Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WOLONTARIAT A OCHRONA ŚRODOWISKA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WOLONTARIAT A OCHRONA ŚRODOWISKA."— Zapis prezentacji:

1 WOLONTARIAT A OCHRONA ŚRODOWISKA

2 WOLONTARIAT

3 CO TO JEST WOLONTARIAT?? Wolontariat to dobrowolne, świadome i nie zarobkowe  wspieranie własną pracą wybranej przez siebie  społecznie pozytywnej inicjatywy. Wolontariusze wspoma-gają działania, które czynią ten świat lepszym miejscem do ży-cia, zwłaszcza dla najsłabszych.

4 KORZYŚCI Z WOLONTARIATU
- Bycie lepszym człowiekiem, - Spędzanie wolnego czasu w sposób pożyteczny, - Poznawanie ciekawych ludzi, - Rozwijanie kreatywności, - Zawiązywanie przyjaźni, - Ćwiczenie cierpliwości.

5 RODZAJE WOLONTARIATU WOLONTARIAT okresowy długoterminowy
np. kolonie, Olimpiady Specjalne WOLONTARIAT długoterminowy krótkoterminowy jednorazowy specjalne zadanie np. projekt ekologiczny specjalna osoba np. użyczenie nazwiska przez znaną osobę specjalny przypadek np. powódź, trzęsienie ziemi itp.

6 EKOLOGIA

7 OPAKOWANIA Z TWORZYW NATURALNYCH
Są to opakowania zrobione z materiałów pozyskanych ze źródeł naturalnych, których nie otrzymuje się na drodze syntezy chemicznej, a jedynie poprzez proste procesy fizyczne.

8 OPAKOWANIA Z TWORZYW SZTUCZNYCH
Są to opakowania zrobione z polimerów syntetycznych, wytworzonych sztucznie przez człowieka i niewystępujących w naturze. Potocznie określa się je jako opakowania plastikowe lub plastykowe.

9 SZKLANA BUTELKA ZALETY: WADY: - Ma sztywną konstrukcję,
- Można ją użyć wielokrotnie, - Ciemna nie przepuszcza promieniowania ultrafioletowego, - Nadaje się do długoterminowego przecho-wywania żywności. WADY: - Może łatwo ulec zniszczeniu, - Jest ciężka.

10 PLASTIKOWE BUTELKI PET
ZALETY: - Są wytrzymałe, - Nie wydostaje się z nich para wodna i zapachy, - Są lekkie, - Są termoplastyczne. WADY: - Przy spalaniu wydzielają dużo zanieczyszczeń, - Długo się rozkładają, - Ulegają zniekształceniu przy dużych temperaturach.

11 OPAKOWANIA Z TKANIN ZALETY: WADY: - Łatwo je utrzymać w czystości,
- Są lekkie, Nie zajmują dużo miejsca, Są wielokrotnego użytku. WADY: - Mogą łatwo ulec zniszczeniu, - Nie chronią przed opadami atmosferycznymi.

12 REKLAMÓWKI ZALETY: WADY:
- Do ich produkcji potrzeba mniej energii i wody niż do papierowych toreb, - Są lekkie, - Nie zajmują dużo miejsca, - Nie przesiąkają parą wodną, i zapachami. WADY: - Zaśmiecają środowisko, - Rozkładają się trudniej i dłużej niż papierowe, - Łatwo ulegają zniszczeniu.

13 PAPIEROWA TORBA ZALETY: WADY: - Łatwo się rozkłada,
- Przy spalaniu nie wydziela tak dużych ilości zanieczyszczeń jak reklamówka, - Jest lekka. WADY: - Do jej produkcji należy zużyć ok.3 razy więcej energii niż do produkcji reklamówek, - Zazwyczaj jest jednorazowa, - Łatwo się niszczy, - Przesiąka obcymi smakami i zapachami, - Jest łatwopalna.

14 TORBA EKOLOGICZNA ZALETY: WADY: - Można ją długo użytkować,
- Zamiast kupować kilkaset reklamówek wystarczy kupić jedną torbę. WADY: - Trzeba pamiętać, aby zawsze zabrać ją na zakupy.

15 SEGREGACJA

16 OPAKOWANIA SZKLANE ENERGIA ZAOSZCZĘDZONA PODCZAS RECYKLINGU
TU MOŻNA WRZUCAĆ: - Umyte szklane butelki i słoiki, - Szklane opakowania po kosmetykach, - Inne kolorowe i białe opakowania szklane bez zamknięć. TU NIE MOŻNA WRZUCAĆ: - Brudnego szkła, - Żarówek, - Porcelany, - Doniczek, - Luster, - Szkła stołowego. ENERGIA ZAOSZCZĘDZONA PODCZAS RECYKLINGU JEDNEJ SZKLANEJ BUTELKI POZWALA ZASILIĆ KOMPUTER PRZEZ 25 MINUT.

17 OPAKOWANIA PLASTIKOWE
TU MOŻNA WRZUCAĆ: - Butelki po napojach, - Opakowania po chemii gospodarczej, - Reklamówki, torby plastikowe, - Plastikowe zakrętki. TU NIE MOŻNA WRZUCAĆ: - Opakowań z zawartością, - Opakowań po olejach, farbach, - Doniczek, - Styropianu. REKLAMÓWKI TO NAJLICZNIEJSZY SKŁADNIK WYSYPISK ŚMIECI! TYLKO 20% REKLAMÓWEK TRAFIA DO UTYLIZACJI!!!

18 OPAKOWANIA PAPIEROWE PRZECIĘTNY POLAK W CIĄGU ROKU ZUŻYWA
TU MOŻNA WRZUCAĆ: - Książki w miękkich okładkach, - Makulaturę, - Torby papierowe, - Zeszyty, - Koperty. TU NIE MOŻNA WRZUCAĆ: - Papieru zabrudzonego, - Papieru z folią, - Papieru faksowego, - Papieru termicznego, - Tapet, - Papieru i art. higienicznych. PRZECIĘTNY POLAK W CIĄGU ROKU ZUŻYWA OK. 70KG OPAKOWAŃ PAPIEROWYCH, A PRZECIĘTNY EUROPEJCZYK OK. 160KG!!!!

19 ROZKŁAD OPAKOWAŃ Plastikowa torba – 400 lat Szklana butelka –
Plastikowa butelka – Drewniane pudełko – Torba papierowa - 400 lat 4000 lat 700 lat 10-15 lat do 12 miesięcy

20 I TY MOŻESZ ZADBAĆ O SWOJE ŚRODOWISKO – SEGREGUJ ŚMIECI

21 Dziękujemy za uwagę! Kinga Półkośnik i Paweł Wieremiejuk
uczniowie Zespołu Szkół nr1 w Białymstoku


Pobierz ppt "WOLONTARIAT A OCHRONA ŚRODOWISKA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google