym”. W latach pracował jako reporter i felietonista, był współwłaścicielem dwutygodnika ”Niwa”, a takze redaktorem dziennika ”Słowo”. W latach jako korespondent Gazety Polskiej mieszkal w Ameryce Północnej. Podczas pobytu w Ameryce Północnej podjal wraz z grupa przyjaciól próbe stworzenia w Kalifornii komuny rolnej.

6 Debiut Wielkim debiutem Henryka Sienkiewicza była powiesc ”Na marne”, która ukazała się w roku. Pod pseudonimem Litwos wydal rowniez nowele"Humoreski z teki Worszylly"

7 Podroze na calym swiecie.
W ciagu swojego zycia, Henryk Sienkiewicz podrozowal po świecie. W 1886 odwiedził on kraje: Turcja, Grecja, Wlochy, Hiszpania a w 1891 roku udal sie na trzymiesieczna wyprawe do Afryki.

8 Kariera pisarza W 1884 wydal powiesc ”Ogniem i miecze”, ”Potop” a dwa lata pozniej ”Pan Wołodyjowski”. Te trzy powiesci wchodza w sklad trylogi. Na podstawie trylogii zrobiono filmy, pod tym samym tytulem. W 1911 napisal powiesc "W pustyni i w puszczy" ktora to zostala dwukrotnie sfilmowana: w przez Wladyslawa Slesickiego i w 2001 roku przez Gavina Hooda. Oba filmy ukazaly sie pod tym samym tytulem co ksiazka.

9 Nagroda Nobla W 1905, Henryk Sienkiwicz dostal nagrode Nobla za powiesc, ”Quo Vadis”. ”Quo Vadis jest jedna z najslawniejszych powiesc Henryk Sienkiwicza. Powiesc rozgrywa się głównie w Rzymie, podczas końcowych 6 lat panowania Nerona.

10 Smierc wielkiego pisarza
Pod koniec swojego zycia, Henryk Sienkiewicz przeprowadzil sie do Vevey w Szwajcari. Zmarl 15 listopada 1916 w Vevey. W 1924 miało miejsce uroczyste sprowadzenie prochów pisarza do Polski, a 27 pazdziernika 1924 nastąpił ponowny pogrzeb Sienkiewicza w katedrze św. Jana w Warszawie.


Pobierz ppt "Henryk Sienkiwicz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google