Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TUNDRA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TUNDRA."— Zapis prezentacji:

1 TUNDRA

2 Bezleśne zbiorowisko roślinności w zimnym klimacie strefy arktycznej i subarktycznej. Charakteryzuje się występowaniem gleb tundrowych, stale zamarzniętym podglebiem i bardzo niską pokrywą roślinną, zdominowaną przez mchy i porosty.

3

4 Wyróżnia się 4 podstawowe typy tundry
(w kolejności z południa na północ): lasotundra tundra krzewinkowa tundra mszysto-porostowa tundra arktyczna tundra górska

5 Ludy zamieszkujące tundrę:
Inuici (Eskimosi) Samowie (Lapończycy) Jakuci Jukagirzy Nieńcy Czukcze

6 JAKUCI

7 NIEŃCY

8 FLORA TUNDRY

9 Większość roślin wyrasta zaledwie kilka centymetrów nad ziemię
Większość roślin wyrasta zaledwie kilka centymetrów nad ziemię. Przy samej powierzchni ziemi rosną mchy i porosty (najbardziej znany to chrobotek reniferowy); nieco wyżej są trawy i niewielkie krzewinki (np. borówki). Występują tam także turzyce. Najwyższą warstwę roślin tworzą pojedyncze karłowate brzozy i wierzby, które nie osiągają wysokości większej niż 30 cm. Ich gałęzie rosną poziomo i mogą mieć kilka metrów długości. Wraz z nadejściem lata roślinność tundry budzi się do życia. Rośliny starają się jak najlepiej wykorzystać niewielką ilość docierającej do nich energii słonecznej. Szybko rozwijają liście, kwitną i wydają nasiona. Niektóre zioła mają kolorowe kwiaty. W wielu rejonach położonych na południowej stronie tundry zbiera się jagody: borówki i maliny.

10 chrobotek reniferowy

11 borówki

12 karłowate brzozy i wierzby

13 FAUNA TUNDRY

14 Najliczniejszymi i najbardziej charakterystycznymi ssakami tundry są lemingi. Żywią się korzeniami, mchami i trawą. Rozmnażają się bardzo intensywnie i są głównym pożywieniem tamtejszych drapieżników: gronostajów, lisów polarnych, łasic i wilków. Ponadto drapieżniki tundry polują na pardwy, zające bielaki i susły. Ze ssaków roślinożernych występuje tu renifer, piżmowół i zając bielak. Do charakterystycznych ptaków tundry należą: myszołów włochaty, białozór, pardwa mszarna i puchacz śnieżny. Latem wiele ptaków, zwłaszcza siewkowatych, przylatuje odbyć tu lęgi. Charakterystycznym, choć niezwykle uciążliwym dla człowieka i zwierząt elementem tundry są też roje komarów, pojawiające się latem.

15 leming

16 piżmowół

17 pardwa mszarna

18 KLIMAT TUNDRY

19 Latem temperatura nie przekracza 15°C, trwa dzień polarny
Latem temperatura nie przekracza 15°C, trwa dzień polarny. Wierzchnia warstwa gruntu – do około 1 metra- ulega rozmarznięciu (tak zwana wieczna zmarzlina), wskutek czego staje się on często grząskim bagnem, w głąb którego nie może wsiąknąć nadmiar wody. Zima jest mroźna i śnieżna, temperatura dochodzi do -48°C. Trwa noc polarna. Wieją silne wiatry. Występuje zjawisko zorzy polarnej. Grunt ponownie zamarza.

20

21 K O N I E C ;)) Przygotowała: Dominika Staszewska kl. II LO a


Pobierz ppt "TUNDRA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google