Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gimnazjum imienia Tony'ego Halika

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gimnazjum imienia Tony'ego Halika"— Zapis prezentacji:

1 Gimnazjum imienia Tony'ego Halika
”20 Lat wspólnie” Toruń

2 Toruń nasze miasto Toruń – miasto w województwie kujawsko-pomorskim. Prawobrzeżna część miasta leży na Pomorzu, lewobrzeżna część położona jest na Kujawach. Miasto leży nad Wisłą i Drwęcą. Duży ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy. Jest jednym z najstarszych miast polskich które zostało powołane do życia 28 grudnia 1233 r.

3 Toruń w wolnej Polsce W 1975r., na skutek reformy administracyjnej kraju, Toruń ponownie stał się siedzibą władz wojewódzkich. Sytuacja ta jednak jedynie w niewielkim stopniu wpłynęła na dalszy rozwój miasta. Znacznie ważniejsze z tego punktu widzenia wydają się przemiany polityczne, które dokonały się w kraju po 1989 r. W wyniku reformy samorządu terytorialnego władze miasta uzyskały rzeczywisty wpływ na dalszy rozwój Torunia.

4 Prezydenci Torunia od 1989 r.
Stanisław Kowalski prezydent Toruniaw latach Jerzy Wieczorek prezydent Torunia w latach Zdzisław Bociek prezydent Torunia w latach Wojciech Grochowski prezydent Torunia w latach Michał Zaleski prezydent Torunia od 2002 roku

5 Zmiany po roku 1989 : Miasto stało się centrum inwestycyjnym, naukowym i turystycznym regionu; Rozbudował się Uniwersytet Mikołaja Kopernika ; Powstały nowe uczelnie, hotele, muzea ; Pojawili się prywatni inwestorzy ; Miasto zaczęło odzyskiwać rangę poważnego ośrodka kulturalnego - okrzepły odbywające się w Toruniu międzynarodowe festiwale teatralne i filmowe ; Wzrosła rola Torunia na mapie turystycznej kraju i Europy ; W wpisano zespół Starego i Nowego Miasta oraz ruiny zamku krzyżackiego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO

6 Region – woj. kujawsko-pomorskie
W roku 1999 weszła w życie reforma administracyjna kraju. Z dotychczasowych 49 województw utworzono 16, a Toruń i województwo toruńskie, wraz z bydgoskim i włocławskim, wszedł w skład województwa kujawsko-pomorskiego. W nowym układzie administracyjnym Toruń stał się jedną z dwóch stolic regionu, a swoją siedzibę mają tu władze samorządu województwa.

7 Pielgrzymka Jana Pawła II
7 czerwca 1999 roku miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta - Toruń gościł Ojca Świętego Jana Pawła II, który na toruńskim Uniwersytecie spotkał się z rektorami wszystkich polskich uczelni oraz uczestniczył w odprawionym na toruńskim lotnisku nabożeństwie dla ponad 380 tysięcy wiernych.

8 Stare Miasto w Toruniu widziane z punktu widokowego
Zabytki Torunia Stare Miasto w Toruniu widziane z punktu widokowego

9 …zabytki Torunia… Prezbiterium kościoła św. Jakuba
Baszta "Monstrancja" przy ul. Podmurnej 18

10 A także… Rynek Staromiejski w Toruniu i Ratusz Staromiejski w Toruniu
Rynek Nowomiejski w Toruniu i Ratusz Nowomiejski w Toruniu mury miejskie, budowane od połowy XIII, rozbudowywane i modernizowane do XV w., w większości rozebrane w XIX w ruiny zamku krzyżackiego, "Dom Kopernika", ul. Kopernika 17, koniec XV w., i połączona z nią kamienica przy Kopernika 15, kamienice renesansowe

11 Toruń dzisiaj…

12 Nowoczesna architektura

13 W skład Zespołu Projektowego wchodzą…
Monika Buler Kinga Gręźlikowska Radek Dondalski Maciej Wijas Gimnazjum imienia Tony'ego Halika nr 21 Toruń Imię i nazwisko Opiekuna Zespołu Elżbieta Supczińska Wyrażamy zgodę na wykorzystanie i przetwarzanie naszych danych osobowych przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, z siedzibą w Warszawie przy ul. Noakowskiego 10, w celach promocyjnych i informacyjnych programu Młodzieżowa Akcja Obywatelska – 20 lat później zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.) teraz i w przyszłości. Wiemy, że przysługuje nam prawo wglądu do naszych danych oraz do ich poprawienia, a także ewentualnego usunięcia.


Pobierz ppt "Gimnazjum imienia Tony'ego Halika"

Podobne prezentacje


Reklamy Google