Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżet państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżet państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego."— Zapis prezentacji:

1 Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżet państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Przyszła podażowa strona rynku pracy - prezentacja wybranych wyników badania wśród studentów i uczniów Jakub Ryszard Stempień Uniwersytet Łódzki PROJEKT: Diagnoza dostosowania umiejętności i kwalifikacji zawodowych do wymogów lubuskiego rynku pracy realizowany przez: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku PRIORYTET II – Wzmocnienie Rozwoju Zasobów Ludzkich w Regionach DZIAŁANIE 2.1 – Rozwój umiejętności powiązany z potrzebami regionalnego rynku pracy i możliwości kształcenia ustawicznego w regionie

2 ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Schemat prezentacji Charakterystyka badanych grup Obecny etap edukacji Doskonalenie zawodowe – kursy, szkolenia, samokształcenie Plany zawodowe ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

3 Charakterystyka badanych grup
ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

4 ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Charakterystyka badanej grupy – studenci ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

5 ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Charakterystyka badanej grupy – studenci ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

6 ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Charakterystyka badanej grupy – studenci ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

7 ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Charakterystyka badanej grupy – uczniowie Pozytywne jest to, iż dominują w badaniu uczniowie z szkół kończących się maturą. Coraz mniej uczniów wybiera kształcenie na poziomie zawodowym. Jednak tak małą liczba uczniów w szkołach zawodowych może powodować brak wykształconych specjalistów w prostych zawodach. ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

8 ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Charakterystyka badanej grupy – uczniowie W większości respondenci byli uczniami ostatniej klasy (65,0%), a 35,0% chodziło do przedostatniej klasy. Do ostatniej klasy uczęszczało: 83,1% uczniów szkół zawodowych, 83,5 z liceów ogólnokształcących i 41,3% ze średnich szkół zawodowych. Do przedostatniej natomiast: 16,9% respondentów ze szkół zawodowych, 16,5% z liceów ogólnokształcących i 58,7% ze średnich szkół zawodowych Wiąże się to z wiekiem badanych, w badaniu dominowali uczniowie w wieku 18 i 19 lat. ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

9 ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Obecny etap edukacji ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

10 Czynniki decydujące o wyborze danego kierunku studiów/typu szkoły (w%)
Obecny etap edukacji Czynniki decydujące o wyborze danego kierunku studiów/typu szkoły (w%) ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

11 ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Obecny etap edukacji ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

12 ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Plany edukacyjne – kontynuacja nauki vs. praca zawodowa ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

13 ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Plany edukacyjne – kontynuacja nauki Z powyższego slajdu wynika, Po pierwsze, że uczniowie zakładali, że będą studiować, a od czasu do czasu, w miarę możliwości, pracować. Po drugie, istnieje możliwość złego zrozumienia pytania. Ci uczniowie, którzy wskazywali, że po ukończeniu obecnej szkoły zamierzają „dalej uczyć sie i pracować” zakładali określoną kolejność tych działań: najpierw będą kontynuować edukacje, a po jej ukończeniu podejmą prace. Dlatego też nie brali pod uwagę kategorii - „dalej uczyć sie i nie pracować”, gdyż ta w ich mniemaniu oznaczałaby, że nie chcą w przyszłości szukać stałego zajęcia, zatrudnienia. Należy także zaznaczyć, że duża grupa uczniów była zainteresowań podnoszeniem kwalifikacji, poziomu swojego wykształcenia. W zasadzie tylko część, i to wcale nie taka duża, osób ze szkół zawodowych stwierdziła, że zamierza na obecnej szkołę definitywnie skończyć edukacje. Stanowi to optymistyczna konkluzje wynikająca z naszych badan. Wyniki świadczą bowiem o tym, że podejście uczniów do współczesnego rynku pracy, w którym coraz większą role będzie odgrywała wiedza, jest realistyczne. Pokazuje to zarazem, że ambicje badanego pokolenia sa wysokie. ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

14 Doskonalenie zawodowe – kursy, szkolenia, samokształcenie
ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

15 ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Kursy i szkolenia sposobem na doskonalenie zawodowe – studenci Kursy/szkolenia, w których uczestniczyli badani w ciągu ostatnich 24 miesięcy (w%) ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

16 ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Kursy i szkolenia sposobem na doskonalenie zawodowe – studenci Kursy/szkolenia, w których badani planują uczestniczyć w ciągu kolejnych 24 miesięcy (w%, N=900) ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

17 Odbywanie praktyk zawodowych wg kierunków studiów (w%, N=900)
Kursy i szkolenia sposobem na doskonalenie zawodowe – studenci Odbywanie praktyk zawodowych wg kierunków studiów (w%, N=900) ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

18 ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Doświadczenie zawodowe – praktyki szkolne Doswiadczenie zawodowe odgrywa ważna role w pózniejszym poszukiwaniu zatrudnienia, zwieksza szanse na jego znalezienie. Oczywiscie na poziomie szkoły sredniej, czy zawodowej, możemy mówic o doswiadczeniu zawodowym tylko w przypadku tych uczniów, którzy odbywaja praktyki zawodowe. Jest to ważna kwestia, ze wzgladu na fakt, iż celem szkół zawodowych ma byc przygotowanie swych podopiecznych nie tylko od strony teoretycznej, ale także praktycznej. Jednym z takich rozwiazan sa warsztaty szkolne, które jednak z wielu powodów moga nie cieszyc sie dużym zainteresowańiem. Po pierwsze, szkoły moga byc gorzej wyposażone od firm prywatnych. Po drugie, uczen poprzez praktyki chce nie tylko zdobyc umiejetnosci praktyczne, ale też zapoznac sie ze specyfika pracy w danej firmie, poznac nowych ludzi, itd. ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

19 Pozytywne strony praktyk zawodowych (w%)
Kursy i szkolenia sposobem na doskonalenie zawodowe Pozytywne strony praktyk zawodowych (w%) ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

20 Negatywne strony praktyk zawodowych (w%)
Kursy i szkolenia sposobem na doskonalenie zawodowe – uczniowie Negatywne strony praktyk zawodowych (w%) ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

21 Doskonalenie umiejętności w ramach samokształcenia (w%)
Samokształcenie Doskonalenie umiejętności w ramach samokształcenia (w%) ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

22 Samokształcenie - uczniowie
Formy samokształcenia: obsługa komputera, informatyka (30,3%), języki obce (26,1%), sport (14,1%), rozwój osobisty (10,6%), literatura (4,9%).

23 Samokształcenie - studenci
Formy samokształcenia: obsługa komputera, informatyka (33,8%), języki obce (27,6%), literatura (9,8%), rozwój osobisty (5,8%),

24 ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Plany zawodowe ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

25 Planowane sposoby poszukiwania pracy (w%)
Plany zawodowe Planowane sposoby poszukiwania pracy (w%) ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

26 ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Plany zawodowe ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

27 ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Plany zawodowe – oczekiwania uczniów i studentów odnośnie przyszłej pracy ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

28 ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Plany zawodowe ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

29 ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Plany zawodowe ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

30 ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
Plany zawodowe ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.

31 Jakub Ryszard Stempień
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżet państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego Dziękuję za uwagę Jakub Ryszard Stempień PRIORYTET II – Wzmocnienie Rozwoju Zasobów Ludzkich w Regionach DZIAŁANIE 2.1 – Rozwój umiejętności powiązany z potrzebami regionalnego rynku pracy i możliwości kształcenia ustawicznego w regionie


Pobierz ppt "Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżet państwa w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google