Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Elektrośmieci.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Elektrośmieci."— Zapis prezentacji:

1 Elektrośmieci

2 elektroodpady czyli Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny (ZSEE).
Elektrośmieci, elektroodpady czyli Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny (ZSEE). Tą nazwą określa się wszystkie zużyte, niesprawne, przestarzałe, zniszczone, a przede wszystkim niepotrzebne sprzęty elektryczne lub elektroniczne działające kiedyś na prąd lub na baterie. elektroodpady czyli Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny (ZSEE).

3 W Polsce co roku powstaje ponad 300 tyś. ton elektrośmieci
W Polsce co roku powstaje ponad 300 tyś. ton elektrośmieci. natomiast na całym świecie produkowanych jest rocznie ponad 40 milionów ton, a ich liczba rośnie w zatrważającym tempie. Wyrzucając je w nieodpowiednie miejsce nie tylko stwarzamy zagrożenie dla środowiska, ale także łamiemy prawo - grozi za to kara do 5tysięcy zł.

4 Elektrośmieci dzielimy na:
Wielkogabarytowe urządzenia AGD Małogabarytowe urządzenia AGD Sprzęt oświetleniowy Zabawki, sprzęt rekreacyjny i sportowy Przyrządy do nadzoru i kontroli Sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny Sprzęt audiowizualny Narzędzia elektryczne i elektroniczne Przyrządy medyczne Automaty do wydawania

5 Oznakowanie sprzętu elektrycznego i elektronicznego
Na wszystkich urządzeniach elektrycznych i elektronicznych wyprodukowanych po roku (czasami na opakowaniach) powinien znajdować się symbol selektywnego zbierania.

6 Dlaczego elektrośmieci są szkodliwe dla środowiska?
Sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera liczne substancje, które mogą być niebezpieczne Gdy elektrośmieci nie zostaną prawidłowo zabezpieczone, substancje takie mogą przedostać się do gleby, wody i tą drogą mogą włączyć się w łańcuchy pokarmowe roślin, zwierząt i człowieka.

7 W elektrośmieciach znajdują się szkodliwe substancje niebezpieczne dla zdrowia:
rtęć ołów związki bromu polichlorobifenyl (PCB) azbest chrom freon (R-12) kadm nikiel powodują między innymi: uszkodzenie nerek, zaburzenia wzroku, słuchu, mowy, i koordynacji ruchów, deformację kości i są przyczyną zmian nowotworowych.

8 Każdy z nas może w łatwy sposób ograniczyć negatywny wpływ elektrośmieci  na środowisko. Wystarczy oddać je bezpłatnie w sklepie (kupując nowy sprzęt tego samego rodzaju) lub specjalnym punkcie zbiórki elektrośmieci. Warto sprawdzić, czy firma której oddajemy elektrośmieć działa legalnie - powinna znajdować się w rejestrze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

9 Elektrośmieci to najbardziej dynamicznie rosnący rodzaj odpadów
Elektrośmieci to najbardziej dynamicznie rosnący rodzaj odpadów. Poprzez ich odzysk i recykling zachowujemy cenną przestrzeń zamiast czynić z niej składowisko.

10 Zużyty Sprzęt Elektryczny i Elektroniczny (ZSEE)
oddajemy w sklepie przy zakupie nowego sprzętu lub w przeznaczonych do tego punktach zbiórki. Informacje o tych punktach zbiórki możemy uzyskać mdz. in. na stronie:


Pobierz ppt "Elektrośmieci."

Podobne prezentacje


Reklamy Google