Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Założenia wychowawczo - dydaktyczne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Założenia wychowawczo - dydaktyczne"— Zapis prezentacji:

1 Założenia wychowawczo - dydaktyczne
rok szkolny 2012/2013 grupa II Nauczycielki: mgr B. Godyń, mgr M. Stążka

2 WRZESIEŃ

3 Przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z zabawek ogrodowych.
Tematy cykliczne: Hasła programowe: Rozumienie i przestrzeganie zasad dotyczących zgodnego współżycia w grupie. Dbanie o wspólne sprzęty i zabawki oraz o zachowanie porządku w otoczeniu. Poznawanie zasad warunkujących bezpieczeństwo na terenie przedszkola (sala, ogród). Wdrażanie do sprzątania zabawek po skończonej zabawie. Dbanie o wspólne sprzęty i zabawki. Przestrzeganie zasad bezpiecznego korzystania z zabawek ogrodowych. Moje przedszkole. Wszyscy bawimy się. Jesień daje nam owoce.

4 PAŹDZIERNIK

5 Hasła programowe: Tematy cykliczne:
Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią i wiązanie tych zmian w aktualną porą roku. Rozpoznawanie i nazywanie warzyw. Zachęcanie do zjadania surowych warzyw, jako źródło witamin. Zwracanie uwagi na zmiany zachodzące w przyrodzie jesienią. Poszerzanie wiedzy przyrodniczej o nazwy grzybów. Jesień daje nam owoce. Grzyby. Zwierzęta szykują się do zimy.

6 LISTOPAD

7 Poznanie zasad bezpiecznego zachowania w czasie burzy.
Tematy cykliczne: Hasła programowe: Dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią – zmian koloru i opadanie liści. Poszerzanie wiedzy przyrodniczej i nazwy drzew liściastych i iglastych oraz ich owoców. Przyswojenie nazw przyrodniczych: dąb, żołądź. Łączenie nazw z wyglądem. Rozumienie konieczności dostosowania ubioru do warunków atmosferycznych. Poznanie zasad bezpiecznego zachowania w czasie burzy. Jesień w parku. Wieje i pada.

8 GRUDZIEŃ

9 Hasła programowe: Tematy cykliczne:
Wiązanie zmian zachodzących w przyrodzie z aktualną porą roku. Rozumienie konieczności zabezpieczania się przed śniegiem i mrozem. Zachęcanie do aktywnego spędzania czasu na powietrzu w czasie zimy. Poznawanie tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Zapoznanie z tradycją śpiewania kolę w czasie świąt Bożego Narodzenia, ukazanie ich piękna. Przyszła zima. Już Boże Narodzenie.

10 STYCZEŃ

11 Hasła programowe: Tematy cykliczne:
Rozumienie konieczności przestrzegania zasad kulturalnego zachowania się. Wdrażanie do zgodnej zabawy, używania zwrotów grzecznościowych. Omówienie czynności związanych z zachowaniem higieny i estetycznego wyglądu. Rozumienie potrzeby dokarmiania zwierząt w zimie. Określnie stosunków łączących dziadków z rodzicami. Umiem wiele zrobić sam. Zwierzęta są głodne. Babcia i dziadek to rodzice moich rodziców.

12 LUTY

13 Poznawanie pracy fryzjera – czynności jakie wykonuje i narzędzi pracy.
Tematy cykliczne: Hasła programowe: Świadome i konsekwentne unikanie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu. Uświadomienie niebezpieczeństw wynikających z nieprzestrzegania zakazów. Poznawanie sytuacji zagrażających bezpieczeństwu: bawienie się w miejscach niedozwolonych, np. przy ruchliwej ulicy, na zamarzniętym stawie. Poznawanie pracy fryzjera – czynności jakie wykonuje i narzędzi pracy. Znam swoje prawa. U fryzjera. Znamy różne sklepy. Co nam daje ciepło?

14 MARZEC

15 Hasła programowe: Tematy cykliczne:
Dostrzeganie zmian zachodzących w otoczeniu w okresie przedwiośnia. Zapoznanie z charakterystycznymi zjawiskami atmosferycznymi występującymi w okresie przedwiośnia. Poznanie pierwszych wiosennych kwiatów: przebiśnieg, krokus. Poznanie ptaków przylatujących wiosną: jaskółka, bocian, skowronek. Już idzie wiosna. Przyszła do nas Wielkanoc.

16 KWIECIEŃ

17 Hasła programowe: Tematy cykliczne:
Dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie wiosną. Poznawanie nazw wiosennych kwiatów: żonkil, tulipan, stokrotka, bratek, hiacynt. Wyodrębnianie i nazywanie części roślin: pąk, kwiat – płatki, łodyga, liście. Rozpoznawanie i nazywanie zwierząt żyjących na łące. Mamy ciepłą wiosnę. Zwierzęta w domu i w gospodarstwie.

18 MAJ

19 Hasła programowe: Tematy cykliczne:
Poznawanie czynności wykonywanych wiosną w ogrodzie. Poznawanie pracy ogrodnika – czynności jakie wykonuje i narzędzia pracy. Rozróżnianie uczestników ruchu drogowego: piesi, kierowcy, pasażerowie. Poznawanie miejsc wyznaczonych do przechodzenia przez jezdnię. Poznawanie pracy policjanta – wygląd munduru, narzędzi pracy. W ogródku. Jezdnię przechodzimy po pasach. Dużo pojazdów dookoła. Mama ma dużo pracy.

20 CZERWIEC

21 Hasła programowe: Tematy cykliczne:
Wdrażanie do kulturalnego zwracania się do innych i używania zwrotów grzecznościowych. Wskazywanie wartościowych społecznie zachowań: życzliwości, kultury, udzielania pomocy… Rozumienie potrzeby dbania o porządek i czystość wokół siebie – korzystanie z koszy na śmieci. Poznawanie znaczenia ruchu, dbania o czystość i zdrowego odżywiania dla zdrowia. Poznanie racy lekarza – czynności jakie wykonuje i narzędzi pracy. Jesteśmy życzliwi dla siebie. Dbamy o zdrowie. Za chwilę wakacje.


Pobierz ppt "Założenia wychowawczo - dydaktyczne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google