Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Piastowskim Szlakiem”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Piastowskim Szlakiem”"— Zapis prezentacji:

1 „Piastowskim Szlakiem”
Program Szkoła Przyszłości w gminach Ziemi Łukowskiej realizowany w ramach EFS

2

3 Szlak Piastowski to atrakcyjna trasa turystyczna łącząca trzy
Grody stołeczne z okresu wczesnopiastowskiego: Poznań, Gniezno I Kruszwicę - miasta do dziś zasobne w cenne pamiątki historyczne i zabytki dziedzictwa kulturowego. Szlak Piastowski od lat należy do najpopularniejszych w kraju Tras wycieczkowych. Przebieg szlaku nie jest jednoznacznie wyznaczony i składa się z trasy głównej, prowadzącej z Poznania do Inowrocławia przez Gniezno i Kruszwicę oraz kilku tras pobocznych łączących rozrzucone po Wielkopolsce, Pałukach Żnińskich i Kujawach, pełne ciekawych zabytków, mniejsze miejscowości m.in. Biskupin, Żnin, Lubostroń, Czerniejewo, Giecz.

4 KRUSZWICA Kruszwica to miasto na wschodnim skraju Pojezierza Gnieźnieńskiego, na dwóch brzegach jeziora Gopło połączonych mostem. Kruszwica to jeden z najważniejszych ośrodków osadniczych w okresie tworzenia się Państwa Polskiego, być może stolica plemiennego państwa Goplan. W XI-XII w. była znaczną osada i siedziba biskupstwa kujawskiego. Prawa miejskie ma od 1422 r.

5 Kamienna kolegiata romańska św
Kamienna kolegiata romańska św. Piotra i Pawła z lat , w latach pozbawiona późniejszych naleciałości.

6 Przed Kolegiatą w Kruszwicy

7 Na miejscu grodu z IX w. stoi Mysia Wieża - pozostałość zamku Kazimierza Wielkiego z poł. XIV w.
Najcenniejszym zabytkiem Kruszwicy, niepisanym symbolem miasta jest ceglana, gotycka wieża samotnie stojąca na Wzgórzu Zamkowym u nasady Półwyspu Rzępowskiego, zwana Mysią. Wieża jest ośmioboczna, ma 32 m wysokości i wraz z resztami murów stanowi pozostałość zamku obronnego z XIV w. Zamek ten zbudowano z fundacji króla Kazimierza Wielkiego ok r. w miejscu starego grodu.

8 Na szczycie Mysiej Wieży
Ze szczytu Mysiej Wieży oglądaliśmy przepiękny krajobraz Pojezierza Wielkopolskiego, podziwialiśmy Jezioro Gopło

9 STRZELNO Bazylika Św. Trójcy w Strzelnie Budowla romańska z przełomu XII / XIII wieku – konsekrowana w 1216 roku. Świątynia była kilkukrotnie przebudowana: raz w stylu gotyckim, a drugi w barokowym. Fasada kościoła od XVIII w. barokowa, więc swoim wyglądem bardzo często wprowadza w błąd przyjeżdżających do Strzelna turystów. Gdybyśmy jednak skuli z niej tynki to do pewnych wysokości jest oczywiście zachowany romański kamień, świadczą o tym pozostawione w wielu miejscach nieotynkowane romańskie ciosy

10 WNĘTRZE BAZYLIKI ŚW. TRÓJCY
Romańskie kolumny ze Strzelna należą do najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce. Szczególnie dwie kolumny są tak cenne, są to kolumny z personifikacją cnót i przywar, które są znane w całym świecie.

11 Rotunda Św. Prokopa Jan Długosz w swoich kronikach
podaje dokładną datę konsekracji kościoła 16 marca 1133 roku, ale nie wszyscy z historyków przyjmują tą datę uważając, że oba kościoły powstawały równocześnie pod koniec XII wieku. W połowie XV wieku, kościół został włączony w obręb zabudowy klasztornej i pełnił rolę furty. Wieżę nadbudowano w cegle a od zachodu dostawiono przyporę. Na wieży znajdują się do dziś 3 XVIII – wieczne dzwony.

12 Uważnie oglądamy zabytki sztuki romańskiej

13 BISKUPIN Biskupin - najbardziej znany w Europie Środkowej rezerwat archeologiczny. Badania wykopaliskowe rozpoczęły się w 1934 roku. Imponujący był rozmach prowadzonych prac wykopaliskowych, w których stosowano nowoczesne metody badań. W ich wyniku odkryte zostały konstrukcje drewniane osiedla sprzed ponad 2700 lat ( zachowane w znakomitym stanie ). Przed wojną Biskupin był nazywany "Polskimi Pompejami".

14 W REZERWACIE ARCHEOLOGICZNYM

15 W MUZEUM W BISKUPINIE WSZYSCY PRACOWALIŚMY SZUKAJĄC ODPOWIEDZI NA PYTANIA ZAWARTE W KARTACH PRACY

16 GĄSAWA – ZABYTKOWY DREWNIANY KOŚCIÓŁ
Perła sztuki - drewniany kościół p.w. ś.w. Mikołaja w Gąsawie. Najwspanialszy w Polsce zespół barokowych malowideł ściennych. Kościół modrzewiowy z 1674 roku. Obok prawego ołtarza mieści się renesansowa chrzcielnica. Drewniana dzwonnica pochodzi z XVIII wieku.

17 2 km od Muzeum Archeologicznego w Biskupinie mogliśmy podziwiać wnętrza zabytkowego drewnianego kościółka

18 GNIEZNO Pierwsza stolica Polski Gniezno historią własną
pisało historię całej Rzeczypospolitej Polskiej i napisało ją znakomicie. Tu Św. Wojciech czuwa nad miastem. We wnętrzu Katedry znajdują się cenne zabytki.

19 Drzwi Gnieźnieńskie Bezcenne dzieło sztuki romańskiej z XII wieku, przedstawiające sceny z życia św. Wojciecha Drzwi Gnieźnieńskie pochodzą z 2 połowy XII wieku. Są dwuskrzydłowe, wymiary skrzydła lewego 328x84, skrzydła prawego 323x83. Grubość obu skrzydeł od 1,5 do 2,5 cm. Odlane zostały z brązu, techniką na wosk tracony. Stop składa się z miedzi, cyny oraz niewielkich ilości ołowiu.

20 Katedra gnieźnieńska była miejscem koronacji pięciu królów Polski, a od 1418 r. do 1992 arcybiskupom gnieźnieńskim przysługiwała godność Prymasa Polski. Katedra jest obecnie budowlą gotycką, trójnawową z ambitem, otoczoną wieńcem kaplic. Ozdobą budowli są dwie potężne wieże nakryte barokowymi hełmami

21 W katedrze znajduję się
srebrna trumna z relikwiami św. Wojciecha, wykonana w 1662 roku przez Piotra van der Rennena z Otaczającą ją konfesją wzorowaną na konfesji św. Piotra w Rzymie.

22 Ostrów Lednicki Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy położone jest 2 km od szosy Poz­nań-Gniezno i 5 km od stacji PKP w Lednogórze. Na wyspie, zwanej Ostrowem Lednickim, zachowały się pozostałości grodu oraz relikty najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowosakralnej (z basenami do chrztu) i wolno stojącego kościoła cmentarnego z grobami w nawie i aneksach. Obydwa obiekty wzniesiono w czasach panowania Miesz­ka I (tuż przed 966 r.)

23 Na Ostrów Lednicki przeprawialiśmy się promem

24 Ostrów Lednicki — gród i palatium
Na wyspie Jeziora Lednica — w centrum plemienia Polan (tuż obok ważnego, dawnego strategiczno-handlowego traktu lądowego oraz wodnego, w odległości ok. 36 km od Poznania i ok. 18 km od Gniezna) — znajdują się pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu zwanego Lednica lub Ostrowem Lednickim, związanego z czasami panowania pierwszych władców z polskiej dynastii piastowskiej, Mieszkiem I i Bolesławem Chrobrym.

25 Z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści przewodnika o początkach państwa polskiego

26 W Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach

27 W skansenie miniatur znajdującym się w Pobiedziskach zobaczyliśmy najważniejsze historyczne budowle położone na Szlaku Piastowskim, wykonane w skali 1:20.

28 W Pobiedziskach mogliśmy zrobić sobie zdjęcie z prawdziwym Rycerzem.

29 STOLICA WIELKOPOLSKI - POZNAŃ
Poznań to miasto piękne i fascynujące. Tutaj historia spotyka się z nowoczesnością w niezwykły sposób. To właśnie tutaj, jak powiedział papież Jan Paweł II, "zaczęła się Polska". Gród poznański upodobał sobie pierwszy polski książę Mieszko I , budując największy zamek w kraju w X wieku. Poznań wespół z Gnieznem był pierwszą stolicą Polski. Po dziś dzień Poznań pozostaje stolicą i największym miastem Wielkopolski - jednego z głównych regionów państwa. Położony na najważniejszej trasie Europy, łączącej Moskwę i Warszawę z Berlinem, Londynem oraz Paryżem dobrze wykorzystuje szansę, jaką dały mu geografia i historia.

30 Bazylika archikatedralna pw. świętych apostołów Piotra i Pawła
jest najstarszym zabytkiem miasta, jej początki sięgają utworzenia w 968 r. biskupstwa poznańskiego. W 1962 r. papież Jan XXIII nadał świątyni tytuł Bazyliki Mniejszej.

31 Koziołki poznańskie podziwialiśmy na wieży Ratusza i na Starym Mieście

32 Farę poznańską podziwialiśmy z zewnątrz i od środka
Kolegiata parafii farnej pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki baroku w Polsce. Wybudowali ją jezuici. Prace budowlane - zapoczątkowane w 1649 r. i kilkakrotnie przerywane - trwały ponad 50 lat. Rozpoczął je Tomasz Poncino.

33 Pan Przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o historii i dniu dzisiejszym stolicy Wielkopolski

34 A na koniec pobytu w Poznaniu pamiątkowe zdjęcie na schodach budynki poznańskiej operetki.

35 A w czasie wolnym – graliśmy w gry zespołowe

36 I oczywiście uczyliśmy się, bo przecież byliśmy na „Zielonej Szkole”.

37 Dziękujemy! Realizatorzy programu: Iwona Kmieć Dorota Rychta
Marek Żurawski


Pobierz ppt "„Piastowskim Szlakiem”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google