Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zwiastuny wiosny. Świat roślin i zwierząt Opracowała: Dorota Mirkowicz

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zwiastuny wiosny. Świat roślin i zwierząt Opracowała: Dorota Mirkowicz"— Zapis prezentacji:

1 Zwiastuny wiosny. Świat roślin i zwierząt. Opracowała: Dorota Mirkowicz

2 Rośliny

3 Przebiśnieg Pierwszy wiosenny kwiat (śnieżyczka przebiśnieg). Zakwita już w marcu. Znika z wielu naturalnych środowisk na skutek niszczenia przez ludzi.

4 Wawrzynekwilczełyko Już w lutym zakwitają małe, 4-płatkowe kwiaty, różowo-czerwone, przed rozwojem liści. To niski krzew leśny, zrywany i niszczony dla celów dekoracyjnych. Jest rośliną leczniczą, ale uwaga, także trującą, chroniony.

5 Krokus Zwany szafranem - zakwita wcześnie dzięki zgromadzonym w cebulce zapasom pokarmu. Kwitnie gromadnie na halach górskich.

6 Sasanka Zakwita w borach sosnowych. Swą piękną fioletową barwą kwiatu, jak również delikatnością liści i owłosieniem bardzo zwraca uwagę, zwłaszcza na tle szarego jeszcze w tym czasie otoczenia.

7 Podbiał Na poboczach dróg i ścieżek znajdujących się poza miastem już w marcu można spotkać złotożółte koszyczki kwiatowe podbiału. Kwiaty osadzone są na krótkich łodyżkach pokrytych łuskami. Dopiero po przekwitnieniu rozwijają się liście. Zarówno żółte kwiaty, jak i liście stanowią skuteczny środek leczniczy przeciw kaszlowi i schorzeniom błon śluzowych.

8 Zawilec gajowy Występuje w lasach liściastych i mieszanych, w zaroślach, na wilgotnych łąkach.

9 Forsycja To krzew o żółtych kwiatach, które pojawiają się na tym krzewie wcześniej niż liście.

10 Zwierzęta

11 Skowronek polny Zwiastun wiosny. Buduje gniazdo na ziemi, wśród traw i liści.

12 Drozd Zamieszkuje lasy i różnorodne zadrzewienia, rzadziej parki i ogrody. Dawniej spotykany również w miastach, obecnie zdarza się to wyjątkowo. Poszukuje pokarmu na ziemi. Żywi się owadami i ich larwami, dżdżownicami oraz ślimakami. Aby skruszyć skorupę ślimaka, uderza nią o kamienie. Jesienią zjada również jagody.

13 Szpak Jest ptakiem towarzyskim; dziupla,
w której się gnieździ, jest często położona blisko jedna obok drugiej. Jego śpiew jest podobny do gwizdów. Szpaki potrafią naśladować różne dźwięki. Zjadają głównie owady, które zbierają na drzewach lub wyciągają z ziemi. Chcąc wydostać owada z ziemi, wbijają do niej dziób, a następnie go rozwierają. Pod koniec kwietnia zaczyna się okres wylęgania.

14 Jaskółka dymówka W słoneczne, ciepłe dni dymówki latają wysoko, chwytając w locie owady, którymi się żywią. Są niezwykle ruchliwe. Wiosną para ptaków buduje gniazdo (okrągłe) z gliniastej ziemi zmieszanej ze śliną. Wewnątrz urządza miękkie posłanie z siana i piórek. Buduje gniazdo wewnątrz jakiegoś budynku (obora, stajnia), tam, gdzie przebywają zwierzęta hodowlane, gdyż znajduje tu wiele owadów, głównie much. Samica składa od 4-6 jaj. Jaja są brudnobiałe, nakrapiane.

15 Bocian biały Zakłada gniazda w pobliżu osiedli ludzkich (na budynkach, na drzewach i słupach). Lubi tereny obfitujące w bagna, łąki i pastwiska. Raz założone gniazdo służy bocianom wiele lat. Gniazdo bocianie zbudowane jest z długich suchych gałęzi i witek ułożonych warstwowo, a wyścielane jest sianem, słomą i trawą. Gniazdo budują oboje - samiec i samica. Samica składa od 3-5 jaj i wysiaduje je przez dni.

16 Bocian czarny Jest bliskim krewniakiem bociana białego, ale różni się od niego nie tylko wyglądem, ale i zwyczajami. W przeciwieństwie do swego białego krewniaka, który zamieszkuje otwarte tereny, bocian czarny jest ptakiem leśnym. Można go spotkać co prawda nad brzegiem jeziora czy rzeki, lecz większość czasu spędza w lesie. Zamieszkuje ustronne, stare lasy, przede wszystkim liściaste, poprzecinane strumieniami, rowami. Unika sąsiedztwa człowieka i z reguły gniazduje z dala od siedzib ludzkich.

17 Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Zwiastuny wiosny. Świat roślin i zwierząt Opracowała: Dorota Mirkowicz"

Podobne prezentacje


Reklamy Google