Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Starożytne cywilizacje.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Starożytne cywilizacje."— Zapis prezentacji:

1 Starożytne cywilizacje

2 Egipt Grecja Dodatki Dodatki

3 Egipt Delta Nilu i doliny wzdłuż jego dolnego biegu były terenami intensywnej kolonizacji już w epoce neolitu. Pod koniec IV tysiąclecia na obszarze dzisiejszego Egiptu powstały dwa niezależne organizmy państwowe: Górny Egipt i Dolny Egipt.

4 Egipt Według Manetona około 3000 roku p.n.e. władca Górnego Egiptu Menes dokonał podboju północnego sąsiada i doprowadził do połączenia obu części Egiptu w jedno silne państwo. Prawdopodobnie jednak proces jednoczenia trwał znacznie dłużej i obejmował okres panowania dwóch pierwszych dynastii, czyli mniej więcej XXIX i XXVIII stulecie p.n.e. Stolicą Egiptu zostało wzniesione wówczas miasto Memfis, położone na południowym skraju delty Nilu.

5 Grecja Od początku VIII wieku p.n.e.na całym obszarze Grecji bujnie rozwijały się miasta-państwa(polis) rządzone przez grupy miejscowych arystokratów. Na czele oligarchii sprawującej władzę stał wybierany z jej grona basileus, utożamiany w późniejszych przekazach historycznych z królem. Granice miast- państw obejmowały nie tylko zwartą zabudowę otoczoną murami , ale również okoliczne wsie , zamieszkiwane przeważnie przez pojedyncze rody. Poczucie przynależności do wspólnoty narodowej wykraczałodaleko poza terytorium polis.

6 Grecja Od 776 roku p. n. e. W elidzkim mieście Olimpia odbywały się co cztery lata igrzyska sportowe ku czci Zeusa, w których uczestniczyli zawodnicy z większości greckich państewek. Z czasem ta religijna uroczystość przyjęła stały regulamin zawodów, które zwykło się nazywać olimpiadą. Podobne ponad regionalne znaczenie miała wyrocznia Apollina w Delfach, do której zwracano się z zapytaniami o przyszłość bądź z prośbami o wskazanie dogodnych miejsc na założenie kolonii.

7 Sfinks - jest najbardziej charakterystycznym elementem architektury starożytnego Egiptu
Płaskorzeźba na grobie Agamemnona Piramida w Gizie

8 Olimpia- tutaj odbywały się starożytne igrzyska
Akropol-świątynia Ateny Delfy-tutaj głoszone były słynne przepowiednie delfickie


Pobierz ppt "Starożytne cywilizacje."

Podobne prezentacje


Reklamy Google