Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WIECZNE MIASTO RZYM.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WIECZNE MIASTO RZYM."— Zapis prezentacji:

1 WIECZNE MIASTO RZYM

2 Miejscem narodzin cywilizacji starożytnego Rzymu był położony nad Morzem Śródziemnym Półwysep Apeniński, zwany także Italią.

3 Nowy władca wrzucił chłopców w wiklinowym koszu do Tybru.
Według legendy Rzym został założony w 753r. pne przez dwóch braci Romulusa i Remusa - wnuków króla Lacjum, który utracił koronę, gdy dzieci były jeszcze bardzo małe. Nowy władca wrzucił chłopców w wiklinowym koszu do Tybru. Na brzegu rzeki dzieci znalazła wilczyca, która je przygarnęła i wykarmiła.

4

5 Kapitol - mieści się w nim rzeźba wilczycy karmiącej Romulusa i Remusa

6 POŁOŻENIE Rzym jest położony na terenie pagórkowatym, z tego względu zyskał miano „miasta na siedmiu wzgórzach”. Zakole Tybru tuż przy wyspie dawało wygodny port, do którego przybijać mogły fenickie i greckie statki z różnego rodzaju towarami. Biegł tamtędy ważny szlak handlowy, łączący południową część Italii z północną. Zamieszkiwali go Latynowie. Zajmowali się oni uprawą pszenicy, prosa, warzyw, winorośli, oliwek i drzew owocowych.

7

8

9 Przez pierwsze 250 lat swego istnienia Rzym był monarchią.
W ciągu wielu wieków Rzym przekształcił się w stolicę państwa i największe miasto starożytnego świata. Przez pierwsze 250 lat swego istnienia Rzym był monarchią. Przodowała przede wszystkim kultura etruska, ale nie brakowało również wpływów greckich i fenickich. Mimo połączenia nie zaniknął odrębny język i kultura latyńska.

10

11 Pierwsi Rzymianie zamieszkiwali w zwykłych chatach
Pierwsi Rzymianie zamieszkiwali w zwykłych chatach. Z czasem ich domy stawały się dużo większe i bogatsze w pomieszczenia.

12

13 Osada palatyńska połączyła się z drugą wioską, zamieszkałą przez Sabinów, skupioną na zboczach Kwirynału i Kapitolu. Oddzielające te dwie wspólnoty bagno zasypano i w ten sposób powstało Forum Romanum , czyli Plac Miejski. To właśnie tam świętowano uroczystości religijne i państwowe.

14 Forum Romanum

15 Łuk Tryumfalny Konstantyna

16

17 „Panteon – najsłynniejsza budowla świata”
został wzniesiony przez Agrypę w latach rok pne. Nazwa oznacza świątynię wszystkich bogów. W środku budowli znajdowało się siedem nisz, w których umieszczone były posągi bogów: Marsa, Wenus, Merkurego, Jowisza, Księżyca, Słońca i Saturna. Podobnie pięknych budowli do dziś pozostało bardzo wiele.

18

19 Zamek i Most Anioła

20 Łaźnie we własnych domach posiadali tylko najbogatsi, pozostali Rzymianie korzystali z term, czyli łaźni publicznych. ruiny łaźni

21 Po upadku monarchii Rzym stopniowo podupadał
Po upadku monarchii Rzym stopniowo podupadał. Wyniszczały go spory wewnętrzne oraz wojny z Ekwami i Wolskami. Wewnętrzne spory złagodziło wprowadzenie około 450 r. p.n.e. Prawa Dwunastu Tablic.

22 W pierwszym półwieczu po upadku monarchii doszło również do powstania podstawowych instytucji republikańskich, stanowiących o charakterze tego państwa na następne lata. Władzę wykonawczą w miejsce monarchii przejęło dwóch konsulów wybieranych na okres jednego roku.

23 Gajusz Juliusz Cezar (12 lipca 100 pne - 15 marca 44 pne) rzymski mówca, pisarz, polityk, członek stronnictwa popularów, jeden z najwybitniejszych wodzów starożytności. Odegrał główną rolę w przekształceniu Republiki Rzymskiej w Cesarstwo.

24 Początkowo urzędy mogli obejmować tylko patrycjusze
Początkowo urzędy mogli obejmować tylko patrycjusze. Pierwszym ustępstwem na rzecz plebejuszy było powołanie trybuna ludowego Dzięki prawu weta mógł blokować postanowienia niekorzystne dla plebsu.

25

26 W czasach cesarstwa Rzym liczył ponad milion mieszkańców
W czasach cesarstwa Rzym liczył ponad milion mieszkańców. Ich środkiem płatniczym były monety.

27 „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”
Rzymska sieć dróg była jednym z największych osiągnięć starożytnych inżynierów Liczne tunele i kamienne mosty przetrwały do dziś.

28 Dorobek literacki Rzymian nie ustępował twórczości Greków
Dorobek literacki Rzymian nie ustępował twórczości Greków. Najbardziej znani poeci to: Wergiliusz Horacy Owidiusz

29 Najważniejszym bogiem Rzymian był Jowisz, potem Junona, Minerwa , Mars i Westa

30 Pierwsza wojna punicka zakończyła się zajęciem Sycylii przez Rzym, a wkrótce po jej zakończeniu opanowaniem dawnych terenów kartagińskich na Sardynii i Korsyce. Druga stanowiła największą w dziejach miasta próbę militarną.

31

32 W starciach z genialnym wodzem kartagińskim – Hannibalem – poległa ogromna część wojsk rzymskich, lecz wojna ta zakończyła się ich zwycięstwem. Trzecia z wojen punickich była już tylko dobiciem niegdyś wspaniałego miasta Kartaginy, które w 146 p. n. e. zostało zburzone, a ziemię na której stało posypano solą, by nic nigdy już na niej nie wyrosło.

33 Amfiteatr Flawiuszów, czyli Koloseum - został wzniesiony w latach 70 – 82 n.e. Mógł pomieścić ludzi. Na olbrzymiej arenie odbywały się walki gladiatorów, niewolników ze zwierzętami oraz widowiska. Rzymianie lubili się bawić.

34

35

36

37 W I w n. e. w Palestynie nauki głosił Jezus Chrystus. W III w n. e
W I w n.e. w Palestynie nauki głosił Jezus Chrystus. W III w n.e. rozpoczęły się liczne prześladowania chrześcijan, również w Imperium Rzymskim. Na pocz. IV w n.e. Konstantyn Wielki zrównał prawa chrześcijan z prawami wyznawców innych religii W 392 r. n.e. Teodozjusz Wielki ogłosił chrześcijaństwo religią panującą.

38 Bazylika Św. Piotra

39

40 Rzym nieustannie się rozwijał, aż do dzisiejszych dni
Rzym nieustannie się rozwijał, aż do dzisiejszych dni. Obecnie jest stolicą Włoch.

41 Dziękuję za obejrzenie Michał Piszczek If


Pobierz ppt "WIECZNE MIASTO RZYM."

Podobne prezentacje


Reklamy Google