Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

METODY KOMUNIKACJI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "METODY KOMUNIKACJI."— Zapis prezentacji:

1 METODY KOMUNIKACJI

2 I. ZANIM CZŁOWIEK UMIAŁ MÓWIĆ
Powstanie cywilizacji nie byłoby możliwe bez opanowania technik komunikacji. Bez umiejętności porozumiewania się, człowiek nie tylko nie byłby w stanie zainicjować postępu technicznego i rozwoju cywilizacji, ale nawet nie mógłby tworzyć jakichkolwiek społeczności. Zanim człowiek zaczął posługiwać się mową, musiał korzystać z innych metod wymiany informacji. Rozwijane techniki należy podzielić na dwa rodzaje – te przeznaczone do komunikacji na dalsze czy bliższe odległości oraz te przeznaczone do komunikacji w czasie, czyli nadania wiedzy ludzkiej trwałości.

3 Malowidła naścienne- Najstarsze znane nam symbole przeznaczone do komunikacji na przestrzeni czasu to malowidła jaskiniowe. Tak jak dla małych dzieci zanim nie nauczą się bardziej skomplikowanych sposobów komunikacji, tak i dla prehistorycznego człowieka obrazki i malowidła były najłatwiejszą do opanowania techniką.

4 Symbole – ułożone stosy kamieni, symbole wyryte w drewnie czy ziemi
Sygnały migowe i gesty Sygnały dymne Prymitywne dźwięki Petroglify- symbole nie namalowane, a wyryte w skale

5 II. OD CHWILI, KIEDY JUŻ MÓWIŁ, DO CZASÓW WYNALEZIENIE ELEKTRZYCZNOŚCI
Symbole były prekursorem kolejnego wielkiego wynalazku – pisma. Szacuje się, że zostało ono wynalezione ok r p.n.e. Najstarszy znany nam dziś przykład alfabetu fonetycznego datuje się na 2000 p.n.e. i był on używany w Egipcie przez Semitów, którzy nadali egipskim hieroglifom nowe nazwy. Duże znaczenie dla ewolucji technik komunikacji miała kwestia narzędzi, jakie stosowano do utrwalania pisma: od kamiennych płaszczyzn i farb, przez gliniane tabliczki, aż po papier i pióro.

6 Znaczącym wynalazkiem była bez wątpienia prasa drukarska
Znaczącym wynalazkiem była bez wątpienia prasa drukarska. Pierwsze maszyny używające czcionek wywodzą się z Chin, jednak powszechnie za wynalazcę maszyny do druku uważany jest Johann Gutenberg. Dzięki temu wydarzeniu możliwe rozpowszechnianie prasy i książek.

7 Do innych powszechnie używanych wówczas metod komunikacji zaliczamy:
Listy Kody- Wraz z rozwojem języków powstały też kody. Niektóre kody przeznaczone byty do szyfrowania informacji i te nazywamy szyframi, inne jednak – jak kod Morse’a czy Baudota - miały na celu przede wszystkim usprawnienie komunikacji na odległość, poprzez zmniejszenie liczby znaków jakie muszą być przesłane.

8 III. OD ELEKTRZYCZNOŚCI DO CZAS ÓW KOMPUTERÓW
Wynalazek elektryczności oznaczał nowa erę w technikach komunikacji, tworząc możliwość prawie natychmiastowej (praktycznie z prędkością światła) komunikacji na dłuższe odległości. Pierwszy z elektrycznych wynalazków komunikacyjnych, telegraf, został zastosowany w 1838 r. w Anglii Telefon jest starszy od telegrafu tylko o dekadę – Antonio Meucci skonstruował pierwszy telefon w W latach 70. XIX wieku wynalazek ten spopularyzował Amerykanin Aleksander Bell, popularnie lecz błędnie uznawany za wynalazcę tego urządzenia W dwudziestym wieku popularnym dodatkiem do telefonu był fax, oparty na wynalazku Rudolfa Hella z 1929 roku. Popularność faksów osiągnęła szczyt w latach 80

9 Pierwsza transmisja radiowa miała miejsce w 1906, gdy Guglielmo MarReginald Fessenden dokonał transmisji kolędy ‘Cicha noc’ z Brant Rock w USA. Pierwsza transmisja wiadomości to rok 1920, stacja 8MK w USA. Pierwsze regularne transmisje o charakterze rozrywkowym rozpoczęły się dwa lata później, w 1922. Pierwsze eksperymenty z przesyłaniem obrazów na odległość są niewiele późniejsze od wynalazku radia. Pierwsza transmisja telewizji publicznej odbyła się w Nowym Jorku w 1927 roku. Pierwsza transmisja rozrywkowa ma miejsce w Wielkiej Brytanii w roku. Pierwsza transmisja międzykontynentalna na żywo to USA, 1957 rok. W tym także dziesięcioleciu telewizja zaczęła przekształcać się z czarno-białej w kolorową.

10 IV. KOMPUTERY I CZASY WSPÓŁCZESNE
Próby stworzenia funkcjonalnych sieci komputerowych nabrały tempa w latach 60., a ich najbardziej znaczącym osiągnięciem w tamtej dekadzie była sieć ARPANET w USA. Pierwsze połączenie pomiędzy komputerami w sieci ARPANET nastąpiło 21 listopada Od 1978 wszystkie komputery wyposażone w modemy mogły przesyłać między sobą dane przez linie telefoniczne. 1 stycznia ARPANET zaczął stosować protokoły TCP/IP i to zdarzenie uznaje się za moment jego transformacji w Internet. Internet w połączeniu z funkcjonalnością komputera to kolejna rewolucja w technikach komunikacji. W połączeniu z Internetem i peryferiami komputerowymi, takimi jak drukarka, skaner, słuchawki i mikrofon, a także z rozwijanymi technologiami, komputer wkrótce może połączyć w sobie wszystkie zalety poprzednich sposobów komunikacji.

11 Poczty elektronicznej
Internet to nie tylko największa biblioteka, skarbnica wiedzy i źródło rozrywki. To także nowe, interaktywne metody komunikacji. Umożliwia nieograniczonej liczbowo i przestrzennie grupie ludzi natychmiastową komunikację z równoczesnym uniknięciem chaosu informacyjnego. Obecnie mamy do wyboru wiele sposób błyskawicznego kontaktowania się z drugim użytkownikiem Internetu. Możemy korzystać min. z : Serwisów społecznościowych- najpopularniejszy z nich -Facebook- umożliwia nam nie tylko prowadzenie rozmów, ale również dzielenie się swoimi zdjeciami, filmami czy przeżyciami z ludźmi na całym świecie. W październiku 2012 liczba użytkowników na całym świecie wynosiła ponad 1 miliard, a co miesiąc wgrywany jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów, których obecnie jest 265 miliardów. Poczty elektronicznej Komunikatorów- np. powszechnie używany Skype umożliwia przeprowadzanie darmowych rozmów głosowych z rozmówcami na całym świecie. Obecnie ma on ma ponad 663 miliony użytkowników. Blogów i forów- każdy użytkownik Internetu ma możliwość założenia własnej strony o dowolnej tematyce jak i również może brać udział w dyskusjach z ludźmi z całego świata.

12 W 18 krajach na świecie ponad 50% populacji ma już dostęp do Internetu
W 18 krajach na świecie ponad 50% populacji ma już dostęp do Internetu. Liderem jest Szwecja gdzie 76.6%42 obywateli korzysta z globalnej sieci. Obecnie z Internetu regularnie korzysta 12.5% populacji świata (około 800 milionów ludzi). Liczba użytkowników większości usług internetowych podwaja się co cztery lata (przy czym warto zwrócić uwagę, że w biedniejszych rejonach świata – Afryce, Ameryce Południowej, na Bliskim Wschodzie – liczba ta potraja się.

13 W dzisiejszych czasach możemy korzystać z Internetu nie tylko dzięki komputerom, ale również telefonom komórkowym. Coraz popularniejsze stają się tzw. smartfony, czyli urządzenia, które łączą sobie wiele funkcji. Poza tymi podstawowymi jak wykonywanie połączeń czy wysyłanie wiadomości tekstowych dają nam możliwość korzystania z tysięcy darmowych lub płatnych aplikacji dotyczących każdej dziedziny naszego życia. Bez względu na to, gdzie się znajdujemy, mamy pod ręką wszystkie zawarte w Internecie informacje, a to wszystko dzięki temu kieszonkowemu urządzeniu. W roku 2010 sprzedano na świecie ponad 500 mln egzemplarzy, a w roku 2011 przewidywana sprzedaż wzrosła o 175%[. Na koniec 2011 roku w Polsce było w użyciu około 3-3,5 mln smartfonów.

14 Nie sposób przewidzieć, jakie wynalazki może nieść z sobą przyszłość
Nie sposób przewidzieć, jakie wynalazki może nieść z sobą przyszłość. Warto zauważyć, że czas dzielący kolejne znaczące “kamienie milowe” w dziedzinie komunikacji ulega drastycznemu zmniejszeniu. Marshall McLuhan wyróżnił 4 etapy w historii ludzkości. W przybliżeniu lat dzieli epokę mowy od pojawienia się pierwszych symboli, znaku epoki pisma. Ponad 10 tys. lat dzieli pierwsze symbole, petroglify, od epoki druku, Galaktyki Gutenberga. Jednak tylko niecałe 400 lat dzieli wynalazek druku od pierwszego symbolu obecnej epoki elektryczności, telegrafu. Kolejne przełomowe wynalazki współczesnej nam epoki: telegraf, telefon, radio, telewizja, komputer i Internet są oddzielone od siebie tylko kilkoma dekadami. Techniki komunikacji już nieraz rewolucjonizowały nasze życie. Choć nie wiadomo, jakie nowe innowacje kryją sie w przyszłości, jest wysoce prawdopodobne, że przekonamy się o nich osobiście już za kilka lat – a potem, jeszcze szybciej, ujrzymy ich następców.

15 Bibliografia


Pobierz ppt "METODY KOMUNIKACJI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google