Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WŁOCHY Opracowała: Izabela Pękala.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WŁOCHY Opracowała: Izabela Pękala."— Zapis prezentacji:

1 WŁOCHY Opracowała: Izabela Pękala

2 Państwo WŁOCHY Położenie - Europa południowa, półwysep wychodzący w Morze Śródziemne, na północny wschód od Tunezji Sąsiedzi - Austria 430 km; Francja 488 km; San Marino 39 km; Słowenia 232 km; Szwajcaria 740 km; Watykan 3,2 km Skład etniczny - Włosi, na północy niewielkie grupy Niemców, Francuzów i Słoweńców oraz Albańczyków i Greków na południu Wyznania - głównie katolicy, niewielkie społeczności protestanckie i żydowskie, rosnąca liczba imigrantów muzułmańskich Waluta - 1 euro (€) = 100 centów Język – włoski Największe miasta - Mediolan, Neapol, Turyn, Palermo, Florencja, Bari, Katania Ustrój polityczny – republika Święta narodowe - rocznica ustanowienia republiki, 2 czerwca (1946)

3 Zabytki We Włoszech jest dużo ciekawych zabytków, które można zobaczyć np.: KRZYWA WIEŻA W PIZIE KOLOSEUM

4 Wenecja Wenecja to miasto położone na licznych bagnistych wyspach na Morzu Adriatyckim. Z tego względu jest to miasto kanałów – w większości transport odbywa się drogą wodną lub pieszo. Najpopularniejszym środkiem lokomocji jest vaporetto (tramwaj wodny). W XX wieku wyspy połączono linią kolejową i autostradą.

5 Wezuwiusz Wezuwiusz przeraża wielkością
i straszy często wydobywającym się dymem. Jest najbardziej znanym w Europie wulkanem i znajduje się na liście pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata.

6 KUCHNIA WŁOSKA Kuchnia włoska – jedna z dwóch najbardziej popularnych kuchni europejskich obok kuchni francuskiej. Charakterystyczne włoskie potrawy to np.:

7 Sport Każdy Włoch wie, że sportem numer jeden w Italii jest nic innego jak piłka nożna. Włosi to z resztą mistrzowie świata z roku Nic więc dziwnego w tym, że prawie każdy hotel, bądź apartament posiada przy sobie małe boiska.

8 E - TWINNING Na zajęciach e – Twinningu, pani zrobiła nam dzień WŁOSKI. Skonsumowaliśmy potrawę, która jest charakterystyczna dla Włoch, a tą potrawą okazała się PIZZA.

9 Sprawdź się! Z czym kojarzysz Włochy? Ile centów to jedno euro?
Wymień przynajmniej dwa zabytki Włoch. Jakie potrawy są charakterystyczne dla Włoch. W którym roku Włosi zdobyli mistrzostwo świata w piłce nożnej?

10 Opracowała: Izabela Pękala
KONIEC Opracowała: Izabela Pękala


Pobierz ppt "WŁOCHY Opracowała: Izabela Pękala."

Podobne prezentacje


Reklamy Google