Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwsi patroni polscy. WOJCIECH Biografia Biografia Wojciech urodził się w Libicach, które wówczas rywalizowały z Pragą w budowieponadplemiennego scentralizowanego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwsi patroni polscy. WOJCIECH Biografia Biografia Wojciech urodził się w Libicach, które wówczas rywalizowały z Pragą w budowieponadplemiennego scentralizowanego."— Zapis prezentacji:

1 Pierwsi patroni polscy

2 WOJCIECH Biografia Biografia Wojciech urodził się w Libicach, które wówczas rywalizowały z Pragą w budowieponadplemiennego scentralizowanego państwa czeskiego. Początkowo ojciec nie przeznaczał go do stanu duchownego. Jednak, gdy ciężko zachorował w młodości, wierząc, że do zdrowia przywróciło syna położenie na ołtarzu w kościele – przekazał go na wychowanie kościelne. Wojciech urodził się w Libicach, które wówczas rywalizowały z Pragą w budowieponadplemiennego scentralizowanego państwa czeskiego. Początkowo ojciec nie przeznaczał go do stanu duchownego. Jednak, gdy ciężko zachorował w młodości, wierząc, że do zdrowia przywróciło syna położenie na ołtarzu w kościele – przekazał go na wychowanie kościelne.PragąponadplemiennegoczeskiegoołtarzukościelePragąponadplemiennegoczeskiegoołtarzukościele

3 Śmierć św. Wojciecha Gdy św. Wojciech wraz z innymi kapłanami odpoczywali po odprawionej mszy, nagle zaatakowało ich 7 strażników. Gdy św. Wojciech wraz z innymi kapłanami odpoczywali po odprawionej mszy, nagle zaatakowało ich 7 strażników. Wojciech został uderzony toporem w serce, a jego głowa nabita na włócznie. Wojciech został uderzony toporem w serce, a jego głowa nabita na włócznie.

4 Grób św. Wojciecha

5

6 Stanisław Żywot świętego Żywot świętego Treść tej sekcji może nie być zgodna z zasadami neutralnego punktu widzenia. Zajrzyj na stronę dyskusji i pomóż ją poprawić. Treść tej sekcji może nie być zgodna z zasadami neutralnego punktu widzenia. Zajrzyj na stronę dyskusji i pomóż ją poprawić. neutralnego punktu widzeniastronę dyskusji neutralnego punktu widzeniastronę dyskusji Pochodzenie i data urodzin Stanisława nie są znane. Według tradycji uznaje się, że urodził się 26 lipca 1030[3] w Szczepanowie, jako syn Wielisława i Bogny[4]. Odebrał staranne wykształcenie, najpierw w gnieźnieńskiej szkole katedralnej, a w późniejszym czasie we Francji lub w Belgii w Liege. Zasłynął jako kaznodzieja i misjonarz Małopolski, pracował także w kancelarii panującego ówcześnie biskupa krakowskiego Lamberta[4], który wyznaczył go na swego następcę. Po śmierci Lamberta obrany został ordynariuszem diecezji, a w 1072 za zgodą księcia Bolesława Szczodrego został konsekrowany na biskupa krakowskiego. Pochodzenie i data urodzin Stanisława nie są znane. Według tradycji uznaje się, że urodził się 26 lipca 1030[3] w Szczepanowie, jako syn Wielisława i Bogny[4]. Odebrał staranne wykształcenie, najpierw w gnieźnieńskiej szkole katedralnej, a w późniejszym czasie we Francji lub w Belgii w Liege. Zasłynął jako kaznodzieja i misjonarz Małopolski, pracował także w kancelarii panującego ówcześnie biskupa krakowskiego Lamberta[4], który wyznaczył go na swego następcę. Po śmierci Lamberta obrany został ordynariuszem diecezji, a w 1072 za zgodą księcia Bolesława Szczodrego został konsekrowany na biskupa krakowskiego.[3][4]LiegeMałopolskiLamberta[4]1072Bolesława Szczodrego[3][4]LiegeMałopolskiLamberta[4]1072Bolesława Szczodrego

7 Śmierć św. Stanisława Biskup Stanisław stanął w obronie niewiernych żon rycerzy walczących na wyprawie kijowskiej, które król rozkazał okrutnie ukarać, mimo iż ich mężowie im przebaczyli. Król rozkazał swoim sługom zabicie biskupa w kościele na Skałce w czasie odprawiania przez niego mszy świętej, a gdy ci nie chcieli, sam własnoręcznie zamordował świętego. Biskup Stanisław stanął w obronie niewiernych żon rycerzy walczących na wyprawie kijowskiej, które król rozkazał okrutnie ukarać, mimo iż ich mężowie im przebaczyli. Król rozkazał swoim sługom zabicie biskupa w kościele na Skałce w czasie odprawiania przez niego mszy świętej, a gdy ci nie chcieli, sam własnoręcznie zamordował świętego.

8 Grób św. Stanisława

9

10 Zdjęcie ołtaa Malowidło z wizerunkiem Matki Bożej zostało namalowane farbami olejnymi na płótnie naklejonym prawdopodobnie na sosnową lub lipową deskę. Dzieło przedstawia postać Maryi trzymającą w prawej ręce berło, a w lewej Dzieciątko Jezus. Z kolei Jezus w prawej ręce trzyma królewskie jabłko, symbol świata. Dookoła Maryi i Jezusa porozmieszczane są głowy sześciu aniołów. W dolnej części obrazu przedstawieni zostali dwaj patroni Polski – św. Wojciech (po lewej) i św. Stanisław ze Szczepanowa (po lewej). Malowidło z wizerunkiem Matki Bożej zostało namalowane farbami olejnymi na płótnie naklejonym prawdopodobnie na sosnową lub lipową deskę. Dzieło przedstawia postać Maryi trzymającą w prawej ręce berło, a w lewej Dzieciątko Jezus. Z kolei Jezus w prawej ręce trzyma królewskie jabłko, symbol świata. Dookoła Maryi i Jezusa porozmieszczane są głowy sześciu aniołów. W dolnej części obrazu przedstawieni zostali dwaj patroni Polski – św. Wojciech (po lewej) i św. Stanisław ze Szczepanowa (po lewej).

11 KOŚCIÓŁ W ODPORYSZOWIE

12 Dziekuje za prezentacje wykonała: Wiktoria Starzyk


Pobierz ppt "Pierwsi patroni polscy. WOJCIECH Biografia Biografia Wojciech urodził się w Libicach, które wówczas rywalizowały z Pragą w budowieponadplemiennego scentralizowanego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google