Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

IN MEMORIAM 10 KWIETNIA 2010.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "IN MEMORIAM 10 KWIETNIA 2010."— Zapis prezentacji:

1 IN MEMORIAM 10 KWIETNIA 2010

2 Wszyscy pasażerowie zginęli - na pokładzie było 96 osób.
Prezydent Lech Kaczyński nie żyje. W Smoleńsku rozbił się samolot, którym Prezydent Lech Kaczyński leciał na uroczystości upamiętniające zbrodnię katyńską. Wszyscy pasażerowie zginęli - na pokładzie było 96 osób.

3 Musimy pielęgnować swoją kulturę, musimy pamiętać o swojej historii, musimy pamiętać o swojej tożsamości. Tożsamości ciekawej, niepowtarzalnej, na którą złożyły się nasze skomplikowane dzieje. 11 września 2007 roku Lech Kaczyński Prezydent RP

4

5 Którzy o świcie wypłynęli ale już nigdy nie powrócą
na fali ślad swój zostawili … ci którzy szli piaszczystą drogą ale nie doszli do okiennic chociaż już dachy było widać… . Zaprawdę nie umarli cali Zbigniew Herbert „Ballada o tym że nie giniemy”

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16 nieopisany skłon głowy gniazdo dłoni powtarzam w wiernej pamięci
Nie zapomnę was nigdy – zdziwiony ruch powiek nieopisany skłon głowy gniazdo dłoni powtarzam w wiernej pamięci niezmienne mistyczne twarze bez imienia Zbigniew Herbert „Przysięga”

17 OSTATNI PREZYDENT RP NA UCHODŹCTWIE
RYSZARD KACZOROWSKI Pan Prezydent był jednym z niewielu ludzi o nieskazitelnej reputacji, był człowiekiem wybitnie uczciwym. To był człowiek prawy, bogobojny, bezkompromisowy w sprawach moralnych i etycznych, przez co również bardzo szanowany. Prawdziwy wzór patrioty. A przy tym człowiek z ogromnym poczuciem humoru.

18 GRAŻYNA GĘSICKA Mądra, odpowiedzialna, rzeczowa. Tytan pracy. Zawsze doprowadzała sprawy do końca. Nie było mowy, żeby o czymś zapomniała. W kontaktach z ludźmi była bardzo bezpośrednia, skracała dystans. Do tego była dowcipną osobą i skromną. Była taką równą kobietą. Oczytana, z głową pełną wiedzy o unijnych funduszach, ale także potrafiąca żartować. Z siebie też….

19 ALEKSANDRA NATALLI - ŚWIAT
Mogła pełnić najważniejsze funkcje publiczne, ale dla przyjaciół i znajomych zawsze była Olą, Olką – zwyczajną, pełną energii, pasji życia, wesołą, życzliwą ludziom i ciepłą osobą.

20 KRZYSZTOF PUTRA Był człowiekiem o bardzo określonych poglądach. Ale łatwo porozumiewał się ze wszystkimi ludźmi, także tymi, którzy myśleli zupełnie inaczej niż on.

21 PRZEMYSŁAW GOSIEWSKI Lubił historię i geografię. No i przede wszystkim kochał czytać. Niewiele osób o tym wie, ale był utalentowany muzycznie. Grał na fortepianie. Był politykiem dużego formatu. Zawsze był wśród ludzi.

22 ZBIGNIEW WASSERMANN Był człowiekiem o niezwykłej kulturze. Znał i używał słów, po których możemy poznać i ocenić ludzi; słów: proszę, dziękuję, przepraszam. Potrafił je stosować na co dzień.

23 KRYSTYNA BOCHENEK Perfekcja była jej znakiem firmowym. Wiadomo, że jak się Krystyna do czegoś wzięła, to zawsze wychodziło znakomicie. Kobieta – instytucja. Nigdy nie pracowała na pół gwizdka, dawała z siebie wszystko.

24 GRZEGORZ DOLNIAK Pogodny, przesympatyczny. Od razu wzbudzał zaufanie. Miał piękny ogród koło swojego domu w Będzinie, to była jego wielka pasja. Drugą jego pasją była siatkówka. W polityce nie chciał być za wszelką cenę. Każdego traktował serdecznie i bez najmniejszej dawki agresji. Lubił spotkania z ludźmi.

25 JOLANTA SZYMANEK - DERESZ
Była nie tylko wytrawnym politykiem i prawnikiem, ale także tenisistką. Wzbudzała powszechną sympatię ujmującym sposobem bycia. Optymizmem potrafiła zarazić nawet najbardziej niedouczonych.

26 JERZY SZMAJDZIŃSKI Po prostu dobry. Ciężko było go wyprowadzić z równowagi, nigdy nie reagował nerwowo. Jego doświadczenie i charakter sprawiły, że umiarkowanie było jego drugą naturą.

27 SŁAWOMIR SKRZYPEK Jako osoba młoda był niezwykle odważny. Za działalność wolnościową został aresztowany w wieku 19 lat. Trudno było go zastraszyć. Z drugiej strony bardzo głęboko analizował wszystko zanim zajął stanowisko, a menadżerem był silnym. bardzo interesował się akwarystyką.

28 JANUSZ KURTYKA Był romantycznym realistą, który w genialny sposób łączył ideały ze skutecznym wcielaniem ich w życie. Prawdziwy, zupełnie autentyczny patriota, który pracował nie dla prestiżu, lecz dla Polski.

29 JANUSZ KOCHANOWSKI Cechowała go odwaga, żeby iść pod prąd obowiązujących mód i opinii oraz angielskie poczucie humoru. Charyzmatyczny i oddany swojej pracy.

30 WŁADYSŁAW STASIAK Był otwarty, uczciwy i dyskretny. Zawsze było przyjemnie z nim rozmawiać. Był przykładem patrioty. Najwłaściwsza osoba w Pałacu Prezydenckim, która miała w sobie harmonię.

31 ALEKSANDER SZCZYGŁO Był człowiekiem pragmatycznym, stanowczym. Zadania, jakie przed nim stały, wykonywał jak najlepiej. Wojsko było jego wielką pasją. Był z żołnierzami wszędzie – w koszarach, na poligonie, na misjach zagranicznych. Mimo wielu obowiązków zawsze miał czas na sport. Uwielbiał biegać i jeździć rowerem.

32 LESZEK DEPTUŁA Bardzo się cieszył na myśl o wyjeździe do Katynia. To było jego wielkie marzenie . Na swoim blogu napisał – 10 kwietnia będę miał zaszczyt i honor złożyć hołd wymordowanym…. Kto mógł przypuszczać, że wyjazd, który był jego marzeniem skończy się w tak tragiczny sposób.

33 ARKADIUSZ RYBICKI Spokojny, skromny, zawsze życzliwy i chętny do pomocy. Intelektualista i wielki erudyta. Człowiek który zawsze dyskutował merytorycznie i starał się zrozumieć rację drugiej strony.

34 IZABELA JARUGA-NOWACKA
Życzliwa, otwarta, wrażliwa na ludzką krzywdę. Za swoje najważniejsze zadanie, jako polityka wymieniała "walkę o to, by w naszym kraju nie było nędzy". Podkreślała, że "państwo musi stworzyć obywatelom warunki do godzenia życia zawodowego z rodzinnym, musi wspierać najuboższych, wyrównując ich szanse na awans społeczny".

35 SEBASTIAN KARPINIUK Największym marzeniem posła Karpiniuka było być do końca życia otoczonym gronem przyjaciół. Za swoją największą wadę uważał pedantyczność, zaś za zaletę, rzetelność i skrupulatność.

36 WIESŁAW WODA Znajomi mówią o nim: perfekcjonista. W działalności poselskiej był za to ceniony. Trafiały do niego zadania, w które trzeba było włożyć mnóstwo energii i pracy. Bardzo chciał uczestniczyć w uroczystościach katyńskich, uważał to za swój obowiązek.

37 EDWARD WOJTAS Zawsze, miał wrażliwość na krzywdę innych ludzi. Można było na nim polegać. Życie traktował jak misję. To znaczy temu, co robił, poświęcał się bez reszty. Niezwykle pracowity, bardzo ciepły i otwarty dla ludzi.

38 STANISŁAW ZAJĄC Zawsze walczył o prawdę. Do końca utożsamiał się z państwem opartym na prawdzie, najpierw tej prawdzie historycznej, a potem w codziennej pracy publicznej. Była ona dla niego służbą dla Polski sprawiedliwej i solidarnej.

39 JANINA FETLIŃSKA Wychodziła poza klasyczny typ polityka, była bardziej społecznikiem. Zawsze pamiętała, że jest pielęgniarką, starała się to środowisko reprezentować, często mówiła o problemach służby zdrowia. Miała pełno pomysłów, które chciała realizować. Była osobą o wielkiej wrażliwości społecznej.

40 GENERAŁ FRANCISZEK GĄGOR
Pierwszy Żołnierz Rzeczpospolitej, człowiek, który z niezwykłą pasją i zaangażowaniem poświęcił swoje życie służbie dla dobra kraju. Człowiek prawy, niezłomny i pełen ludzkiej życzliwości.

41 PIOTR NUROWSKI Wybitna postać polskiego sportu, człowiek niesamowicie pracowity, oddany sprawie. Był wspaniałym kompanem, towarzyskim dyplomatą i co najważniejsze, naprawdę wielkim, niekoniunkturalnym pasjonatem sportu. Był też człowiekiem pełnym niespożytej energii i nieustającego poczucia humoru.

42 MACIEJ PŁAŻYŃSKI Był człowiekiem „ponad podziałami”. Słuchał, umiał słuchać. A potem podejmował inicjatywę. Skromny, przyjacielski, prostolinijny. Był patriotą polskim, prawdziwym mężem stanu, ale także patriotą lokalnym i regionalnym. Ciągle szybko, ciągle biegnąc, przemierzał, miasta i gminy naszego regionu. Był nie do zdarcia. I nagle cisza, pustka…

43 ANDRZEJ PRZEWOŹNIK Człowiek od spraw nadzwyczajnych, który skutecznie walczył o polską pamięć. Nieprzejednany negocjator, całkowicie oddany sprawie budowy cmentarzy katyńskich. Jego dbałość o miejsca uświęcone męczeńską krwią Polaków rozsiane na Wschodzie i Zachodzie i na całym świecie była przejawem głębokiego patriotyzmu.

44 PAWEŁ WYPYCH Zawsze spokojny, ciepły, leciutko uśmiechnięty, Harcerz, najmłodszy Radny Warszawy. Był do bólu lojalny. Nigdy nie powiedział nikomu żadnego złego słowa, żadnego przytyku.

45 JANUSZ ZAKRZEŃSKI Wspaniały aktor, twórca niezapomnianych kreacji teatralnych i filmowych. Człowiek, który miał własne wizje, plany. Niebanalny. To jeden z tych ludzi, których się pamięta, zauważa. Miał wyczucie do ludzi. O każdym mówił ciepło, z zaangażowaniem. Kochał rodzinę i Boga. Był głębokim patriotą.

46 ANNA WALENTYNOWICZ Ikona „Solidarności”. W swoim życiu kierowała się słowami ks. Jerzego Popiełuszki : „zasadniczą sprawą przy wyzwalaniu człowieka i narodu jest przezwyciężenie lęku". Lęku przed udzieleniem pomocy tym, którzy jej potrzebują - a od których odsunęli się inni. Lęku przed nazwaniem obłudy po imieniu -.. Każdy z tych lęków trzeba pokonać….

47 … przeleciał ptak przepływa obłok upada liść kiełkuje ślaz i cisza jest na wysokościach i dymi mgłą smoleński las Zbigniew Herbert „Guziki”

48

49

50

51

52

53

54

55

56

57

58 … masz mało czasu trzeba dać świadectwo … Bądź wierny Idź
Idź dokąd poszli tamci do ciemnego kresu po złote runo nicości twoją ostatnią nagrodę idź wyprostowany wśród tych co na kolanach wśród odwróconych plecami i obalonych w proch … masz mało czasu trzeba dać świadectwo Bądź wierny Idź Zbigniew Herbert „Przesłanie Pana Cogito”

59

60 Tragicznie zmarły w katastrofie pod Smoleńskiem Lech Kaczyński był nie tylko Prezydentem Polski. Był też doktorem habilitowanym i profesorem dwóch uczelni. Szanowanym i podziwianym w środowisku. To był niezwykle ciepły człowiek, zawsze pytał, co słychać, czy wszystko w porządku. Kiedy dowiedział się, że jeden z naszych przyjaciół profesorów choruje, bez wahania zaproponował swoją pomoc. Wszyscy obywatele są równi wobec prawa. Nie ma takich stanowisk, które dawałyby immunitet dyplomatyczny nieodpowiedzialności - powiedział kiedyś Lech Kaczyński. I tego przez całe życie się trzymał. Najważniejsze dla niego było silne i sprawiedliwe państwo.

61

62 W kontaktach z ludźmi Pierwsza Dama była bardzo otwarta i bezpośrednia
W kontaktach z ludźmi Pierwsza Dama była bardzo otwarta i bezpośrednia. Lubiła pogadać ze wszystkimi - z kucharkami, kelnerami... Do każdego odnosiła się osobiście. W każdym momencie była naturalna i nie odgrywała kogoś ważnego. Emanowały z niej ciepło i delikatność, była doskonałą rozmówczynią, wesołą, kontaktową.

63

64 ktoś jednak musi mieć odwagę ktoś musi zacząć
….jak ci co pośród ciemności widzą jasno jak powstańcy którzy wbrew zegarom historii wbrew najgorszym przewidywaniom mimo wszystko zaczynają … ktoś jednak musi mieć odwagę ktoś musi zacząć Zbigniew Herbert „Tarnina”

65

66 Więc jeśli będzie podróż niech będzie to podróż długa prawdziwa podróż z której się nie wraca powtórka świata elementarna podróż rozmowa z żywiołami pytanie bez odpowiedzi pakt wymuszony po walce wielkie pojednanie Zbigniew Herbert „Podróż”

67


Pobierz ppt "IN MEMORIAM 10 KWIETNIA 2010."

Podobne prezentacje


Reklamy Google